Tramp 2 aprel kuni butun dunyoga savdo urushi eʼlon qilganida AQSHga Xitoy importiga 34 foizlik qo‘shimcha bojlar kiritgandi. Prezident bojlar kuchga kirishini bir haftaga kechiktirib, barcha mamlakatlar bilan muzokaralar o‘tkazishni taklif qildi va “fenomenal” yondashuv ko‘rsatganlarga yengillik berilishini vaʼda qildi.
Xitoy bu hujumni tanqid qilib, boshqa davlatlarni jahon savdosi erkinligini himoya qilishga chaqirdi. Ordan ikki kun o‘tib, Xitoy moliya vazirligi xuddi shunday 34 foizlik qo‘shimcha bojlarni joriy qilishini eʼlon qildi.
Shu bilan birga, Xitoy Jahon savdo tashkilotiga rasmiy shikoyat kiritdi. Ammo JSTda nizolarni hal qilish mexanizmi ko‘p yillardan beri ishlamaydi, chunki AQSH bu tashkilotni Xitoyning iqtisodiy taʼsirini kuchaytiruvchi vosita deb biladi va apellyatsiya organi ishini to‘xtatgan.
Trampning tarif siyosatining asosiy nishoni Xitoy bo‘lib qolmoqda, chunki u Amerikaga eng ko‘p tovar eksport qiluvchi mamlakat hisoblanadi. AQSH Xitoy bilan katta savdo taqchilligiga ega va Tramp avvalgi prezidentlik davridayoq savdo urushini boshlagan edi.
Birinchi urinish katta samara bermadi. Tramp 2025 yil yanvarida yana prezident bo‘lib qaytgach, ikkinchi urushni boshladi. 2 apreldagi eʼlondan so‘ng, Xitoy tovarlariga qo‘shimcha bojlar joriy etildi va umumiy stavka 54 foizgacha oshdi.
Bundan tashqari, Tramp 2 maydan boshlab internet-do‘konlar uchun 800 dollardan arzonroq yuboriladigan paketlarga beriladigan imtiyozni bekor qiladi. Bu qaror Shein va Temu kabi Xitoy chakana onlayn sotuvchilariga katta taʼsir ko‘rsatishi mumkin. 2024 yilda amerikaliklar shunday yuborilgan taxminan 1,5 milliardga yaqin jo‘natmalarni qabul qilishgan.

Как Китай ответил на тарифы Трампа?
Когда Трамп 2 апреля объявил о торговой войне, он ввел 34-процентные дополнительные тарифы на импорт из Китая в США. Президент отложил введение тарифов на неделю и предложил провести переговоры со всеми странами, пообещав облегчение тем, кто продемонстрирует "феноменальный" подход.
Китай раскритиковал эту атаку и призвал другие страны защищать свободу мировой торговли. Через два дня Министерство финансов Китая объявило о введении аналогичных 34-процентных дополнительных тарифов.
При этом Китай подал официальную жалобу в Всемирную торговую организацию. Однако механизм разрешения споров в ВТО не работает уже много лет, поскольку США считают эту организацию инструментом, усиливающим экономическое влияние Китая, и приостановили работу апелляционного органа.
Основной целью тарифной политики Трампа остается Китай, так как он является страной с наибольшим экспортом товаров в Америку. США имеют большой торговый дефицит с Китаем, и Трамп начал торговую войну еще в своем предыдущем президентском сроке.
Первый раунд не дал значительных результатов. Когда Трамп вернулся на пост президента в январе 2025 года, он начал второй раунд войны. После объявления 2 апреля были введены дополнительные тарифы на китайские товары, и общая ставка возросла до 54 процентов.
Кроме того, Трамп с 2 мая отменит льготы на посылки стоимостью менее 800 долларов, отправляемые интернет-магазинами. Это решение может оказать значительное влияние на китайских розничных онлайн-продавцов, таких как Shein и Temu. В 2024 году американцы получили около 1,5 миллиарда таких отправлений.