Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi Dubay valiahd-shahzodasi, sheyx Hamdan bin Muxammed Al Maktum bilan uchrashdi. U sheyx Hamdan Delige rasmiy tashrif bilan kelgan edi. Liderlar ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash va kelajakka bo‘lgan umumiy qarashni muhokama qildilar.
Seshanba kuni Hindiston va BAA munosabatlari uchun muhim kun bo‘ldi: sheyx Hamdan bin Muxammed Al Maktum, Dubay valiahd-shahzodasi va BAA Bosh vazirining o‘rinbosari, ikki kunlik tashrif bilan Hindistonga keldi. Bu uning Dubay valiahd-shahzodasi sifatida Hindistonga birinchi rasmiy tashrifi bo‘ldi. U bilan birga vazirlar, yuqori lavozimli davlat amaldorlari va yuqori darajadagi tadbirkorlar delegatsiyasi ham keldi.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashuvda sheyx Hamdan ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashning ahamiyatini ta’kidladi va Hindiston-BAA munosabatlari ishonchga asoslangan va umumiy maqsad — imkoniyatlar, innovatsiyalar va farovonlikka to‘la kelajakni yaratishga qaratilganligini bildirib o‘tdi. U o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi xabarida bu tashrif strategik hamkorlikni mustahkamlash va kelajakda yanada yaqinroq hamkorlik uchun yo‘l ochishini qo‘shimcha qildi.
Bosh vazir Modi ham Dubay valiahd-shahzodasi bilan uchrashuvdan mamnun ekanligini bildirib, Dubay Hindiston va BAAning Kompleks strategik hamkorligini rivojlantirishda asosiy rol o‘ynaganini ta’kidladi. Ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi chuqur do‘stlikni yana bir bor tasdiqlaydi va ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash uchun asos yaratadi.
Tashrifda sheyx Hamdanga o‘ziga xos hurmat va ehtirom ko‘rsatildi, shuningdek, Hindiston Bosh vaziri bilan ishchi ovqatlanish vaqtida ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi, bu jarayonda iqtisodiyot, energiya va moliya sohalari ham ko‘rib chiqildi.
Sheyx Hamdanning tashrifida Mumbayga ham boradi, bu yerda u hindiy va amirlik tadbirkorlari bilan biznes-davra majlisida qatnashadi. Ko‘rgazmadan asosiy maqsad savdo va investitsiyalarni infratuzilma, energiya, fintex, barqarorlik va innovatsiyalar sohalarida kengaytirishdir. Ushbu tadbirning asosiy maqsadi — iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va savdo hamkorligini chuqurlashtirish.
Dubay Hindiston va BAA o‘rtasidagi madaniy va savdo aloqalarining muhim markazi bo‘lib qolmoqda, shunga ko‘ra BAAda 4,3 milliondan ortiq indiylik yashaydi, ularning ko‘pchiligi Dubayda yashaydilar. Hindiston va BAA o‘rtasidagi rasmiy diplomatik munosabatlar 1972 yili o‘rnatilgan va shundan beri ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik har tomonlama rivojlanib kelmoqda, ayniqsa 2015 yili Hindiston Bosh vaziri Modining Amirliklarga tarixiy tashrifi orqali.
Amerika Qo'shma Shtatlari Mudofaa vazirligi odatdagidek Pentagon nomi bilan tanilgan bo'lib, u hozirda Eronga qarshi qat'iy va yakuniy harbiy zarba berishga to'liq

Нарендра Моди и наследный принц Дубая обсудили сотрудничество Индии и ОАЭ
Премьер-министр Индии Нарендра Моди встретился с наследным принцем Дубая, шейхом Хамданом бин Мухаммедом Аль Мактумом. Он прибыл в Делхи с официальным визитом. Лидеры обсудили укрепление двустороннего сотрудничества и общие взгляды на будущее.
Вторник стал важным днем для отношений Индии и ОАЭ: шейх Хамдан бин Мухаммед Аль Мактум, наследный принц Дубая и заместитель премьер-министра ОАЭ, прибыл в Индию с двухдневным визитом. Это был его первый официальный визит в Индию в качестве наследного принца Дубая. С ним прибыла делегация министров, высокопоставленных государственных служащих и бизнесменов.
На встрече с премьер-министром Нарендрой Моди шейх Хамдан подчеркнул важность укрепления связей между двумя странами и отметил, что отношения Индии и ОАЭ основаны на доверии и направлены на создание будущего, полного возможностей, инноваций и процветания. В своем сообщении в социальной сети он добавил, что этот визит откроет путь для укрепления стратегического партнерства и более тесного сотрудничества в будущем.
Премьер-министр Моди также выразил удовлетворение от встречи с наследным принцем Дубая, отметив, что Дубай сыграл ключевую роль в развитии комплексного стратегического партнерства между Индией и ОАЭ. Этот визит еще раз подтверждает глубокую дружбу между двумя государствами и создает основу для дальнейшего укрепления двусторонних отношений.
Во время визита шейху Хамдану была оказана особая честь и уважение, а также во время рабочего обеда с премьер-министром Индии были обсуждены возможности дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами, в ходе которого также рассматривались вопросы экономики, энергетики и финансов.
В рамках визита шейх Хамдан также посетит Мумбаи, где он примет участие в бизнес-круглом столе с индийскими и эмиратскими предпринимателями. Основная цель выставки — расширение торговли и инвестиций в области инфраструктуры, энергетики, финтеха, устойчивого развития и инноваций. Основная цель этого мероприятия — укрепление экономических связей и углубление торгового сотрудничества.
Дубай продолжает оставаться важным центром культурных и торговых связей между Индией и ОАЭ, в связи с чем в ОАЭ проживает более 4,3 миллиона индийцев, большинство из которых живут в Дубае. Официальные дипломатические отношения между Индией и ОАЭ были установлены в 1972 году, и с тех пор сотрудничество между двумя государствами развивается во всех направлениях, особенно после исторического визита премьер-министра Индии Моди в Эмираты в 2015 году.