2025 yil tarixdagi eng issiq besh yildan biri bo‘lishi mumkin
Bu yil rekorddagi eng issiq beshtalik qatoriga kirishi mumkin. Bu haqda TASS agentligiga bergan intervyusida Rossiya Gidrometeorologiya markazi ilmiy rahbari Roman Vilfand aytib o‘tdi.
"2025 yil beshta eng issiq yillardan biri bo‘lishi ehtimoli bor. Bu so‘nggi yillarda issiqxona gazlari konsentratsiyasining ortib borishi ta’sirida tobora iliqlashayotgani bilan bog‘liq. Afsuski, bu jarayon haligacha barqarorlashgani yo‘q. Bundan tashqari, okean harorati juda yuqoriligicha qolmoqda, uning faol qatlami (atmosfera bilan aloqada - TASS eslatmasi) yaxshi isindi. Bu atmosferaning holatiga ham ta’sir qiladi: okeanlardan uzatiladigan issiqlik havo haroratining oshishiga yordam beradi", dedi u.
Vilfandning qo‘shimcha qilishicha, 2025 yilning ikkinchi yarmida eng issiqlar orasida qayer eng issiq bo‘lishini aniq aytish mumkin bo‘ladi.

2025 год может стать одним из пяти самых теплых лет в истории
В этом году он может войти в пятерку самых жарких лет. Об этом в интервью агентству ТАСС сообщил научный руководитель Российского гидрометеорологического центра Роман Вильфанд.
"2025 год имеет вероятность стать одним из пяти самых жарких лет. Это связано с тем, что в последние годы концентрация парниковых газов продолжает расти. К сожалению, этот процесс до сих пор не стабилизировался. Кроме того, температура океана остается очень высокой, его активный слой (взаимодействующий с атмосферой - прим. ТАСС) хорошо прогрелся. Это также влияет на состояние атмосферы: тепло, передаваемое от океанов, способствует повышению температуры воздуха", - сказал он.
Вильфанд добавил, что во второй половине 2025 года можно будет точно сказать, где будет самое жаркое место среди самых жарких.