AQSH prezidenti Donald Tramp Yamandagi husiylarga qarshi harbiy amaliyot boshlash uchun AQSH armiyasiga buyurtma berdi. Bu haqda u Truth Social sahifasida o‘zining rasmiy bildirishini e’lon qildi. Trampning aytishicha, husiylar Amerika va boshqa davlatlarning kemalari, samolyotlari va dronlariga qarshi tinimsiz terrorizm, qaroqchilik va zo‘ravonlikni amalga oshirmoqda, shunga ko‘ra ularga qarshi qo‘llaniladigan harbiy choralar muqarrardir.
«Bugun men Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiylariga Yamandagi husiy terrorchilarga qarshi qat’iy va kuchli harbiy chora ko‘rishni buyurdim. Ular Amerika va boshqa davlatlarning kemalari, samolyotlari va dronlariga qarshi qaroqchilik, zo‘ravonlik va terrorizmning tinimsiz kampaniyasini olib bormoqda», deb yozdi u Truth Social sahifasida.
Husiylar va ularning harakati
Husiylar — Yamandagi shia jangari harakati bo‘lib, rasman «Ansorulloh» nomi bilan tanilgan. Bu harakat 1990-yillarda Husayn Al-Xusiyning ta’sirida paydo bo‘lgan va uning nomidan ataladi. Husiylar 2014 yildan beri Yaman hukumatiga qarshi fuqarolar urushi olib borishmoqda. Ushbu harakat Saudiya Arabistoni va G‘arb davlatlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Yaman hukumatini hadaf qilmoqda.
Shu bilan birga, husiylar Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi va bu ularni Eron va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi kengroq mintaqaviy qarama-qarshilikning bir qismiga aylantiradi. Husiylar, 2024-2025 yillarda, Qizil dengizdagi kemalarga hujumlar uyushtirib, buni Isroilning G‘azodagi harakatlariga «o‘ch» deb taqdim qilishmoqda.
Yangi harbiy amaliyot
The New York Times gazetasiga ko‘ra, AQSH armiyasi Yaman husiylari tomonidan nazorat qilinadigan o‘nlab obyektlarga keng ko‘lamli harbiy zarbalar berishni boshlagan. AQSHning yangi harbiy amaliyotiga to‘g‘ri javob qaytarish uchun, Tramp husiylarga qarshi qat’iy va kuchli choralar ko‘rishni buyurgan. Uning maqsadi husiylarning terrorizm va zo‘ravonlikka qarshi kurashish, shuningdek, ularning davom ettirib kelayotgan qaroqchilik va terrorizmining oldini olishdan iborat.
Mintaqaviy va global ta’sir
Husiylarning harakatlari Yamandagi fuqarolik urushiga, o‘z navbatida, Eron va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi juda chuqur mintaqaviy qarama-qarshilikka aylangan. Ularga qarshi AQSHning harbiy javoblari nafaqat Yamanda, balki O‘rta Sharqdagi geopolitik vaziyatni ham o‘zgartirishi mumkin. AQSH va uning ittifoqchilarining xo‘jalik, harbiy va siyosiy maqsadlarini amalga oshirishda yangi harbiy harakatlar muhim ahamiyat kasb etishi kutilmoqda.
Yaman husiylariga qarshi harbiy amaliyot boshlash haqidagi qaror AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan qabul qilingan muhim qadam bo‘lib, u nafaqat Yamandagi vaziyatni, balki O‘rta Sharqdagi global barqarorlikka ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Husiylar o‘z yo‘nalishini o‘zgartirishga ehtiyoj sezmaydigan va ularga qarshi AQSH amaliyotlari keng ko‘lamli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Трамп приказал начать военную операцию против хуситов в Йемене
Президент США Дональд Трамп отдал приказ американской армии начать военные операции против хуситов в Йемене. Об этом он сообщил на своей странице в Truth Social. По словам Трампа, хуситы ведут непрекращающийся терроризм, пиратство и насилие против кораблей, самолетов и дронов США и других стран, поэтому военные меры против них неизбежны.
«Сегодня я приказал американским военным предпринять решительные и мощные военные меры против хуситских террористов в Йемене. Они ведут непрекращающуюся кампанию пиратства, насилия и терроризма против кораблей, самолетов и дронов США и других стран», — написал он на своей странице в Truth Social.
Хуситы и их движение
Хуситы — это шиитское военное движение в Йемене, официально известное как «Ансор Аллах». Это движение возникло в 1990-х годах под влиянием Хусейна аль-Хуси и названо в его честь. Хуситы с 2014 года ведут гражданскую войну против правительства Йемена. Это движение нацелено на правительство Йемена, поддерживаемое Саудовской Аравией и западными странами.
В то же время хуситы поддерживаются Ираном, что делает их частью более широкого регионального противостояния между Ираном и Саудовской Аравией. Хуситы, в 2024-2025 годах, организуют атаки на корабли в Красном море, представляя это как «ответ» на действия Израиля в Газе.
Новая военная операция
Согласно информации газеты The New York Times, американская армия начала масштабные военные удары по десяткам объектов, контролируемых хуситами в Йемене. Чтобы адекватно ответить на новую военную операцию США, Трамп приказал принять решительные и мощные меры против хуситов. Его цель заключается в борьбе с терроризмом и насилием хуситов, а также в предотвращении их продолжающегося пиратства и терроризма.
Региональное и глобальное влияние
Действия хуситов стали причиной гражданской войны в Йемене, которая, в свою очередь, превратилась в глубокое региональное противостояние между Ираном и Саудовской Аравией. Военные ответы США против них могут изменить не только ситуацию в Йемене, но и геополитическую обстановку на Ближнем Востоке. Ожидается, что новые военные действия будут иметь важное значение для реализации экономических, военных и политических целей США и их союзников.
Решение о начале военной операции против хуситов в Йемене, принятое президентом США Дональдом Трампом, является важным шагом, который может повлиять не только на ситуацию в Йемене, но и на глобальную стабильность на Ближнем Востоке. Хуситы, похоже, не чувствуют необходимости изменять свое направление, и ожидается, что действия США против них окажут широкое влияние.