AQSh Xitoy kemalariga port yig‘imlarini kamaytirdi
Federal reestrga ko‘ra, yangi tartib AQSh hududlari, Karib dengizi va Katta Ko‘llarga xizmat qiluvchi kemalarga taalluqli. Ilgari $1,5 mln gacha yig‘im taklif etilgan edi, bu esa butun dunyo kema sanoatini xavotirga soldi.
Yangi tartibga ko‘ra, yig‘im har safar uchun olinadi, lekin yiliga 6 martadan oshmaydi. Yig‘im hajmi tonna asosida $50 bo‘lib, har yili $30ga oshadi. Konteyner asosidagi hisobda — $120dan $250gacha ko‘tariladi.
Ichki portlardan jo‘naydigan, eksport uchun yuk ortayotgan yoki bo‘sh kelayotgan kemalar yig‘imdan ozod etiladi. Xitoyda ishlab chiqilgan, ammo boshqa davlatlarga tegishli kemalar uchun esa 18 dollardan boshlanadigan maxsus stavkalar belgilangan.
Eron Atom energiyasi tashkiloti o'zining rasmiy xabarida 21 mart kuni tongda Natanz shahridagi Shahid Ahmadian-Roshun uran boyitish majmuasiga AQSH va Isroil kuchlari tomonidan hujum

США снизили портовые сборы для китайских судов
Администрация президента США Дональда Трампа решила снизить портовые сборы на суда, произведенные в Китае, сообщает finance.mail.ru.
Согласно федеральному реестру, новое правило касается судов, обслуживающих территории США, Карибское море и Великие озера. Ранее предлагался сбор до 1,5 млн долларов, что вызвало беспокойство в мировой судостроительной отрасли.
По новому правилу, сбор взимается за каждую поездку, но не более 6 раз в год. Размер сбора составляет 50 долларов за тонну и будет увеличиваться на 30 долларов каждый год. При расчете на контейнер — от 120 до 250 долларов.
Суда, отправляющиеся из внутренних портов, загружающие груз на экспорт или приходящие пустыми, освобождаются от сбора. Для судов, произведенных в Китае, но принадлежащих другим государствам, установлены специальные ставки, начинающиеся с 18 долларов.