15 mart kuni Donald Tramp AQSH Qurolli kuchlariga Yamandagi «Ansorulloh» harakatining husiylariga qarshi harbiy operatsiya boshlashni buyurdi. U ushbu harakatni AQSH hamda boshqa davlatlarning dengiz kemalari va samolyotlariga qarshi «qaroqchilik, zo‘ravonlik va terrorizmda» aybladi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, aviazarbalar oqibatida 31 kishi halok bo‘lgan, 100 dan ortiq odam jarohat olgan.
Qo‘shinlarning Yaqin Sharqdagi harakatlarini boshqaruvchi AQSH Qurolli kuchlari Markaziy qo‘mondonligi shanba kungi hujumlarni Yamanda amalga oshiriladigan keng ko‘lamli operatsiyaning boshlanishi deb atadi.
«Husiylarning Amerika kema va samolyotlariga (va bizning qo‘shinlarimizga!) hujumi qabul qilib bo‘lmaydigan holatdir. Ularning homiysi bo‘lgan Eronga esa ogohlantirish berildi», — deb yozadi AQSH mudofaa vaziri Pit Xegset X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasiga.
Pentagon vakilining gazetaga ma’lum qilishicha, 2023 yildan beri husiylar AQSH harbiy kemalariga 174 marotaba, tijoriy kemalarga esa 145 marotaba hujum uyushtirgan.
Al-Arabiya telekanalining guruhni ismi oshkor etilmagan vakiliga tayanib ma’lum qilishicha, husiylar AQSH bilan muzokaralar o‘tkazishga tayyorligini bildirgan.
O‘z navbatida husiylar siyosiy byurosi a’zo Huzam al-Asadning qayd etishicha, «Ansorulloh» AQSH Yaman shaharlari bombardimon qilingani uchun javob bermagunga qadar muzokaralarga borish niyatida emas.
Ma’lumot uchun, husiychilar – yamanlik shia jangari harakati bo‘lib, rasman «Ansorulloh» nomi bilan tanilgan. Ular Yaman hukumatiga qarshi, shuningdek, Saudiya Arabistoni va uning ittifoqchilariga faol qurolli qarshilik ko‘rsatadi, Isroilni asosiy dushmani deb hisoblaydi.

Удары армии США по Йемену могут продолжаться неделями
Представители администрации Дональда Трампа сообщили The Guardian, что удары ВВС США по хуситам в Йемене могут продолжаться еще несколько недель.
15 марта Дональд Трамп отдал приказ о начале военной операции против хуситов движения «Ансоруллах» в Йемене. Он обвинил это движение в «пиратстве, насилии и терроризме» в отношении военно-морских судов и самолетов США и других стран. По последним данным, в результате авиаударов погибли 31 человек, более 100 получили ранения.
Центральное командование вооруженных сил США, управляющее действиями в Ближнем Востоке, назвало субботние атаки началом масштабной операции, которая будет проводиться в Йемене.
«Атака хуситов на американские корабли и самолеты (и на наши войска!) является недопустимой. Иран, который является их покровителем, получил предупреждение», — написал министр обороны США Пит Хегет в своем аккаунте в социальной сети.
По словам представителя Пентагона, с 2023 года хуситы совершили 174 атаки на американские военные корабли и 145 атак на торговые суда.
По информации, полученной от неназванного представителя группы телеканала Al-Arabiya, хуситы заявили о готовности провести переговоры с США.
В свою очередь, член политбюро хуситов Хузам аль-Асад отметил, что «Ансоруллах» не намерены вести переговоры, пока США не ответят за бомбардировки городов Йемена.
Для справки, хуситы — это шиитское вооруженное движение в Йемене, официально известное как «Ансоруллах». Они активно оказывают вооруженное сопротивление правительству Йемена, а также Саудовской Аравии и ее союзникам, считая Израиль своим главным врагом.