Autodesk Flow Studio sun'iy aql imkoniyatlari bilan boyidi
Janubiy Koreya prezidenti Yun Sok Yol mamlakatda harbiy holat e’lon qilishga muvaffaqiyatsiz urinmasidan to‘rt oy o‘tib, lavozimidan butunlay chetlatildi, deb BBC xabar berdi. Konstitutsiyaviy sud uning impichmenti haqidagi qarorni o‘z kuchida qoldirdi.
Impichmentni qo‘llab-quvvatlash uchun sudning 8 a’zosi ovoz bergan. Ular hukm chiqarish vaqtida prezident o‘z qarori bilan konstitutsiya, qonun ustuvorligi va demokratiya tamoyillarini buzganini ta’kidlashgan.
Endilikda Janubiy Koreyada 60 kun ichida yangi prezidentlik saylovi o‘tkazilishi kerak.
2024 yil dekabrida Yun mamlakatda harbiy holat e’lon qilishga uringan, parlament esa uni isyonga urinishda ayblab, unga nisbatan impichment e’lon qilgan edi. Bu qarordan so‘ng u lavozimidan chetlatilgan, ammo rasman prezidentlikdan butunlay chetlatilishi Konstitutsiyaviy sud qaroriga bog‘liq edi.
Yun isyonga urinish ayblovlarini rad etgan va bu qaror “siyosiy jihatdan tekshirilgan” bo‘lib, davlatni muxolifatdan himoya qilish uchun qabul qilinganini aytgan. Uning advokatlari esa sud jarayonini “noqonuniy va adolatsiz” deb baholashgan.
Mart oyida Konstitutsiyaviy sud Yun Sok Yolni hibsdan ozod qilgan va unga nisbatan chiqarilgan hibs orderini bekor qilgan.
Yaqin Sharqdagi keskin siyosiy vaziyat faqat jang maydonlarida emas, balki axborot urushi sohasida ham shiddatli tus olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. So'nggi kunlarda Isroil Bosh vaziri
Dunyo Bugun, 09:39
Forbes reytingida Ilon Mask yana birinchi o'rinda qoldi
Forbes nashri dunyodagi eng boy insonlar ro'yxatini yangilab, ommaga e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu yillik reytingga ko'ra, mashhur tadbirkor Ilon Mask ketma-ket

Решение против президента Южной Кореи осталось в силе
Президент Южной Кореи Юн Сок Ёль был полностью отстранен от должности спустя четыре месяца после неудачной попытки объявить в стране военное положение, сообщает BBC. Конституционный суд оставил в силе решение о его импичменте.
В поддержку импичмента проголосовали 8 членов суда. Они отметили, что президент нарушил конституцию, верховенство закона и принципы демократии своим решением.
Теперь в Южной Корее в течение 60 дней должны пройти новые президентские выборы.
В декабре 2024 года Юн пытался объявить в стране военное положение, парламент же обвинил его в попытке восстания и объявил импичмент. После этого он был отстранен от должности, однако его официальное отстранение от президентства зависело от решения Конституционного суда.
Юн отверг обвинения в попытке восстания и заявил, что это решение было принято "по политическим мотивам" для защиты государства от оппозиции. Его адвокаты оценили судебный процесс как "незаконный и несправедливый".
В марте Конституционный суд освободил Юн Сок Ёля из-под стражи и отменил выданный против него ордер на арест.
Официальный представитель министерства иностранных дел Катара Маджид аль-Ансори сообщил о наличии состояния войны на Ближнем Востоке и предупредил, что эта ситуация может привести к серьезным
Мир Сегодня, 11:49
Усилия по защите дикой природы и животного мира на территории Индии перешли на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz. В стране официально запущена служба специальных машин скорой помощи,