AQSHda tug‘ma fuqarolik masalasi yana sudda
AQSHda tug‘ma fuqarolik masalasi yana milliy siyosat markaziga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy Donald Tramp ma’muriyati tomonidan imzolangan va ko‘plab bahslarga sabab bo‘lgan farmonni qonuniy kuchda saqlab qolish uchun 2025 yil 26 sentyabr kuni AQSH Oliy sudiga murojaat qildi. CNN xabariga ko‘ra, bu murojaat so‘nggi bir yil ichida ushbu masala bo‘yicha Oliy sudga ikkinchi marta yo‘llanmoqda.
Mazkur farmon 2025 yil 20 yanvarda imzolangan bo‘lib, unga ko‘ra AQSH hududida vaqtinchalik yoki noqonuniy kelgan migrantlardan tug‘ilgan chaqaloqlarga avtomatik ravishda fuqarolik berilishi qat’iyan taqiqlanadi. Ma’muriyat bu amaliyotni Konstitutsiyaning 14-tuzatishining noto‘g‘ri talqini deb hisoblamoqda va mamlakat uchun salbiy oqibatlarga olib kelishini ta’kidlamoqda.
Quyi sudlar ushbu farmon ijrosini bir necha bor to‘xtatib qo‘ygan. Joriy yil iyul oyida San-Fransisko apellyatsiya sudi federal sudyaning qarorini tasdiqlab, farmonning butun mamlakat bo‘ylab to‘xtatilishiga sabab bo‘ldi.
Shuningdek, Nyu-Hempshir sudyasi ACLU tomonidan berilgan da’voni qondirib, yangi tug‘ilgan chaqaloqlarga farmon qo‘llanilishining oldini oldi. Oq uy esa ushbu siyosat oxir-oqibat Oliy sud tomonidan ma’qullanishiga umid qilmoqda.
Biroq masalani ko‘rib chiqish uchun kerakli to‘rtta sudya ovozi hozircha noaniq bo‘lib qolmoqda. Huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar va yuristlar farmonni Konstitutsiyaga zid deb baholamoqda.
ACLU vakili Kodi Vofsi uni qonuniy asosga ega bo‘lmagan noqonuniy qaror deb atadi. 1898 yilda qabul qilingan Oliy sud qarori ham eslatib o‘tilmoqda.
O‘shanda sud Vong Kim Ark ishida AQSHda tug‘ilgan xitoylik muhojirlarning farzandlariga fuqarolik huquqini tan olgan edi. Bu qaror hozirgi kunda ham muhim huquqiy pretsedent sifatida qabul qilinadi.
Shu tariqa, tug‘ma fuqarolik masalasi AQSHda siyosiy va huquqiy bahslarning eng dolzarb mavzularidan biri bo‘lib qolmoqda. Bu masalaning hal qilinishi mamlakatdagi millionlab insonlarning taqdiriga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Вопрос о рождении гражданства в США снова в суде
Вопрос о рождении гражданства в США снова вышел в центр национальной политики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Белый дом 26 сентября 2025 года обратился в Верховный суд США, чтобы сохранить в силе указ, подписанный администрацией Дональда Трампа и вызвавший множество споров. По данным CNN, это обращение направлено в Верховный суд по этому вопросу во второй раз за последний год.
Данный указ был подписан 20 января 2025 года и строго запрещает автоматическое предоставление гражданства новорожденным, родившимся на территории США от временных или незаконных мигрантов. Администрация считает эту практику неправильным толкованием 14-й поправки Конституции и подчеркивает, что она может привести к негативным последствиям для страны.
Нижестоящие суды несколько раз приостанавливали исполнение этого указа. В июле этого года апелляционный суд Сан-Франциско подтвердил решение федерального судьи, что привело к приостановке действия указа по всей стране.
Кроме того, судья Нью-Гэмпшира удовлетворил иск ACLU, предотвратив применение указа к новорожденным. Белый дом надеется, что эта политика в конечном итоге будет одобрена Верховным судом.
Однако голос четырех судей, необходимых для рассмотрения дела, пока остается неопределенным. Правозащитные организации и юристы оценивают указ как противоречащий Конституции.
Представитель ACLU Коди Вофси назвал его незаконным решением без правовой основы. Также напоминается о решении Верховного суда 1898 года.
Тогда суд в деле Вонг Ким Арк признал право на гражданство детей китайских иммигрантов, родившихся в США. Это решение до сих пор считается важным юридическим прецедентом.
Таким образом, вопрос о рождении гражданства остается одной из самых актуальных политических и юридических тем в США. Решение этого вопроса может повлиять на судьбу миллионов людей в стране.