Avstriya va AQSH bilan migratsiya sohasida hamkorlik: o‘zbekistonliklar uchun yangi imkoniyatlar
Dunyo 01:26, 28-03-2025 3
O‘zbekiston mehnat migratsiyasi sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirishda davom etmoqda. Germaniya va Fransiyadan so‘ng, Avstriya ham O‘zbekiston bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha bitim imzolashga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, o‘zbekistonlik tibbiyot mutaxassislari uchun AQSH va Qatarda ishlash imkoniyatlari kengaymoqda.
Avstriyada ishlash imkoniyatlari
Migratsiya agentligi ma’lumotiga ko‘ra, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi agentlik, Tashqi ishlar hamda Ichki ishlar vazirliklari vakillari Avstriya rasmiy idoralari bilan muzokaralar o‘tkazmoqda.
Uchrashuvlarda mehnat migratsiyasini rivojlantirish, o‘zbekistonlik fuqarolarni Avstriyaga yuqori maoshli ishlarga joylashtirish, shuningdek, ikki davlat o‘rtasida Hukumatlararo bitimni ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Avstriya Federal savdo-sanoat palatasi joriy yilning aprel oyida O‘zbekistonda vakolatxona ochadi. Buning doirasida Avstriyadan yirik ish beruvchilar ishtirokida “Mehnat forumi”ni tashkil etish rejalashtirilmoqda.
O‘zbekistonlik hamshiralar AQSH va Qatarda ishlash imkoniga ega
Yana bir muhim yangilik — O‘zbekistonlik tibbiyot mutaxassislari AQSH va Qatarga ishga jo‘natilishi mumkin.
AQSHda 2030 yilgacha 1 milliondan ortiq hamshiralarga talab bor. Shu munosabat bilan Migratsiya agentligi va New Future Success Academy o‘rtasida kelishuv imzolandi. Bu jarayonda o‘quv dasturlari tashkil qilinib, nomzodlar AQSHda ishlash uchun zarur bilim va malakaga ega bo‘lishadi.
Qatar ham o‘zbekistonlik hamshiralarni ishga taklif qilmoqda. Hozircha 10 ta ish o‘rni mavjud, maosh oyiga 2750 dollar. Ish uch smenali bo‘lib, haftasiga 48 soat, 6 kunlik grafikda amalga oshiriladi. Nomzodlar 18−50 yoshda bo‘lishi, tibbiyot sohasida 2 yillik ish stajiga ega bo‘lishi va ingliz tilini mukammal bilishi kerak.
Migrantlarning O‘zbekiston iqtisodiyotidagi o‘rni
2018—2023 yillarda O‘zbekistonda aholi daromadlarining 16 foizi mehnat migrantlariga to‘g‘ri kelgan. Har yili chet ellarda ishlayotgan yurtdoshlar O‘zbekistonga 12−15 milliard dollar mablag‘ yuborishadi, bu esa mamlakat iqtisodiyoti uchun muhim manba hisoblanadi.
O‘zbekiston mehnat migratsiyasi sohasida Germaniya, Fransiya, Avstriya, AQSH va Qatar kabi davlatlar bilan hamkorlikni kengaytirmoqda. Avstriya bilan bitim imzolanishi, AQSH va Qatarda ishlash imkoniyatlari fuqarolarimiz uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Bu esa nafaqat yurtdoshlarimiz uchun, balki O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun ham ijobiy samara beradi.
O‘xshash yangiliklar
Mixaylo Podolyak: «Aslida, normal va qulay muzokara jarayoni ketmoqda»
Hennadii Minchenko / Ukrinform / Future Publishing / Getty Images AQSH prezidenti Donald Tramp 2025 yil 20 yanvarda bo‘lib o‘tgan inauguratsiyasidan so‘ng, darhol Putin bilan uchrashish niyati
Dunyo 12:33, 28-02-2025
O‘zbekistonga mundialga chiqish uchun qanday natijalar kerak?
O‘zbekiston milliy jamoasi hozirdanoq saralash o‘yinlarida ochko to‘plash bo‘yicha eng yaxshi natijasini qayd etib turganiga qaramay, hal qiluvchi o‘yinlar endi o‘tkaziladi. Futbol bo‘yicha