Rossiya Ukrainadagi harbiy harakatlarni to‘xtatishga tayyor, ammo bu faqat uzoq muddatli mustahkam tinchlikka olib kelishi shart. Bu haqda 13 mart kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan o‘tkazilgan qo‘shma matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Biz jangovar harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha takliflarga rozimiz, ammo bu to‘xtatish uzoq muddatli tinchlikka olib keladigan va ushbu inqirozning asl sabablarini bartaraf etadigan bo‘lishi kerak, dedi Putin.
Ukrainaning jangovar harakatlarni to‘xtatishga tayyorligini sharhlagan Putin shunday dedi: “Bilasizmi, Saudiya Arabistonidagi Amerika—Ukraina uchrashuvi bu tashqi ko‘rinishdan Ukraina tomonining Amerika bosimi ostida qaror qabul qilganiga o‘xshashi mumkin. Aslida, ishonchim komilki, Ukraina tomoni hozirgina aytib o‘tilganidek, joylardagi vaziyatdan kelib chiqib, amerikaliklardan buni qat’iy ravishda so‘rashi kerak edi”.
“G‘oyaning o‘zi (yarashish haqida) to‘g‘ri. Va biz, albatta, uni qo‘llab-quvvatlaymiz, lekin muhokama qilishimiz kerak bo‘lgan masalalar bor”, deydi Putin.
Shuningdek, u bir qator aniq savollarni ko‘tardi, xususan, Kursk viloyatidagi Ukraina qurolli kuchlarining mag‘lub bo‘lmagan bo‘linmalari bilan nima qilish kerakligi haqida:
“Biz tinch aholiga qarshi shuncha jinoyatlardan so‘ng qurolli kuchlarni Kursk viloyatidan chiqarib yuborishimiz kerakmi? U yerda Kursk viloyatidagi UQK uchun ikki yo‘l bor: asirga tushish yoki halok bo‘lish”.
Putinning ta’kidlashicha, Rossiya 30 kunlik sulh davrida “Ukraina safarbarlik o‘tkazmasligi, askarlarni tayyorlamasligi va qurol olmasligi” haqida kafolat olishi kerak.
“O‘ylaymanki, biz amerikalik hamkasblarimiz, hamkorlarimiz bilan bu borada gaplashishimiz, balki prezident Tramp bilan qo‘ng‘iroqlashib, u bilan birgalikda muhokama qilishimiz kerak. Ammo biz bu mojaroni tinch yo‘l bilan tugatish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlaymiz”, deb ta’kidladi u.
Rossiya rahbari jahon yetakchilarining Ukrainadagi harbiy harakatlarni to‘xtatishga yordam berishga intilishini oliyjanob vazifa deb atagan.
Prezident so‘zining yakunida mojaroni tinch yo‘l bilan to‘xtatish g‘oyasining o‘zi to‘g‘ri ekanligini, biroq u prezident Tramp bilan muhokama qilishi kerak bo‘lgan ko‘plab masalalar borligini ta’kidladi.
“Nazorat, tekshirish masalalari qanday hal qilinadi? 2 ming kilometr masofada kim nimani buzganini kim aniqlaydi? O‘t ochishni to‘xtatish buyrug‘ini kim beradi? Sog‘lom fikr nuqtayi nazaridan bu hammaga tushunarli, bu jiddiy masalalar. Bularning barchasi har ikki tomondan sinchkovlik bilan o‘rganishni talab qiladigan masalalardir”.

Путин: “Мы готовы прекратить боевые действия”
Россия готова остановить военные действия в Украине, но это должно привести только к долгосрочному прочному миру. Об этом 13 марта заявил президент России Владимир Путин на совместной пресс-конференции с президентом Беларуси Александром Лукашенко.
Мы согласны с предложениями о прекращении боевых действий, но это прекращение должно привести к долгосрочному миру и устранению истинных причин этого кризиса, сказал Путин.
Комментируя готовность Украины прекратить боевые действия, Путин сказал: “Знаете, встреча США и Украины в Саудовской Аравии может показаться внешне, что украинская сторона приняла решение под давлением Америки. На самом деле, я уверен, что украинская сторона должна была настоятельно попросить об этом у американцев, исходя из ситуации на местах, как только это было сказано”.
“Сама идея (о примирении) правильная. И мы, конечно, поддержим ее, но есть вопросы, которые нам нужно обсудить”, - говорит Путин.
Он также поднял ряд конкретных вопросов, в частности, что делать с непобежденными подразделениями украинских вооруженных сил в Курской области:
“Должны ли мы вывести вооруженные силы из Курской области после стольких преступлений против мирного населения? Там для УКК в Курской области два пути: сдаться или погибнуть”.
По словам Путина, Россия должна получить гарантии, что в течение 30-дневного периода перемирия “Украина не будет проводить мобилизацию, не будет готовить солдат и не будет получать оружие”.
“Я думаю, что нам нужно обсудить это с нашими американскими коллегами, партнерами, возможно, позвонить президенту Трампу и обсудить это с ним. Но мы поддерживаем идею мирного разрешения этого конфликта”, - подчеркнул он.
Президент России назвал стремление мировых лидеров помочь остановить военные действия в Украине благородной задачей.
В завершение своего выступления президент отметил, что сама идея мирного разрешения конфликта правильная, но есть много вопросов, которые он должен обсудить с президентом Трампом.
“Как будут решаться вопросы контроля, проверки? Кто определит, кто что нарушил на расстоянии 2000 километров? Кто отдаст приказ о прекращении огня? С точки зрения здравого смысла это всем понятно, это серьезные вопросы. Все это требует тщательного изучения с обеих сторон”.