«Karni qasamyod keltirdi va Kanadaning 24-bosh vaziriga aylandi», — deyiladi xabarda. U tez orada parlament saylovlari o‘tkazilishini e’lon qilishi kutilmoqda.
Karni — kanadalik iqtisodchi, moliyachi va jamoat arbobi, Kanada va Britaniya Markaziy banklarining sobiq boshqaruvchisi. U 2025 yil 9 martdan beri hukmron Liberal partiya yetakchisi hisoblanadi. Bundan oldin Karni siyosiy lavozimlarni egallamagan va parlamentda faoliyat yuritmagan.
Koronavirus pandemiyasi vaqtida Karni Kanada bosh vaziri Jastin Tryudo hukumatiga iqtisodiyotni qayta tiklash masalalarida maslahat berib kelgan. 2025 yil 16 yanvarda u Kanada Liberal partiyasi yetakchiligi uchun nomzodini qo‘yishini e’lon qilgandi: yanvar boshlarida partiya yetakchisi va Kanada bosh vaziri Jastin Tryudo iste’foga chiqishini e’lon qildi. Mart oyida o‘tkazilgan ichki saylovlar natijasiga ko‘ra, Karni 85,9 foiz ovoz bilan g‘alaba qozondi.
Mark Karni qo‘shni davlat prezidenti Donald Tramp tomonidan importga 25 foizlik bojlar joriy etilishi va Amerika yetakchisining Kanada suverenitetiga da’volari fonida AQSH bilan savdoga bog‘liqlikni kamaytirish uchun Yevropa va Osiyo bilan yaqin hamkorlikni qo‘llab-quvvatlamoqda. Bundan tashqari, liberallarning yangi yetakchisi o‘rta sinf uchun soliqlarni pasaytirish, byurokratiyani qisqartirish, innovatsiyalar va investitsiyalarni faol rag‘batlantirishni o‘z ichiga olgan fundamental iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishga va’da bergan.

Новый премьер-министр Канады Марк Карни принес присягу
«Карни принес присягу и стал 24-м премьер-министром Канады», — говорится в сообщении. Ожидается, что он вскоре объявит о проведении парламентских выборов.
Карни — канадский экономист, финансист и общественный деятель, бывший управляющий Центральными банками Канады и Великобритании. С 9 марта 2025 года он является лидером правящей Либеральной партии. Ранее Карни не занимал политических должностей и не работал в парламенте.
Во время пандемии коронавируса Карни консультировал правительство премьер-министра Канады Джастина Трюдо по вопросам восстановления экономики. 16 января 2025 года он объявил о своем намерении выдвинуть свою кандидатуру на пост лидера Либеральной партии Канады: в начале января лидер партии и премьер-министр Канады Джастин Трюдо объявил о своей отставке. По результатам внутренних выборов, проведенных в марте, Карни одержал победу с 85,9 процента голосов.
Марк Карни, на фоне введения президентом соседнего государства Дональдом Трампом 25-процентных пошлин на импорт и претензий американского лидера к суверенитету Канады, поддерживает близкое сотрудничество с Европой и Азией для снижения зависимости от торговли с США. Кроме того, новый лидер либералов пообещал провести фундаментальные экономические реформы, включая снижение налогов для среднего класса, сокращение бюрократии, активное стимулирование инноваций и инвестиций.