Rossiyada jinoyatlarning bor-yo‘g‘i 2 foizini migrantlar sodir etmoqda
Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi kotibi Sergey Shoygu mamlakatda migrantlar ishtirokidagi jinoyatlar darajasi haqida aniq ma’lumotlarni taqdim etdi. Uning ta’kidlashicha, bu ko‘rsatkich jinoyatchilikning umumiy fonida juda kichik ulushni tashkil etadi — atigi 2 foiz atrofida.
Rasmiy raqamlar nima deydi?
TASS axborot agentligiga bergan intervyusida Shoygu ta’kidlaganidek, 2023 yil yakuniga kelib, Rossiya hududida 6,3 millionga yaqin xorijiy fuqaro bo‘lgan. 2024 yil boshida esa bu ko‘rsatkich 5,9 million kishini tashkil etgan. Shu bilan birga, migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar soni keskin o‘zgarmagan — 38,6 ming holat. Bu esa umumiy jinoyatlar statistikasining 2 foiziga tengdir.
Qonunbuzarlik va fuqarolikdan mahrum etish holatlari
Shoygu qo‘shimcha qilib o‘tdiki, mamlakatda bo‘lish qonuniy muddati yakunlangan migrantlar ulushi 10 foizdan yuqoriga chiqqan. 2023 yil mobaynida Rossiyadagi xorijiy fuqarolarga nisbatan 3,4 millionta ma’muriy huquqbuzarlikka oid bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Shuningdek, og‘ir va juda og‘ir jinoyatlar sodir etgani uchun qariyb 1,5 ming nafar shaxs Rossiya fuqaroligidan mahrum etilgan.
Jinoyatchilik darajasi pasaymoqda, lekin...
Sergey Shoygu Rossiyadagi umumiy jinoyatchilik holati haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Uning qayd etishicha, so‘nggi yillarda mamlakatda jinoyatchilik darajasida barqaror tushish kuzatilmoqda. 2024 yilda qayd etilgan jinoyatlar soni 1,9 millionni tashkil etdi — bu esa o‘tgan yilga nisbatan 1,8 foizga kamdir.
Biroq, shu bilan birga, uyushgan jinoiy tuzilmalar tomonidan amalga oshirilgan og‘ir va juda og‘ir jinoyatlar 17,1 foizga ko‘paygan. Firibgarlik holatlari 2,8 foizga, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar esa 5,8 foizga ortgani qayd etildi.
IIB ma’lumoti: yanvarda migrantlar jinoyatlari o‘sdi
Avvalroq Rossiya Ichki ishlar vazirligi tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, 2024 yilning yanvar oyida xorijliklar va noqonuniy migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar soni 4,4 mingga yetgan. Bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,3 foizga ko‘pdir.
Rasmiy ma’lumotlar Rossiyadagi migrantlar jinoyatchilikda asosiy omil emasligini ko‘rsatmoqda. Aksincha, umumiy jinoyatlar ichida ularning ulushi juda kichik. Biroq, ayrim jinoiy holatlar va huquqbuzarliklar hanuz dolzarb bo‘lib qolmoqda. Shu bois, Rossiya rasmiylari tomonidan jinoyatchilikning oldini olish va nazorat choralari izchil ravishda amalga oshirilmoqda.
Meksikada “El Mencho” yo‘q qilindi, tartibsizliklar kuchaydi
Meksikada mamlakatning eng xavfli jinoyatchilaridan biri, Nemesio Osegera Servantes — “El Mencho” yo‘q qilingani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu voqea butun Meksikada
Farrosh erkak 7-qavatdan qulagan bolani qutqardi
Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida hayratlanarli voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ko‘pqavatli uy hovlisida farrosh bo‘lib ishlayotgan o‘zbekistonlik erkak bir lahzada haqiqiy
Dunyo Bugun, 08:06
Ronaldu sog‘liq platformasiga 7,5 mln dollar sarmoya kiritdi
Ma’lum bo‘lishicha, futbol yulduzi Krishtianu Ronaldu Pro2col sog‘liq platformasiga 7,5 million dollar sarmoya kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu platforma HBL Pro2col Software, LLC
Dunyo Bugun, 06:45
Eron xavfsizligi: zarba xavfi va diplomatik sa’y-harakatlar
Eron atrofidagi xavfsizlik masalalari bugungi kunda xalqaro axborot manbalarida eng ko‘p muhokama qilinayotgan mavzulardan biriga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. The New York Times
Dunyo Kecha, 23:10
2024-yil 22-fevral, yakshanba kuni Rossiya Fanlar akademiyasi Kosmik tadqiqotlar instituti huzuridagi Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi olimlari Quyoshning ko‘rinadigan yuzasida dog‘lar butunlay
Dunyo Kecha, 20:56
Ijtimoiy tarmoqlarda inson qalbini bir vaqtning o‘zida ezib, umid ham uyg‘otadigan bir video keng tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu videoda kichkina makaka – Panch ismli maymunning

«Битва за битву» победила на британской премии
Секретарь Совета безопасности Российской Федерации Сергей Шойгу представил точные данные о уровне преступлений с участием мигрантов в стране. По его словам, этот показатель составляет очень небольшую долю на фоне общей преступности — всего около 2 процентов.
Что говорят официальные цифры?
В интервью информационному агентству ТАСС Шойгу отметил, что к концу 2023 года на территории России находилось почти 6,3 миллиона иностранных граждан. В начале 2024 года этот показатель составил 5,9 миллиона человек. При этом количество преступлений, совершенных мигрантами, существенно не изменилось — 38,6 тысячи случаев. Это соответствует 2 процентам от общей статистики преступлений.
Нарушения закона и случаи лишения гражданства
Шойгу также добавил, что доля мигрантов, срок пребывания которых в стране истек, превысила 10 процентов. В течение 2023 года в отношении иностранных граждан в России было оформлено 3,4 миллиона административных протоколов.
Кроме того, почти 1,5 тысячи человек были лишены гражданства России за совершение тяжких и особо тяжких преступлений.
Уровень преступности снижается, но...
Сергей Шойгу также остановился на общем состоянии преступности в России. По его словам, в последние годы наблюдается стабильное снижение уровня преступности в стране. В 2024 году было зарегистрировано 1,9 миллиона преступлений — это на 1,8 процента меньше по сравнению с прошлым годом.
Однако, в то же время, количество тяжких и особо тяжких преступлений, совершенных организованными преступными группами, увеличилось на 17,1 процента. Случаи мошенничества возросли на 2,8 процента, а коррупционные правонарушения — на 5,8 процента.
Данные МВД: в январе увеличилось количество преступлений мигрантов
Ранее, по данным, предоставленным Министерством внутренних дел России, в январе 2024 года количество преступлений, совершенных иностранцами и незаконными мигрантами, достигло 4,4 тысячи. Это на 17,3 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Официальные данные показывают, что мигранты не являются основным фактором преступности в России. Напротив, их доля в общей преступности очень мала. Однако некоторые преступные случаи и правонарушения по-прежнему остаются актуальными. Поэтому российскими властями последовательно принимаются меры по предотвращению и контролю преступности.
В Мексике уничтожен "Эль Менчо", беспорядки усилились
В Мексике распространились сообщения об уничтожении одного из самых опасных преступников страны, Немесио Осеера Сервантеса — «Эль Менчо». Об этом сообщает Zamin.uz. Это событие вызвало большой
В Санкт-Петербурге, Россия, произошёл удивительный случай. Об этом сообщает Zamin.uz. Узбекский мужчина, работающий дворником во дворе многоэтажного дома, в одно мгновение стал настоящим героем. Как
Мир Сегодня, 08:06
Как стало известно, футбольная звезда Криштиану Роналду инвестировал 7,5 миллиона долларов в платформу здоровья Pro2col. Об этом сообщает Zamin.uz. Эта платформа принадлежит компании HBL Pro2col