AQSH prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff jurnalist Taker Karlsonga bergan intervyusida Ukrainadagi urush va tinchlik jarayoniga to‘sqinlik qilayotgan asosiy muammolar haqida fikr bildirdi. Uning ta’kidlashicha, Rossiya tomonidan bosib olingan hududlar – Qrim, Donbass, Lugansk va yana ikkita hudud (ehtimol, Xerson va Zaporoje) tinchlikka erishishdagi eng katta to‘siq hisoblanadi.
"Xonadagi fil": Ukraina hududlaridan voz kechishi mumkinmi?
Uitkoffning fikricha, ushbu hududlar bo‘yicha o‘tkazilgan referendumlar (xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinmagan) natijalari aholining aksariyati Rossiya tarkibiga qo‘shilishni xohlashini ko‘rsatgan. U bu muammoni "xonadagi fil"ga qiyosladi, ya’ni hammaga aniq bo‘lgan, lekin ochiq muhokama qilinmaydigan masala sifatida baholadi.
"Ukraina hududlaridan voz kechishi haqida hech kim gapirishni istamaydi. Rossiya bu hududlarni de-fakto nazorat qilmoqda, lekin dunyo ularni Moskva tasarrufida deb tan oladimi? Agar Zelenskiy buni qabul qilsa, siyosiy jihatdan omon qolishi mumkinmi? Bu mojarodagi markaziy masala", – dedi Uitkoff.
G‘arb va Rossiya pozitsiyasi
Uitkoff bu fikrlari bilan G‘arb yetakchilarining Rossiya urushni tugatishni istamayotgani haqidagi fikrlariga qo‘shilmaganini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, yaqin kelajakda tinchlik kelishuviga erishish uchun "yaxshi tendensiyalar" mavjud. Shuningdek, u Rossiya butun Ukrainani bosib olishni istamayotganini, balki hozirgi bosib olingan hududlar va Qrim Moskva uchun yetarli ekanini iddao qildi.

Специальный представитель Трампа сказал, в чем заключается основная проблема достижения мира в Украине
Специальный представитель президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф в интервью журналисту Такеру Карлсону высказал мнение о главных проблемах, препятствующих войне и мирному процессу в Украине. По его словам, оккупированные Россией территории – Крым, Донбасс, Луганск и еще два региона (возможно, Херсон и Запорожье) являются наибольшим препятствием для достижения мира.
"Слон в комнате": могут ли отказаться от украинских территорий?
По мнению Уиткоффа, результаты референдумов по этим территориям (не признанных международным сообществом) показали, что большинство населения хочет присоединиться к России. Он сравнил эту проблему с "слоном в комнате", то есть с вопросом, который всем очевиден, но не обсуждается открыто.
"Никто не хочет говорить о том, чтобы отказаться от украинских территорий. Россия де-факто контролирует эти территории, но признает ли мир их под контролем Москвы? Если Зеленский это примет, сможет ли он политически выжить? Это центральный вопрос в конфликте", – сказал Уиткофф.
Позиция Запада и России
Уиткофф отметил, что не согласен с мнением западных лидеров о том, что Россия не хочет завершать войну. По его словам, в ближайшем будущем существуют "хорошие тенденции" для достижения мирного соглашения. Также он утверждал, что Россия не хочет захватывать всю Украину, а текущие оккупированные территории и Крым достаточно для Москвы.