пасмурно ветер 3 м/с, ЮЗ
Rossiya prezidenti Vladimir Putin gubernatorlarning maoshlari va mukofot pullarini oshirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Huquqiy axborotlar rasmiy portaliga joylashtirilgan hujjatga ko‘ra, endi ularning maoshi bosh vazir o‘rinbosarinikiga tenglashtiriladi.
Faridaily nashrining baholashicha, hozirda bosh vazir o‘rinbosarlari oyiga 1,2-1,3 million rubl maosh oladi (urush boshlanganidan keyin Putin o‘z farmoni bilan amaldorlarga daromadlari to‘g‘risidagi deklaratsiyani e’lon qilmaslikka ruxsat bergan, shu bois ularning aniq maoshi ma’lum emas).
Shu bilan birga, nashr manbalarining ma’lumotlariga ko‘ra, gubernatorlarning maoshlari «ancha» kam va 150-200 ming rublni tashkil etadi.

Владимир Путин резко увеличил зарплаты российских губернаторов
Президент России Владимир Путин подписал указ о повышении зарплат и премий губернаторов. Согласно документу, размещенному на официальном портале правовой информации, теперь их зарплата будет приравнена к зарплате заместителя председателя правительства.
По оценкам издания Faridaily, в настоящее время заместители председателя правительства получают зарплату в размере 1,2-1,3 миллиона рублей в месяц (после начала войны Путин своим указом разрешил чиновникам не публиковать декларации о доходах, поэтому их точная зарплата неизвестна).
В то же время, по данным источников издания, зарплаты губернаторов «значительно» ниже и составляют 150-200 тысяч рублей.
«Таким образом, начиная с 2026 года, зарплата глав областей увеличится как минимум в 5-6 раз. По словам одного из высокопоставленных федеральных чиновников, рост будет весьма заметным — примерно в 10 раз», — говорится в сообщении.