“Shaharda 40 dan ortiq bo‘sh va qarovsiz qolgan binolar mavjud bo‘lib, ularning barchasi tarixiy markazda joylashgan. Bu yerda yashagan oilalar o‘n yillar avval ko‘chib ketgan”, dedi shahar meri Gilberto Petruchchi.
“Mazkur dastur 2022 yilda boshlangan bo‘lib, shu vaqtga qadar oltita uy sotilgan. Navbatdagi sotuvga qo‘yiladigan uylar ro‘yxati yaqin kunlarda e’lon qilinadi”, dedi mer.
Dasturga ko‘ra, Penne shahridagi Uyg‘onish davriga oid bir nechta uylari sotilishi rejalashtirilgan. Ularning aksariyati bir vaqtlar fermer oilalariga tegishli edi. Ularning aksariyati boshqa mamlakatlarga, xususan, AQSH, Belgiya, Venesuelaga va boshqa yirik shaharlarga fabrikalarda ishlash uchun ko‘chib ketgan.
1 yevrolik xonadonlarga oid dasturlarning aksariyati xaridorlardan 2000 yevrodan 5000 yevrogacha depozitni talab qiladi va xonadon ta’mirda o‘tgachgina, avvalgi summa qaytariladi. Ammo Penne xaridorlar uchun qulay imkoniyatlarni taqdim etmoqda.
“Yagona talab shundaki, yangi uy egalari ushbu xonadonlarni uch yil ichida to‘liq ta’mirlash majburiyatini o‘z zimmasiga oladi. Bundan tashqari, yangi uy egalari ish boshlashlari uchun biz dastlabki to‘lov kafolatini talab qilmaymiz. Biz tarixiy ahamiyatga ega hududlarimizni qayta jonlantirish uchun yurtimiz mehmonlarini har tomonlama rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlashni istaymiz”, deydi Petruchchi.
Dastur ishtirokchilari uchun yana bir qo‘shimcha bonus ham bir: uyni ta’mirlash jarayonida yangi mulkdorlarga italiyalik mutaxassislar — arxitektorlar, geodeziya mutaxassislari va quruvchilar yordam beradi.
Dunyo Bugun, 22:55
Dunyo Bugun, 22:22
BBC tahliliga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi AQSh harbiy bazalariga Eron tomonidan berilgan zarbalar janglarning dastlabki o‘n to‘rt kunida taxminan sakkiz yuz million dollar zarar yetkazdi. Bu haqda

В одном из итальянских городов дома продаются за 1 евро
Город Пенне, расположенный в регионе Абруццо в Италии, запустил специальную программу, в рамках которой исторические дома продаются за 1 евро. Местные власти таким образом стремятся улучшить облик центра города.
“В городе есть более 40 пустующих и заброшенных зданий, все они расположены в историческом центре. Семьи, которые жили здесь, переехали десятилетия назад”, — сказал мэр города Джилберто Петрюччи.
“Эта программа началась в 2022 году, и с тех пор было продано шесть домов. Список домов, которые будут выставлены на следующую продажу, будет объявлен в ближайшие дни”, — добавил мэр.
Согласно программе, планируется продажа нескольких домов эпохи Ренессанса в городе Пенне. Большинство из них когда-то принадлежали фермерским семьям. Многие из них переехали в другие страны, в частности, в США, Бельгию, Венесуэлу и другие крупные города для работы на фабриках.
Большинство программ по продаже домов за 1 евро требуют от покупателей депозит в размере от 2000 до 5000 евро, и сумма возвращается только после завершения ремонта дома. Однако Пенне предлагает удобные условия для покупателей.
“Единственное требование заключается в том, что новые владельцы домов обязуются полностью отремонтировать эти квартиры в течение трех лет. Кроме того, мы не требуем первоначального взноса, чтобы новые владельцы могли начать работу. Мы хотим всесторонне поощрять и поддерживать наших гостей для возрождения наших исторически значимых районов”, — говорит Петрюччи.
Для участников программы есть еще один дополнительный бонус: в процессе ремонта новых владельцев будут поддерживать итальянские специалисты — архитекторы, геодезисты и строители.