Islom Karimov Rossiyaga ishonmas edi. Unda nega ittifoqchi bo‘lgandi?
Islom Karimov O‘zbekistonni mustaqillikdan boshlab to 2016 yilning sentyabriga qadar, chorak asr boshqardi. Karimov davrida O‘zbekiston faqat bitta davlat bilan ittifoqchilik munosabatlarini o‘rnatdi. U ham bo‘lsa Rossiya Federatsiyasi bilan, 2005 yilning noyabr oyida. Vaholanki, Karimov Rossiyaga ishonchsizligi bilan tanilgan edi.
Karimovning Rossiyaga ishonchsizligi tabiiy hol edi. Nafaqat O‘zbekiston, balki SSSR tarqalgach mustaqilligini qo‘lga kiritgan barcha yangi davlatlarning Rossiyaga ishonchsizlik va qo‘rquv bilan qarashi – tabiiy edi. Chunki SSSRni tiklash g‘oyalari, intilishlari, loyihalari Rossiyada kuchli edi va hali ham saqlanib qolmoqda.
Moskva yangi mustaqil davlatlarga, jumladan O‘zbekistonga ham o‘zining siyosiy va geosiyosiy irodasini o‘tkazishdan tortinmagan.
1995 yilda Rossiya Davlat Dumasiga saylovlar bo‘ladi. Saylovlarda Kommunistik partiya katta g‘alabani qo‘lga kiritadi. Yelsin tarafdori bo‘lgan “Nash dom – Rossiya” partiyasi esa bor-yo‘g‘i 10 foiz ovoz oladi. 1996 yilning mart oyida Duma SSSRni tiklash bo‘yicha ikkita qonun qabul qiladi. Biri “SSSR xalqlari integratsiyasini ta’minlash bo‘yicha”, ikkinchisi “Belovej kelishuvi kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida” edi. Tabiiyki, Rossiyadagi bu va boshqa kayfiyatlar O‘zbekistonni, boshqa yangi mustaqil davlatlarning xavotiriga sabab bo‘ladi.
1997 yilda Karimov “O‘zbekiston 21-asr bo‘sag‘asida” nomli kitob yozadi. Bu kitobda yettita yirik tahdidlar sanab o‘tiladi. “Mintaqaviy mojarolar”, “diniy ekstremizm va terrorizm”, “buyuk davlatchilik shovinizmi va agressiv millatchilik”, “etnik va millatlararo ziddiyatlar”, “korrupsiya va jinoyatchilik”, “mahalliychilik va urug‘-aymoqchilik” hamda “ekologik muammolar” haqida gapiriladi.
Qisqa qilib aytganda, Karimov mintaqaviy mojarolar, hamda ekstremizm va terrorizm O‘zbekistonni bezovta qiladi, lekin bizni eng jiddiy xavotirga soladigan va mustaqilligimizga real tahdid bo‘lgan narsa bu – shovinizm, agressiv millatchilik, imperializm deya, faqat Rossiyani tilga oladi. Kitobning uchinchi bo‘limi faqat Rossiya tomonidan bo‘layotgan tahdidlarga bag‘ishlanadi.
Karimovning fikrlarini muxtasar qilsak, quyidagi xulosalar bildiriladi: Rossiya siyosiy elitasida, maxsus xizmatlarida, davlati tarkibida shunday kuchlar va kayfiyatlar borki, ular mustaqil davlatlarga yuqoridan qaraydi, o‘z imperiyasining tarkibi sifatida ko‘radi, doim qaram holatda ushlab o‘tirishni istaydi, va imkoniyat bo‘lsa – yana o‘z imperiyalarini tiklashni xohlaydi. Rossiya o‘z ta’sirini va bosimini ushlab turish uchun, yangi davlatlarning chegaralari bilan o‘yin qilishni o‘ylaydi, millatlararo ziddiyatlarni qo‘zg‘ab, gijgijlab, o‘rtakashlik qilish orqali o‘z loyihalarini amalga oshirishni istaydi. Shuningdek, rus imperializmi o‘zbek xalqida, mahalliy xalqlarda noqislik kompleksini yaratishga harakat qilgan, “qoloqlik” ruhiyatini singdirgan.
1990-yillarning o‘rtalaridan O‘zbekiston Rossiyadan uzoqlashib, G‘arb davlatlari, avvalo AQSH bilan aloqalarni kuchaytirib bordi. 2001 yil 11 sentyabrdan keyin AQSH bilan munosabatlar kardinal o‘zgardi. O‘zbekiston Afg‘oniston bo‘yicha AQSH operatsiyalariga o‘z hududini tranzit sifatida ishlatishga rozi bo‘ldi. Qarshidagi harbiy baza taqdim qilindi, u yerda 1500-5000 ga yaqin harbiy xizmat qilgani aytiladi.
2002 yilning mart oyida Karimov Vashingtonda Jorj Bush bilan “Strategik sheriklik deklaratsiyasi”ni imzolaydi. Deklaratsiyaga ko‘ra, “AQSH O‘zbekistonning xavfsizligiga va xududiy yaxlitligiga har qanday tahdidni o‘ta jiddiy xavotir bilan qarshi oladi” deyiladi.
Biroq, 2003-05 yillar davomida bir qancha voqealar sabab, Karimov G‘arbdan uzoqlasha boshlaydi. Jumladan, 2003 yilning noyabrida Gruziyada inqilob yuz beradi. 2004 yil noyabrida boshlangan ommaviy namoyishlar, 2005 yilning yanvariga kelib Ukrainada ham hokimiyat o‘zgarishiga olib keladi. 2005 yilning martida qo‘shni Qirg‘izistonda Asqar Akayev yiqitiladi. Qolaversa, AQSHdan kutilgan sarmoyalar O‘zbekistonga kelmaydi. 2003 yil dekabrida O‘zbekiston Qarshidagi baza bo‘yicha kelishuvni qayta ko‘rib chiqishni so‘raydi, bu masalani jami 6 marta ko‘taradi. AQSH “bunga ehtiyoj yo‘q” deb javob beradi.
Rangli inqiloblar va AQSHdan sezilarli moliyaviy sarmoyalar kelmagani fonida, Karimov Rossiya bilan yaqinlashishga kirishadi. 2004 yil iyunida O‘zbekiston Rossiya bilan “Strategik xamkorlik” kelishuvini imzolaydi. Kelishuvga ko‘ra, harbiy infrastrukturani birgalikda ishlatish, “Lukoyl”ga O‘zbekistondagi katta gaz konlarini berish belgilanadi.
Lekin O‘zbekistonning G‘arb bilan aloqalari 2005 yil mayda yuz bergan Andijon voqealaridan keyin keskin pasayishga sababchi bo‘ldi. G‘arb davlatlari hukumat versiyasini qo‘llamadi, xalqaro tekshiruvni talab qildi. 2005 yil 29 iyulda Karimov AQSH harbiy bazasini 180 kun ichida yopishni talab qiladi. Sabab sifatida AQSH ijara pulini to‘lamagani va atrof-muhitga katta zarar yetkazgani keltirildi.
2005 yil sentyabrida RF bilan harbiy o‘quv mashqlari o‘tadi. Bu SSSR qulaganidan keyingi birinchi qo‘shma harbiy o‘quv mashqlari edi. 2005 yil noyabrda esa O‘zbekiston Rossiya Federatsiyasi bilan “Ittifoqchilik munosabatlari” borasida kelishuv tuzadi. 2006 yil yanvarida O‘zbekiston yana Kollektiv Xavfsizlik Shartnomasi Tashkilotiga qaytadi.
Karimov siyosiy tizimni barqarorlashtirib olgach, 2007-09 yillarda O‘zbekiston yana Rossiyadan masofa saqlay boshlaydi. KXSHTdan 2012 yilda yana chiqib ketadi.
Karimovning Rossiya bilan ittifoqchiligi nimani ko‘rsatadi? Inson huquqlarining buzilishi – muvozanat buzilishiga olib keladi. Vijdon erkinligi va diniy erkinliklarning ta’minlanmasligi, davlatni ichki va tashqi siyosatda katta chayqalishlarga, O‘zbekistonning mintaqadagi maqomi va xalqaro prestijiga katta zarba yetishiga sababchi bo‘ldi.
Inson huquqlari, diniy erkinliklar, demokratik institutlarning bir maromda ishlashi bilan davlatning xalqaro maydonda obro‘-e’tiborli bo‘lishi o‘rtasida qonuniy bog‘liqlik bor. Bu qonuniyatni inkor etish esa, xatolarga, fojialarga sabab bo‘ladi.

Ислам Каримов не доверял России. Так почему же он стал союзником?
Ислам Каримов руководил Узбекистаном с момента независимости до сентября 2016 года, то есть четверть века. При Каримове Узбекистан установил союзнические отношения только с одним государством. И это была Российская Федерация, в ноябре 2005 года. Хотя Каримов был известен своей недоверчивостью к России.
Недоверие Каримова к России было естественным. Не только Узбекистан, но и все новые государства, которые получили независимость после распада СССР, смотрели на Россию с недоверием и страхом – это было естественно. Поскольку идеи, стремления и проекты по восстановлению СССР были сильны в России и все еще сохраняются.
Москва не стеснялась навязывать своим политическим и геополитическим интересам новые независимые государства, включая Узбекистан.
В 1995 году проходят выборы в Государственную Думу России. На выборах Коммунистическая партия одерживает крупную победу. Партия "Наш дом – Россия", поддерживающая Ельцина, получает всего 10 процентов голосов. В марте 1996 года Дума принимает два закона о восстановлении СССР. Один – "О обеспечении интеграции народов СССР", другой – "О признании Беловежских соглашений утратившими силу". Естественно, эти и другие настроения в России вызывают беспокойство в Узбекистане и других новых независимых государствах.
В 1997 году Каримов пишет книгу под названием "Узбекистан на пороге XXI века". В этой книге перечисляются семь крупных угроз. Говорится о "региональных конфликтах", "религиозном экстремизме и терроризме", "шовинизме и агрессивном национализме", "этнических и межнациональных конфликтах", "коррупции и преступности", "местничестве и родоплеменности", а также "экологических проблемах".
Короче говоря, Каримов считает, что региональные конфликты, а также экстремизм и терроризм беспокоят Узбекистан, но то, что вызывает у нас наибольшее беспокойство и является реальной угрозой для нашей независимости, – это шовинизм, агрессивный национализм, империализм, и он упоминает только Россию. Третья глава книги посвящена исключительно угрозам, исходящим от России.
Если подвести итоги мнений Каримова, можно сделать следующие выводы: в российской политической элите, в спецслужбах, в государственном аппарате есть такие силы и настроения, которые смотрят на независимые государства свысока, рассматривают их как составную часть своей империи, хотят держать их в постоянной зависимости и, если будет возможность, снова восстановить свои империи. Россия намерена играть с границами новых государств, разжигать межнациональные конфликты, подстрекать и манипулировать ими для реализации своих проектов. Кроме того, российский империализм пытался создать у узбекского народа и у местных народов комплекс неполноценности, внедрить дух "отсталости".
С середины 1990-х годов Узбекистан начал дистанцироваться от России и укреплять связи с западными государствами, прежде всего с США. После 11 сентября 2001 года отношения с США кардинально изменились. Узбекистан согласился использовать свою территорию в качестве транзита для операций США в Афганистане. Была предложена военная база, где, как сообщается, служило от 1500 до 5000 военнослужащих.
В марте 2002 года Каримов подписывает в Вашингтоне "Декларацию о стратегическом партнерстве" с Джорджем Бушем. В декларации говорится, что "США рассматривают любую угрозу безопасности и территориальной целостности Узбекистана как крайне серьезную проблему".
Однако в 2003-2005 годах, по ряду событий, Каримов начинает отдаляться от Запада. В частности, в ноябре 2003 года в Грузии происходит революция. Массовые протесты, начавшиеся в ноябре 2004 года, к январю 2005 года приводят к смене власти на Украине. В марте 2005 года в соседнем Кыргызстане свергнут Аскар Акаева. Кроме того, ожидаемые инвестиции из США не поступают в Узбекистан. В декабре 2003 года Узбекистан запрашивает пересмотр соглашения по базе в Карши, поднимает этот вопрос в общей сложности 6 раз. США отвечают, что "в этом нет необходимости".
На фоне цветных революций и отсутствия значительных финансовых инвестиций из США, Каримов начинает сближаться с Россией. В июне 2004 года Узбекистан подписывает соглашение о "Стратегическом партнерстве" с Россией. Согласно соглашению, планируется совместное использование военной инфраструктуры, передача "Лукойлу" крупных газовых месторождений в Узбекистане.
Однако отношения Узбекистана с Западом резко ухудшаются после событий в Андижане в мае 2005 года. Западные государства не поддержали версию правительства, потребовали международного расследования. 29 июля 2005 года Каримов требует закрыть американскую военную базу в течение 180 дней. В качестве причины указывается, что США не платили арендную плату и нанесли значительный ущерб окружающей среде.
В сентябре 2005 года проходят военные учения с РФ. Это были первые совместные военные учения после распада СССР. В ноябре 2005 года Узбекистан заключает соглашение с Российской Федерацией о "Союзнических отношениях". В январе 2006 года Узбекистан снова возвращается в Организацию Договора о коллективной безопасности.
После стабилизации политической системы Каримов в 2007-2009 годах снова начинает дистанцироваться от России. В 2012 году он снова выходит из ОДКБ.
Что показывает союзничество Каримова с Россией? Нарушение прав человека приводит к нарушению баланса. Непредоставление свободы совести и религиозной свободы стало причиной серьезных потрясений в внутренней и внешней политике, а также нанесло значительный ущерб статусу Узбекистана в регионе и международному престижу.
Существует законная связь между правами человека, религиозными свободами и нормальным функционированием демократических институтов с международным авторитетом государства. Отрицание этой закономерности приводит к ошибкам и трагедиям.
Дональд Трамп заявил, что Соединённые Штаты достигли своей цели в конфликте с Ираном и планируют завершить этот конфликт в течение двух-трёх недель. Об этом сообщает Zamin.uz. По его словам, Иран не
Мир Вчера, 23:05
Верховный лидер Ирана высоко оценил движение "Хизбалла" в Ливане и выразил поддержку его руководству. Об этом сообщает Zamin.uz. По информации информационного агентства Tasnim, Хомейни в