Telegram'ning bir oylik auditoriyasi 1 milliard faol foydalanuvchidan oshdi. Bu haqda messenjer asoschisi Pavel Durov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Telegram dunyoda ma’lumot almashish bo‘yicha eng mashhur ilovalar orasida ikkinchi o‘ringa ko‘tarilgan (Xitoyning WeChat'idan tashqari).
Telegram'dan oldingi o‘rinda WhatsApp turibdi, Druov uni o‘z messenjerining «arzon» va «sayoz» taqlidi deb atagan. «Uzoq yillar davomida ular bizni sekinlashtirish uchun lobbizm va PR-kampaniyalarga milliardlarni sarflab, innovatsiyalarimizdan nusxa olishga jon-jahdlari bilan harakat qilishdi. Ular muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Telegram o‘sdi, daromadli bo‘ldi va raqobatchimizdan farqli o‘laroq, o‘z mustaqilligini saqlab qoldi. Biz endigina boshlayapmiz», — deb yozadi Durov.
Shuningdek, Durov foydalanuvchilar faolligi oshib borayotganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, har bir foydalanuvchi kuniga Telegram'ni o‘rtacha 21 marta ochadi va unda har kuni 41 daqiqa vaqt o‘tkazadi. Durovning so;zlariga ko‘ra, 2024 yilda daromad 547 million dollarni tashkil etgan.
2024 yil aprelda Durov amerikalik jurnalist Taker Karlsonga bergan intervyusida yil davomida milliard foydalanuvchiga erishishni kutayotganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, u dekabr oyida Telegram'ning umumiy daromadi yil davomida 1 milliard dollardan oshgani haqida yozgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2022 yilda paydo bo‘lgan Telegram Premium pulli servisi obunachilari soni 12 milliondan oshgan.

Павел Дуров: Число постоянных пользователей Telegram превысило 1 миллиард
Месячная аудитория Telegram превысила 1 миллиард активных пользователей. Об этом сообщил основатель мессенджера Павел Дуров.
По его словам, Telegram поднялся на второе место среди самых популярных приложений для обмена информацией в мире (после китайского WeChat).
На первом месте находится WhatsApp, Дуров назвал его «дешевым» и «поверхностным» аналогом своего мессенджера. «На протяжении многих лет они тратили миллиарды на лоббизм и PR-кампании, пытаясь медленно нас остановить и копировать наши инновации. Они потерпели неудачу. Telegram вырос, стал прибыльным и, в отличие от нашего конкурента, сохранил свою независимость. Мы только начинаем», — пишет Дуров.
Также Дуров сообщил, что активность пользователей продолжает расти. По его словам, каждый пользователь в среднем открывает Telegram 21 раз в день и проводит в нем 41 минуту каждый день. По словам Дурова, в 2024 году доход составил 547 миллионов долларов.
В апреле 2024 года Дуров в интервью американскому журналисту Такеру Карлсону заявил, что ожидает достичь миллиарда пользователей в течение года. Он также писал, что в декабре общий доход Telegram за год превысил 1 миллиард долларов. По его словам, количество подписчиков платного сервиса Telegram Premium, появившегося в 2022 году, превысило 12 миллионов.