Isroil mudofaa vaziri G‘azoni “to‘liq yo‘q qilish” bilan tahdid qildi
Isroil mudofaa vaziri Israel Kas falastinliklar garovga olinganlarni ozod qilmasa va HAMASni quvib chiqarmasa, G‘azoni “butunlay yo‘q qilish” bilan tahdid qildi. Bu haqda u harbiy idora matbuot xizmati tarqatgan videomurojaatda ma’lum qilgan.
“Agar barcha isroillik garovga olinganlar ozod qilinmasa va HAMAS G‘azodan quvilmasa, Isroil siz ilgari bilmagan kuchlarni ishga soladi. AQSH prezidenti Donald Trampning taklifini qabul qiling, garovga olinganlarni qaytaring va HAMASni haydang. Siz uchun boshqa imkoniyatlar jumladan, xohlovchilar uchun dunyoning boshqa joylariga ko‘chib o‘tish imkoniyati ochiladi. Muqobil variant — to‘liq vayron qilish va yo‘q qilish”, dedi u.
Bundan tashqari, Kas G‘azo sektoridagi jangovar harakatlar hududlaridan aholini evakuatsiya qilish tez orada boshlanishini e’lon qildi.
“Isroil harbiy-havo kuchlarining HAMAS terrorchilariga bergan zarbalari faqat birinchi qadam edi. Davomi ancha og‘ir bo‘ladi, siz to‘liq badalni to‘laysiz”, deya ogohlantirdi Kas.
Quruqlikdagi harakatlar doirasida Isroil harbiylari Isroil janubidagi Beri tumanidan dengiz sohiligacha G‘azo sektorini kesib o‘tuvchi va eksklavning shimoliy qismini janubiy qismidan ajratib turuvchi Netsarim yo‘lagi markaziga o‘z nazoratini kengaytirdi.
Yaqin Sharq ommaviy axborot vositalarining ta’kidlashicha, hozirda Isroil qo‘shinlari G‘azo sektorini shimoliy va janubiy qismlarga ajratib turuvchi Netsarim yo‘lagining taxminan yarmini, mintaqadagi asosiy avtomagistral — Salohiddingacha bo‘lgan hududni egallab olgan.

Министр обороны Израиля угрожал "полным уничтожением" Газы
Министр обороны Израиля Исраэль Кас угрожает "полным уничтожением" Газы, если палестинцы не освободят заложников и не вытеснят ХАМАС. Об этом он сообщил в видеобращении, распространенном пресс-службой военного ведомства.
“Если все израильские заложники не будут освобождены и ХАМАС не будет изгнан из Газы, Израиль применит силы, о которых вы раньше не знали. Примите предложение президента США Дональда Трампа, верните заложников и изгнайте ХАМАС. У вас появятся другие возможности, включая возможность переезда в другие места мира для желающих. Альтернативный вариант — полное разрушение и уничтожение”, — сказал он.
Кроме того, Кас объявил, что эвакуация населения из районов боевых действий в секторе Газа начнется в ближайшее время.
“Удары израильских военно-воздушных сил по террористам ХАМАСа были только первым шагом. Продолжение будет гораздо тяжелее, вы заплатите полную цену”, — предупредил Кас.
В рамках наземных операций израильские военные расширили свой контроль над центром коридора Нецарим, который пересекает сектор Газа от района Бери на юге Израиля до побережья и отделяет северную часть анклава от южной.
По данным средств массовой информации Ближнего Востока, в настоящее время израильские войска контролируют примерно половину коридора Нецарим, который разделяет северную и южную части сектора Газа, а также захватили территорию вдоль главной автомагистрали региона — до Саладина.