Zelenskiy: Rossiya urushni tugatishni istamayapti
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy yana bir bor Rossiyani urushni tugatishdan manfaatdor emaslikda aybladi. Uning ta’kidlashicha, Rossiya kuchlari Ukraina shaharlariga yuzlab hujumlar uyushtirgan va bu urushni yakunlash niyati yo‘qligining yorqin dalilidir.
“Ushbu haftada bizning shaharlarimizga 1020 dan ortiq hujumkor uchuvchisiz uchoqlar, 1360 ga yaqin boshqariladigan havo bombalari va 10 dan ortiq raketalar yo‘llandi. Urushni tugatishni istaganlar bunday qilmaydi.” – deb yozdi Zelenskiy ijtimoiy tarmoqda.
Ukraina prezidenti xalqaro hamjamiyatni Rossiyaga qarshi birgalikda bosim o‘tkazishga chaqirdi va yangi sanksiya choralarini kuchaytirish zarurligini ta’kidladi.
“Ukraina, Yevropa, Amerika va butun dunyoda tinchlikni istagan har bir kishi – biz birgalikda adolatli va mustahkam tinchlikni ta’minlay olamiz.” – dedi Zelenskiy.
Kreml tinchlik muzokaralarini ataylab kechiktiryaptimi?
Bundan uch kun avval Zelenskiy Rossiyani AQSH tashabbusi bilan taklif qilingan tinchlik kelishuvini qasddan cho‘zishda aybladi.
“Afsuski, Jiddadagi uchrashuvdan beri Rossiyadan hech qanday mazmunli javob olmayapmiz. Bu esa yana bir bor Rossiya urushni davom ettirishga intilayotganini tasdiqlaydi.” – dedi u 13 mart kuni.
Shuningdek, Zelenskiy AQSH tomonidan Rossiyaga bosim o‘tkazilishi urushni tugatish uchun yetarli bo‘lishiga umid bildirdi.
Yevropa Ittifoqi Ukrainaga qurol yetkazishda davom etadi
Yevropa Ittifoqi hatto vaqtinchalik otashkesim davomida ham Ukrainaga qurol yetkazib berishni to‘xtatish niyatida emas.
14 mart kuni Bryusselda Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar kengashi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda qator diplomatlar Ukraina tinchlik muzokaralariga eng kuchli pozitsiyada kirishishini ta’minlash uchun Kiyevga harbiy yordam davom ettirilishi kerakligini bildirishdi.
“Agar tajovuzkor davlat (Rossiya) otashkesim talab qilsa, biz Kiyevga qurol yetkazib berishni to‘xtatamiz, deb o‘ylamayman.” – dedi Bryusseldagi brifingda ishtirok etgan yevropalik diplomatlardan biri.
Yana bir diplomat, shuningdek, Ukraina muzokaralar jarayonida harbiy jihatdan hech qanday zaiflikka yo‘l qo‘ymasligi kerakligini ta’kidladi.
Ukraina va xalqaro hamjamiyat Rossiyani urushni to‘xtatishga majbur qilish uchun bosimni kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqda. Yevropa Ittifoqi esa Kiyevga harbiy yordamni davom ettirishni rejalashtirmoqda. Kreml esa tinchlik muzokaralariga rasmiy javob qaytarmagani sababli, urushning tugashi borasida aniq prognoz berish qiyin bo‘lib qolmoqda.

Зеленский: Россия не хочет заканчивать войну
Президент Украины Владимир Зеленский еще раз обвинил Россию в том, что она не заинтересована в окончании войны. По его словам, российские войска нанесли сотни атак на украинские города, что является ярким доказательством отсутствия намерения завершить эту войну.
“На этой неделе на наши города было направлено более 1020 атакующих беспилотников, около 1360 управляемых воздушных бомб и более 10 ракет. Те, кто хочет закончить войну, так не поступают.” – написал Зеленский в социальной сети.
Президент Украины призвал международное сообщество совместно оказать давление на Россию и подчеркнул необходимость усиления новых санкционных мер.
“Каждый, кто хочет мира для Украины, Европы, Америки и всего мира – мы можем вместе обеспечить справедливый и прочный мир.” – сказал Зеленский.
Кремль специально затягивает мирные переговоры?
Три дня назад Зеленский обвинил Россию в преднамеренном затягивании мирного соглашения, предложенного США.
“К сожалению, с момента встречи в Джидде мы не получили никакого содержательного ответа от России. Это еще раз подтверждает, что Россия стремится продолжать войну.” – сказал он 13 марта.
Также Зеленский выразил надежду, что давление со стороны США на Россию будет достаточным для завершения войны.
Европейский Союз продолжит поставки оружия Украине
Европейский Союз не намерен прекращать поставки оружия Украине даже во время временного прекращения огня.
14 марта в Брюсселе состоялось заседание Совета по внешним делам Европейского Союза. На нем ряд дипломатов заявили, что военная помощь Киеву должна продолжаться, чтобы обеспечить вход Украины в мирные переговоры с сильной позицией.
“Если агрессор (Россия) потребует прекращения огня, я не думаю, что мы остановим поставки оружия Киеву.” – сказал один из европейских дипломатов на брифинге в Брюсселе.
Другой дипломат также подчеркнул, что Украина не должна допускать никаких военных слабостей в процессе переговоров.
Украина и международное сообщество подчеркивают необходимость усиления давления на Россию, чтобы заставить ее остановить войну. Европейский Союз планирует продолжить военную помощь Киеву. Однако, поскольку Кремль не дал официального ответа на мирные переговоры, делать точные прогнозы о завершении войны становится сложно.