Dengiz sathi uch metrga ko‘tarilishi mumkin — olimlar ogohlantirmoqda
Olimlarning yangi tadqiqotlariga ko‘ra, dengiz sathi 75 yil ichida uch metrgacha ko‘tarilishi mumkin. Bu esa BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hukumatlararo ekspertlar guruhi (IPCC) tomonidan berilgan prognozlardan ancha yuqori. Ushbu tahlil dunyo iqlim o‘zgarishlari va muz qatlamlarining yemirilishi ortidan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni ochib bermoqda.
Kopengagen universiteti professori Dorte Dal-Yensenning ta’kidlashicha, dengiz sathining bunday tez ko‘tarilishi asta-sekin emas, balki sakrashlar bilan sodir bo‘lishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, haroratning 2-3 darajaga oshishi natijasida dunyo muz qatlamlarining ayrim qismlari muqarrar ravishda yemiriladi. Bu esa 2100 yilga kelib IPCC tomonidan bashorat qilingan 1 metrlik o‘sishdan bir necha marta yuqori bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Daniya uchun jiddiy tahdid
Bunday vaziyat ayniqsa Daniya kabi dengiz sathiga nisbatan past hududlar uchun katta xavf tug‘diradi. Mamlakatning ko‘plab qirg‘oq hududlari suv ostida qolishi mumkin, bu esa aholi punktlari va infratuzilmalarni jiddiy xavf ostiga qo‘yadi.
Dal-Yensen va 28 nafar okeanolog olimlar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu tadqiqot, iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq muammolarga yetarlicha tayyorgarlik ko‘rish zarurligini yana bir bor tasdiqlamoqda. Olimlar siyosatchilar va jamoatchilikni bu masalaga jiddiy yondashishga chaqirmoqda.
Okeanlardagi muz qoplamlarining kamayishi
Yana bir jiddiy masala — okeanlardagi muz qoplamlarining kamayib borishi. Yevropa Ittifoqining Copernicus iqlim o‘zgarishi xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil fevral oyida Arktika va Antarktidadagi muz qoplamlarining umumiy maydoni 16,04 million kvadrat kilometrni tashkil etgan. Bu esa 1979 yildan beri kuzatilgan eng past ko‘rsatkich hisoblanadi.
Iqlimshunoslar va mutaxassislar bunday o‘zgarishlarga qarshi kurashish uchun qator chora-tadbirlarni ko‘rish lozimligini ta’kidlashmoqda. Ular qatorida karbon chiqindilarini kamaytirish, ekologik barqarorlikni ta’minlash va iqlimga moslashish bo‘yicha strategik rejalar ishlab chiqish kabi vazifalar bor.
Dengiz sathining keskin ko‘tarilishi global iqlim o‘zgarishining og‘ir oqibatlaridan biri hisoblanadi. Olimlar va iqlimshunoslar tomonidan olib borilgan tadqiqotlar hukumatlar va xalqaro tashkilotlar uchun jiddiy ogohlantirish bo‘lib, tezkor choralar ko‘rish zarurligini ko‘rsatmoqda. Agar bu jarayonga nisbatan e’tiborsizlik qilinsa, kelajakda ko‘plab hududlar suv ostida qolishi va ekologik muvozanat buzilishi mumkin.

Уровень моря может подняться на три метра — предупреждают ученые
Согласно новым исследованиям ученых, уровень моря может подняться на три метра в течение 75 лет. Это значительно выше прогнозов, предоставленных Межправительственной панелью по изменению климата (IPCC) ООН. Этот анализ раскрывает риски, которые могут возникнуть в результате изменений климата и таяния ледников.
Профессор Копенгагенского университета Дорте Дал-Йенсен подчеркивает, что такое быстрое повышение уровня моря может происходить не постепенно, а скачками. По ее словам, повышение температуры на 2-3 градуса неизбежно приведет к таянию некоторых частей мировых ледников. Это может означать, что к 2100 году уровень воды может увеличиться в несколько раз по сравнению с прогнозируемым IPCC увеличением на 1 метр.
Серьезная угроза для Дании
Такая ситуация представляет собой большую угрозу, особенно для низменных районов, таких как Дания. Многие прибрежные районы страны могут оказаться под водой, что серьезно угрожает населённым пунктам и инфраструктуре.
Это исследование, поддержанное Дал-Йенсен и 28 океанологами, еще раз подтверждает необходимость адекватной подготовки к проблемам, связанным с изменением климата. Ученые призывают политиков и общественность серьезно отнестись к этой проблеме.
Снижение ледяных покровов в океанах
Еще одной серьезной проблемой является снижение ледяных покровов в океанах. Согласно данным климатической службы Copernicus Европейского Союза, в феврале 2024 года общая площадь ледяных покровов в Арктике и Антарктиде составила 16,04 миллиона квадратных километров. Это является самым низким показателем, зарегистрированным с 1979 года.
Климатологи и специалисты подчеркивают необходимость принятия ряда мер для борьбы с такими изменениями. К ним относятся сокращение углеродных выбросов, обеспечение экологической устойчивости и разработка стратегических планов по адаптации к изменениям климата.
Резкое повышение уровня моря является одним из тяжелых последствий глобального изменения климата. Исследования, проведенные учеными и климатологами, служат серьезным предупреждением для правительств и международных организаций, показывая необходимость принятия срочных мер. Если игнорировать этот процесс, в будущем многие районы могут оказаться под водой, и экологический баланс может быть нарушен.