Erdo‘g‘an Imomo‘g‘lining hibsga olinishiga qanday munosabat bildirdi?
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Istanbul meri Ekrem Imomo‘g‘lining hibsga olinishi bilan bog‘liq vaziyat yuzasidan birinchi marta izoh berdi. U muxolifat tomonidan politsiya va sud tizimiga siyosiy bosim o‘tkazishga uringanlikni ta’kidladi.
Imomo‘g‘lining hibsga olinishi va Erdo‘g‘anning munosabati
20 mart kuni Istanbul prokuraturasi muxolifatdagi Imomo‘g‘lini korrupsiya va poraxo‘rlik bilan shug‘ullanuvchi tashkilot ishi doirasida hibsga olinganini e’lon qildi.
Siyosatchining o‘zi esa buni hokimiyat tomonidan bosim sifatida baholab, taslim bo‘lmasligini bildirdi. Istanbulda xavfsizlik choralari kuchaytirildi, ijtimoiy tarmoqlar ishida uzilishlar kuzatildi.
Prezident Erdo‘g‘an Imomo‘g‘lining hibsga olinishini qonuniy jarayon deb baholar ekan, muxolifatni hokimiyatga ta’sir o‘tkazishga urinishda aybladi.
“Muxolifat o‘z xatolarini yanada kattaroq xatolar bilan himoya qilmoqchi. Ular muvozanatni yo‘qotib, politsiyaga hujum qilmoqda, sudyalarga tahdid yubormoqda”, — dedi Erdo‘g‘an.
Iqtisodiy ta’sir: lira qadrsizlandi, birja pasaydi
Imomo‘g‘lining hibsga olinishi nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy oqibatlarga ham olib keldi.
- Turk lirasi AQSH dollariga nisbatan 10% arzonlashib, birinchi marta 41 liradan yuqoriga chiqdi.
- Istanbul BIST 100 birjasining asosiy indeksi 6,87%ga tushib ketdi.
Bu Turkiya iqtisodiyotidagi beqarorlik va siyosiy keskinlikning yanada kuchayishiga ishora qilmoqda.
Hukumat va muxolifat o‘rtasidagi keskinlik
Erdo‘g‘an muxolifatni tanqid qilar ekan, hukumat muxolifat bilan tortishishga emas, balki mamlakat muammolarini hal qilishga e’tibor qaratganini ta’kidladi.
"Biz muxolifat bilan tortishishga vaqt ajrata olmaymiz. Biz maqsadlarimizga erishish yo‘lida harakat qilamiz", — dedi Turkiya prezidenti.
Turkiya adliya vaziri Yilmaz Tunch esa Imomo‘g‘lining hibsga olinishi yuzasidan namoyishlar o‘tkazmaslikka chaqirib, bugungi jarayonning Erdo‘g‘anga hech qanday aloqasi yo‘qligini bildirdi.
Ekrem Imomo‘g‘lining hibsga olinishi Turkiya siyosiy sahnasidagi keskinlikni yanada kuchaytirdi. Bu voqea nafaqat hukumat va muxolifat o‘rtasidagi ziddiyatni chuqurlashtirdi, balki iqtisodiy beqarorlikka ham sabab bo‘ldi.

Как Эрдоğan отреагировал на арест Имамоглу?
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые прокомментировал ситуацию с арестом мэра Стамбула Экрема Имамоглу. Он подчеркнул, что оппозиция пытается оказать политическое давление на полицию и судебную систему.
Арест Имамоглу и реакция Эрдогана
20 марта прокуратура Стамбула объявила, что оппозиционный Имамоглу был арестован в рамках дела о коррупции и взяточничестве.
Сам политик оценил это как давление со стороны власти и заявил, что не собирается сдаваться. В Стамбуле были усилены меры безопасности, наблюдались сбои в работе социальных сетей.
Президент Эрдоган, оценивая арест Имамоглу как законный процесс, обвинил оппозицию в попытке оказать влияние на власть.
“Оппозиция пытается защитить свои ошибки еще большими ошибками. Они теряют равновесие, нападают на полицию, угрожают судьям”, — сказал Эрдоган.
Экономическое влияние: лира обесценилась, биржа упала
Арест Имамоглу привел не только к политическим, но и экономическим последствиям.
- Турецкая лира обесценилась на 10% по отношению к доллару США, впервые превысив 41 лиру.
- Основной индекс стамбульской биржи BIST 100 упал на 6,87%.
Это указывает на дальнейшую эскалацию нестабильности в экономике Турции и политической напряженности.
Напряженность между правительством и оппозицией
Эрдоган, критикуя оппозицию, подчеркнул, что правительство сосредоточено не на конфликтах с оппозицией, а на решении проблем страны.
“Мы не можем позволить себе тратить время на конфликты с оппозицией. Мы будем действовать на пути к достижению наших целей”, — сказал президент Турции.
Министр юстиции Турции Йылмаз Тунч призвал не проводить демонстрации в связи с арестом Имамоглу, заявив, что текущий процесс не имеет никакого отношения к Эрдогану.
Арест Экрема Имамоглу еще больше усилил напряженность на политической арене Турции. Это событие не только углубило противоречия между правительством и оппозицией, но и стало причиной экономической нестабильности.