Unda jurnalistlar Vladimir Zelenskiyning siyosiy kelajagi haqida jiddiy taxminlar bildirgan va unga qarshi ichki xavflar kuchayishi mumkinligini ta’kidlagan. Maqolaga ko‘ra, agar Vladimir Putin va Donald Tramp Alyaskada o‘tkazilishi kutilayotgan uchrashuvda tinchlik kelishuviga erishilsa, Ukraina siyosiy hayotining markazi tubdan o‘zgarishi ehtimoli mavjud.
Bu holatda diqqat markazi frontdagi urush emas, balki mamlakatda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlariga qaratilishi mumkinligi qayd etilgan. The Economist ta’kidicha, hokimiyat uchun kurashda asosiy qurol sifatida Ukraina Milliy antikorrupsiya byurosi (NABU) Zelenskiyning eng yaqin atrofidagi shaxslarga qarshi olib borayotgan tergov ishlari xizmat qilishi mumkin.
Mutaxassislar fikricha, urushdan keyingi tinch siyosiy muhitda mazkur tergov materiallari raqiblar uchun kuchli siyosiy qurolga aylanishi ehtimoldan holi emas. Shuningdek, maqolada aytilishicha, iyul oxirida Zelenskiyning korrupsiyaga qarshi tuzilmalar mustaqilligini cheklashga qaratilgan harakatlari uning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Bu esa unga qarshi siyosiy bosimning kuchayishiga zamin yaratgani qayd etilgan. Nashr tahlilchilari ta’kidlaganidek, mamlakatda maxsus harbiy operatsiya mavzusi asta-sekin orqa planga o‘tib borar ekan, korrupsiya masalasi Zelenskiy raqiblari uchun asosiy muhokama mavzusiga aylanishi ehtimoli kuchaymoqda.
Bu esa NABU tomonidan yig‘ilgan materiallarni yanada qimmatli siyosiy resursga aylantiradi. Maqolada suhbatdoshlarning biri vaziyatni “Ba’zi narsalar yo‘qolib ketmaydi.
Bu shamollashdek o‘tib ketadigan holat emas” deb izohlagani keltirilgan. Bu ibora kelgusidagi siyosiy jarayonlarning qanchalik keskin bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Shunday qilib, The Economist tahliliga ko‘ra, tinchlik kelishuvi Ukrainada yangi siyosiy bosqichni boshlab berishi mumkin va bu bosqichda Zelenskiy nafaqat tashqi, balki ichki siyosiy kurashning markazida qolishi ehtimoldan yiroq emas.

Внутреннее политическое давление на Зеленского усиливается
Одним из вопросов, который привлек большое внимание на международной политической арене, является аналитическая статья, опубликованная в авторитетном британском издании The Economist. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ней журналисты высказывают серьезные предположения о политическом будущем Владимира Зеленского и подчеркивают, что внутренние угрозы могут усилиться. Согласно статье, если Владимир Путин и Дональд Трамп достигнут мирного соглашения на ожидающейся встрече на Аляске, существует вероятность кардинальных изменений в политической жизни Украины.
В этом случае внимание может быть сосредоточено не на войне на фронте, а на предстоящих президентских выборах в стране. The Economist отмечает, что в борьбе за власть основным оружием может стать расследование, проводимое Национальным антикоррупционным бюро Украины (НАБУ) против ближайших окружения Зеленского.
По мнению экспертов, в условиях мирной политической обстановки после войны эти материалы расследования могут стать мощным политическим оружием для оппонентов. Также в статье говорится, что действия Зеленского, направленные на ограничение независимости антикоррупционных структур в конце июля, негативно сказались на его репутации.
Это создало предпосылки для усиления политического давления на него. Как отмечают аналитики издания, тема специальной военной операции в стране постепенно уходит на второй план, и вопрос коррупции становится основным предметом обсуждения для противников Зеленского.
Это делает материалы, собранные НАБУ, еще более ценным политическим ресурсом. В статье приводится комментарий одного из собеседников, который описывает ситуацию так: “Некоторые вещи не исчезнут.
Это не то, что пройдет, как простуда”. Эта фраза показывает, насколько острыми могут быть будущие политические процессы.
Таким образом, согласно анализу The Economist, мирное соглашение может открыть новую политическую стадию в Украине, и в этой стадии Зеленский может оказаться в центре как внешней, так и внутренней политической борьбы.