Fransiyaga rasmiy tashrif bilan borgan O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaning oliy mukofoti – Faxriy Legion ordeni bilan taqdirlandi. Ushbu materialda ana shu mukofot haqidagi ma’lumotlarni taqdim etamiz.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 11-13 mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi. Oliy darajadagi muzokara va tadbirlar, Fransiyaning rasmiy va ishbilarmon doiralari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazildi. O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatildi.
Tadbirning yana bir muhim voqeasi O‘zbekiston prezidentining Fransiya oliy mukofoti – Faxriy Legion ordeni bilan taqdirlangani bo‘ldi.
Xo‘sh, bu qanday mukofot? U qachon ta’sis etilgan va kimlarga beriladi? Shu kabi savollarga javob izlab ko‘rdik.
Faxriy Legion ordeni
Faxriy Legion ordeni fransuz imperatori Napoleon Bonapart tomonidan ta’sis etilgan. 1802 yil 19 may kuni Davlat kengashi oliy mukofot haqidagi qonunni qabul qiladi.
Napoleon Bonapart Fransiyada yangi mukofot tizimini joriy qilib, harbiy va fuqarolik xizmatlarini taqdirlash maqsadini ko‘zlagandi.
Keyinchalik, 1815 yilda Napoleon taxtdan ag‘dariladi. Uning o‘rnini egallagan Lyudovik XVIII Faxriy Legion ordenini saqlab qoladi.
Faxriy Legion ordeni Fransiya fuqarolari bilan birgalikda xorijiy davlatlar fuqarolariga ham beriladi va u mamlakatning oliy mukofoti hisoblanadi.
Shuningdek, Fransiyada ushbu ordenning berilishi alohida xizmatlarning davlat darajasida e’tirof etilishi va shon-sharafning eng yuqori belgisi hisoblanadi.
Faxriy Legion ordeni Fransiya va xorijiy davlatlar fuqarolariga quyidagi xizmatlari uchun beriladi:
· Fransiyaga katta foyda keltirgan shaxslar;
· Qahramonlik va yuksak harbiy xizmatlari uchun harbiylar;
· Ilm-fan, san’at, adabiyot va iqtisodiyot sohalarida katta yutuqlarga erishgan shaxslar va boshqalar.
Qoidaga ko‘ra Fransiya fuqarosi uzoq yillar davomida davlat xizmatida benuqson, xatolarga yo‘l qo‘ymay ishlasa va jiddiy muvaffaqiyatlarga erishsa, Faxriy Legion ordenini olishi mumkin. O‘shanda ham unga mukofotni berishni lozim topishsa va bir nechta bosqichlardan o‘tsa, albatta.
Ammo alohida qahramonlik ko‘rsatgan yoki unvoni yuqori bo‘lgan harbiylar, jiddiy muvaffaqiyatga erishgan boshqa shaxslar dastlabki bosqichlardan o‘tishi shart bo‘lmaydi va mamlakat rahbari lozim topsa, orden topshiriladi.
Faqat Fransiya prezidenti qoidadagi talablardan mustasno va davlat rahbari avtomatik tarzda Faxriy Legion ordeni sohibi bo‘ladi.
Faxriy Legion ordeni uch xil darajaga ega: kaveler, zobit, oliy zobit. Xorijliklarga asosan eng yuqori darajasi – oliy zobit oltin nishoni topshiriladi.
Shu paytgacha uni kimlar olgan?
Faxriy Legion ordeni ta’sis etilgandan boshlab shu paytgacha 200 yildan oshiqroq vaqt mobaynida 1 milliondan ortiq shaxsga berilgan.
Ular orasida Fransiya fuqarolari bilan birga juda ko‘plab xorijlik monarxlar, davlat rahbarlari, taniqli siyosatchilar, olimlar va boshqa soha vakillari bor. Shuningdek, bu mukofot ayrim shaharlarga ham berilgan.
Faxriy Legion ordeniga munosib ko‘rilgan taniqli shaxslar:
· Abdulmajid I (Usmoniylar imperiyasi 31-sultoni)
· Otto fon Bismark (Germaniyaning birinchi kansleri)
· Uinston Cherchill (Britaniya bosh vaziri)
· Charli Chaplin (Gollivud aktyori va rejissyori)
· Konrad Adenauer (GFRning birinchi kansleri)
· Ilhom Aliyev (Ozarboyjon prezidenti)
· Boris Yelsin (Rossiya prezidenti)
· Husni Muborak (Misr prezidenti)
· Vladimir Putin (Rossiya prezidenti)
· Muhammal ibn Zayd al-Nahayon (BAA prezidenti)
· Nursulton Nazarboyev (Qozog‘iston prezidenti)
· Jan-Pol Belmondo (Fransuz aktyori)
· Zinedin Zidan (fransiyalik futbolchi)
· Tiyeri Anri (fransiyalik futbolchi) va boshqalar.
Britaniya qirolichalari Viktoriya 1843 yilda, Mariya 1927 yilda, Yelizaveta 1938 yilda, Yelizaveta II 1948 yilda, Pokiston bosh vaziri Benazir Bxutto 1990 yilda, Germaniya kansleri Angela Merkel 2021 yilda Faxriy Legion ordenini olgan.
Endi Faxriy Legion ordenini olgan shaxslar ro‘yxatiga O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham qo‘shildi.
G‘ayrat Yo‘ldosh tayyorladi.
Amerika Qo'shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Tramp Turkiya raisi Rejep Tayyip Erdog'anni mintaqadagi muhim siyosiy shaxsiyatlar bilan ishlashda yangi yondashuvlarni qo'llashga
Dunyo Kecha, 23:22
Amerika Qo'shma Shtatlari Davlat kotibi Marko Rubio Eronga qarshi rejalashtirilgan harbiy operatsiyalarning asosiy maqsadlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning
Dunyo Kecha, 22:33
Amerika Qo'shma Shtatlarining sobiq milliy xavfsizlik bo'yicha maslahatchisi Jon Bolton hozirgi kunda Oq uy va Isroil bosh vazirligini bog'lovchi munosabatlar haqida o'zining

Какой награды является орден Почетного легиона Франции?
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев был награждён высшей наградой Франции – орденом Почетного легиона во время официального визита во Францию. В этом материале мы представляем информацию об этой награде.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с 11 по 13 марта находился с государственным визитом во Франции по приглашению президента Франции Эммануэля Макрона. Проведены высокоуровневые переговоры и мероприятия, а также ряд встреч с официальными и деловыми кругами Франции. Установлено стратегическое партнерство между Узбекистаном и Францией.
Еще одним важным событием мероприятия стало награждение президента Узбекистана высшей наградой Франции – орденом Почетного легиона.
Итак, что это за награда? Когда она была учреждена и кому она вручается? Мы попытались найти ответы на такие вопросы.
Орден Почетного легиона
Орден Почетного легиона был учреждён французским императором Наполеоном Бонапартом. 19 мая 1802 года Государственный совет принимает закон о высшей награде.
Наполеон Бонапарт внедрил в Франции новую систему наград, целью которой было награждение за военные и гражданские заслуги.
Позже, в 1815 году Наполеон был свергнут. Его место занял Людовик XVIII, который сохранил орден Почетного легиона.
Орден Почетного легиона вручается как гражданам Франции, так и гражданам иностранных государств и считается высшей наградой страны.
Кроме того, вручение этого ордена во Франции является признанием особых заслуг на государственном уровне и высшей степени почета.
Орден Почетного легиона вручается гражданам Франции и иностранным гражданам за следующие заслуги:
· Лица, принесшие значительную пользу Франции;
· Военные за героизм и высокие военные заслуги;
· Лица, достигшие значительных успехов в науке, искусстве, литературе и экономике, и другие.
По правилам, гражданин Франции может получить орден Почетного легиона, если он долгое время безупречно служил государству, не допускал ошибок и достиг серьезных успехов. В таком случае ему необходимо пройти несколько этапов, чтобы получить награду.
Однако военные, проявившие особую храбрость или имеющие высокие звания, а также другие лица, достигшие серьезных успехов, могут не проходить начальные этапы, и орден будет вручен, если это сочтет необходимым глава государства.
Только президент Франции освобожден от требований правил и автоматически становится обладателем ордена Почетного легиона.
Орден Почетного легиона имеет три степени: кавалер, офицер, великий офицер. Иностранцам в основном вручается высшая степень – великий офицер с золотой звездой.
Кто его получил до сих пор?
С момента учреждения ордена Почетного легиона более 1 миллиона человек получили эту награду за более чем 200 лет.
Среди них много иностранных монархов, глав государств, известных политиков, ученых и представителей других сфер наряду с гражданами Франции. Эта награда также была вручена некоторым городам.
Известные личности, удостоенные ордена Почетного легиона:
· Абдулмаджид I (31-й султан Османской империи)
· Отто фон Бисмарк (первый канцлер Германии)
· Уинстон Черчилль (премьер-министр Великобритании)
· Чарли Чаплин (голливудский актер и режиссер)
· Конрад Аденауэр (первый канцлер ФРГ)
· Ильхам Алиев (президент Азербайджана)
· Борис Ельцин (президент России)
· Хосни Мубарак (президент Египта)
· Владимир Путин (президент России)
· Мухаммад ибн Зайд аль-Нахайон (президент ОАЭ)
· Нурсултан Назарбаев (президент Казахстана)
· Жан-Поль Бельмондо (французский актер)
· Зинедин Зидан (французский футболист)
· Тьерри Анри (французский футболист) и другие.
Британские королевы Виктория в 1843 году, Мария в 1927 году, Елизавета в 1938 году, Елизавета II в 1948 году, премьер-министр Пакистана Беназир Бхутто в 1990 году, канцлер Германии Ангела Меркель в 2021 году получили орден Почетного легиона.
Теперь в список лиц, удостоенных ордена Почетного легиона, добавился и президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Подготовил Гайрат Ёлдош.
Мир Сегодня, 23:22
Мир Сегодня, 22:08
Мир Сегодня, 21:58
Согласно последним данным, опубликованным в авторитетном британском издании Financial Times, основной целью военных ударов Израиля по территории Ирана является не полное уничтожение страны. Об этом