Ukrainadagi urush va ekologik falokatlar: ekotsid yangi turdagi jinoyat sifatida
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi qurolli mojaro boshlanganidan buyon, milliondan ortiq inson halok bo‘ldi yoki yaralandi. Urush natijasida Ukrainadagi ko‘plab shahar va qishloqlar yakson etildi, 20 mingga yaqin bola Rossiyaga majburan olib ketildi. Ammo qurolli to‘qnashuvning yana bir og‘ir oqibati — Ukrainada ro‘y berayotgan ekologik falokatlardir.
Ekotsid: yangi harbiy jinoyat
Ukraina hukumati urush natijasida kelib chiqqan ekologik halokatlar bo‘yicha maxsus ma’lumotlar to‘plash ishlarini olib bormoqda. Mamlakat prokuraturasi Rossiya tomonidan amalga oshirilgan harbiy harakatlar oqibatida atmosfera, suv manbalari, o‘simlik va hayvonot dunyosiga yetkazilgan zararni "ekotsid" — ya’ni ekologik jinoyat sifatida baholamoqda.
Ukraina Bosh prokuraturasining ekologik jinoyatlar bo‘yicha maslahatchisi Maksim Popovning so‘zlariga ko‘ra, bu jinoyatlarning o‘ziga xos jihati — ularning masshtabli va tizimli ravishda amalga oshirilganidir. Hozirda 247 ta ish olib borilmoqda va shundan 14 tasi Ukraina Jinoyat kodeksidagi ekotsid moddasiga asosan tasniflangan.
Ekologik zararning umumiy hajmi
Ukraina hukumati ma’lumotiga ko‘ra, urush tufayli mamlakatning tabiiy resurslariga yetkazilgan umumiy zarar 85 milliard dollardan oshgan. Bu zarar nafaqat ekologik muhitga, balki qishloq xo‘jaligi, aholi sog‘lig‘i va kelajakdagi iqtisodiy barqarorlikka ham ta’sir qilmoqda.
Kaxovka to‘g‘oni va 2023 yildagi ekologik falokat
2023 yil iyunida Kaxovka GES to‘g‘oni portlatilishi Ukraina tarixidagi eng yirik ekologik falokatlardan biri sifatida qayd etildi. Portlashdan keyin Dnepr daryosi orqali zaharli cho‘kindilar va chuchuk suv oqib chiqib, Qora dengiz sohillaridagi ekotizimga katta zarar yetkazdi. Bu hodisa dengiz organizmlarining ko‘payish mavsumiga to‘g‘ri kelib, ularning aksariyati yo‘q bo‘ldi.
Kaxovka suv ombori Ukraina janubining katta qismini sug‘orish bilan ta’minlab kelayotgan edi. Portlashdan keyin ushbu mintaqa qurib borishni boshladi. 2024 yilda kungaboqar hosili 2023 yilga nisbatan 10 baravar kamaygani qayd etilmoqda.
Ekotsidni xalqaro darajada e’tirof etish harakatlari
2021 yilda xalqaro yuristlar guruhi ekotsidga aniq ta’rif berib, uni Xalqaro Jinoyat Sudida ko‘rib chiqiladigan jinoyatlar qatoriga qo‘shishni taklif qilgan. Unga ko‘ra, ekotsid — bu inson tomonidan sodir etilgan, uzoq muddatli va keng ko‘lamli ekologik zarar yetkazuvchi harakatdir.
Ukraina rasmiylari Rossiyani javobgarlikka tortish imkoniyati cheklanganini tan olishadi. Ammo ularning fikricha, ichki tergovlar va sud qarorlari, hatto sirtdan chiqarilgan bo‘lsa ham, xalqaro arenalarda tovon to‘lash va huquqiy bosim o‘tkazishda asos bo‘la oladi.
Ukrainadagi urush nafaqat inson hayotiga, balki tabiatga ham beqiyos zarar yetkazmoqda. Ekotsid degan yangi jinoyat turi orqali Ukraina xalqaro hamjamiyatni jamlashga, agressor tomonni javobgarlikka tortishga va tabiatni muhofaza qilish yo‘lida qonuniy mexanizmlar yaratishga intilmoqda. Bu faqatgina Ukraina uchun emas, balki butun insoniyat kelajagi uchun dolzarb masaladir.
Iroqda AQSh harbiy samolyoti qulab tushdi
Amerika Qo'shma Shtatlari Markaziy qo'mondonligi 2026-yilning 12-mart kuni Iroq g'arbiy hududida AQShga tegishli KC-135 yoqilg'i quyuvchi samolyotining qulab tushganini rasman
Dunyo Bugun, 21:43
Yaqin Sharqda jangovar harakatlar kengayib, tinch aholi qurbon bo'lmoqda
Yaqin Sharq mintaqasida so'nggi kunlarda kuzatilayotgan siyosiy va harbiy jarayonlar aholi orasida katta xavotir uyg'otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 2026 yilning o'n uchinchi
Dunyo Bugun, 21:28
Fors ko'rfazi davlatlari neft yetkazib berishda fors-major holatini e'lon qildi
Fors ko‘rfazidagi yirik energiya ishlab chiqaruvchi davlatlar, jumladan Qatar, Quvayt va Bahrayn, neft va gaz yetkazib berishda fors-major holatini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo Bugun, 20:48
G'azo va G'arbiy Sohilda gumanitar vaziyat keskin og'irlashmoqda
Xalqaro jamoatchilik e'tibori Isroil va Eron o'rtasidagi kuchayib borayotgan mojaroga qaratilgan bo'lsa-da, G'azo sektori va bosib olingan G'arbiy Sohildagi gumanitar
Tramp davrida AQSH Eron urushida o'n yetti ming raketa sarfladi
Amerika Qo'shma Shtatlari hukumati Donald Tramp boshchiligidagi davrda Eronga qarshi olib borilgan harbiy amaliyotlarda strategik ahamiyatga ega bo'lgan qurol-yarog' va zaruriy

Война в Украине и экологические катастрофы: экоцид как новый вид преступления
С момента начала вооруженного конфликта между Россией и Украиной более миллиона человек погибли или были ранены. В результате войны многие города и села Украины были разрушены, около 20 тысяч детей были насильно вывезены в Россию. Однако еще одним тяжелым последствием вооруженного столкновения являются экологические катастрофы, происходящие в Украине.
Экоцид: новое военное преступление
Правительство Украины проводит сбор специальных данных о экологических катастрофах, вызванных войной. Прокуратура страны оценивает ущерб, причиненный атмосфере, водным ресурсам, флоре и фауне в результате военных действий, осуществленных Россией, как «экоцид» — то есть экологическое преступление.
По словам консультанта по экологическим преступлениям Генеральной прокуратуры Украины Максима Попова, особенностью этих преступлений является то, что они были совершены массово и систематически. В настоящее время ведется 247 дел, из которых 14 квалифицированы по статье об экоциде Уголовного кодекса Украины.
Общий объем экологического ущерба
Согласно данным правительства Украины, общий ущерб, причиненный природным ресурсам страны из-за войны, превысил 85 миллиардов долларов. Этот ущерб влияет не только на экологическую среду, но и на сельское хозяйство, здоровье населения и будущую экономическую стабильность.
Каховская плотина и экологическая катастрофа 2023 года
В июне 2023 года подрыв Каховской ГЭС был зафиксирован как одна из крупнейших экологических катастроф в истории Украины. После взрыва через реку Днепр потекли токсичные стоки и пресная вода, что нанесло серьезный ущерб экосистеме на побережье Черного моря. Это событие совпало с сезоном размножения морских организмов, и большинство из них погибли.
Каховское водохранилище обеспечивало орошение значительной части юга Украины. После взрыва этот регион начал пересыхать. В 2024 году урожай подсолнечника ожидается в 10 раз меньше по сравнению с 2023 годом.
Попытки международного признания экоцида
В 2021 году группа международных юристов предложила четкое определение экоцида и включение его в список преступлений, рассматриваемых Международным уголовным судом. Согласно этому определению, экоцид — это действия, совершенные человеком, которые причиняют долгосрочный и масштабный экологический ущерб.
Официальные лица Украины признают, что возможности привлечения Россию к ответственности ограничены. Однако они считают, что внутренние расследования и судебные решения, даже если они будут вынесены за пределами страны, могут стать основой для возмещения ущерба и правового давления на международной арене.
Война в Украине наносит непоправимый ущерб не только человеческим жизням, но и природе. Через новый вид преступления — экоцид — Украина стремится объединить международное сообщество, привлечь агрессора к ответственности и создать законные механизмы для защиты природы. Это актуальная проблема не только для Украины, но и для всего будущего человечества.
Израиль нанес мощные авиаудары по Бейруту, в результате чего погибли многие люди.
На фоне сообщений о расширении военных операций на территории Ливана израильские Силы обороны в четверг, 12 марта, нанесли мощные авиаудары по центральным районам Бейрута, южным кварталам и
Мир Сегодня, 23:35
В ночной атаке в Пакистане погибли афганские женщины и дети
Правительство Талибана в Афганистане сделало серьезные заявления о ночных воздушных ударах, нанесенных со стороны Пакистана. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам представителей правительства,
Мир Сегодня, 23:00
Иран усиливает военное сотрудничество с Северной Кореей
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последнее время претерпевает серьезные изменения, и баланс сил в регионе вступил в новую фазу. Об этом сообщает Zamin.uz. Хотя западные страны
Мир Сегодня, 22:25
В Ираке разбился военный самолет США
Центральное командование Вооруженных сил США официально подтвердило падение принадлежащего им заправщика KC-135 в западной части Ирака 12 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz. Руководители
Мир Сегодня, 21:43
Боевые действия на Ближнем Востоке расширяются, мирное население становится жертвой
Политические и военные процессы, наблюдаемые в последние дни в регионе Ближнего Востока, вызывают большую тревогу среди населения. Об этом сообщает Zamin.uz. 13 марта 2026 года напряженность в
Мир Сегодня, 21:28
Страны Персидского залива объявили о форс-мажоре в поставках нефти
Крупные энергетические державы Персидского залива, включая Катар, Кувейт и Бахрейн, официально объявили форс-мажор в поставках нефти и газа. Об этом сообщает Zamin.uz. Это решение было принято на