Germaniya Ukrainaga keng ko‘lamli harbiy yordam yetkazib berdi: raketalardan robotlargacha
Germaniya hukumati Ukrainaga navbatdagi keng qamrovli harbiy yordam paketini topshirdi. Ushbu yordam doirasida havo hujumidan mudofaa tizimlari uchun zamonaviy raketalar, artilleriya o‘q-dorilari, yuqori texnologiyali dronlar, muhandislik vositalari, zirhli texnikalar va boshqa muhim uskunalar mavjud.
Bu galgi harbiy yordam asosan IRIS-T SLM zamonaviy zenit-raketa tizimlari uchun mo‘ljallangan raketalarni o‘z ichiga oladi. Shu bilan birga, Leopard 2 zamonaviy jangovar tanklari uchun o‘q-dorilar, 155 mm kalibrli 27 ming dona artilleriya snaryadlari va 122 mm kalibrli ming dona artilleriya o‘q-dorilari ham topshirildi.
Bundan tashqari, Germaniya razvedka ishlarini yuqori darajada bajarishga qodir bo‘lgan 70 dona Vector turidagi dronlar, qurollantirilgan 150 ta HF-1 jangovar dronlari va zamonaviy 20 ta robot platformalarini yetkazib berdi.
Zirhli texnikalardan esa, ehtiyot qismlar bilan birgalikda oltita Bergepanzer 2 evakuatsiya mashinasi va minalarni samarali tozalashga mo‘ljallangan 4 ta WISENT 1 maxsus muhandislik texnikasi taqdim etildi.
Shuningdek, yer osti minalarini tozalash uchun zarur bo‘lgan ikkita muhandislik plugi, yer yuzasini kuzatuvchi 41 ta zamonaviy radar stansiyalari, lazerli masofa o‘lchagichlar, infraqizil binokllar, chegarachilar uchun maxsus avtomobillar, suv osti operatsiyalari uchun g‘avvos skuterlari ham yetkazildi.
Bundan tashqari, RGW 90 rusumidagi tanklarga qarshi zamonaviy granatamyotlar hamda G3 va MK 556 turidagi yuqori sifatli miltiqlar Ukraina qo‘shinlari ehtiyojlari uchun topshirildi.
Germaniya hukumati bu yil Ukrainaga harbiy ko‘makni sezilarli darajada kengaytirish rejasini e’lon qilgan edi. Shu sababli, yangi havo hujumidan mudofaa tizimlari, zamonaviy tanklar va yuqori quvvatli gaubitsalarning navbatdagi partiyalari ham yaqin vaqt ichida topshirilishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tish joizki, mart oyida Germaniya Ukrainaga uch dona yangi Gepard zenit qurilmasi va IRIS-T tizimlari uchun qo‘shimcha raketa partiyalarini yuborishni boshlagan edi. Germaniya prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer tomonidan imzolangan qonunga ko‘ra, Ukraina uchun 3 milliard yevro miqdoridagi harbiy yordam mablag‘lari ajratilgan.
Shuningdek, yangi Germaniya kansleri Fridrix Mers ham Ukrainaga Taurus turidagi zamonaviy qanotli raketalarni yetkazib berish masalasini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi. Biroq, u bu qarorning faqat Yevropa ittifoqchilari bilan kelishilgan holda amalga oshirilishini ta’kidladi.
Shunday qilib, Germaniya tomonidan ko‘rsatilayotgan ushbu keng ko‘lamli harbiy yordam Ukraina mudofaa salohiyatini sezilarli darajada kuchaytirishi va mamlakatning mudofaa imkoniyatlarini yanada mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Dunyo Bugun, 22:53
Eron Hormuz bo'g'ozi orqali kemalar o'tishiga ruxsat berdi
Xalqaro axborot vositalari taqdim etgan ma'lumotlarga ko'ra, Eron rahbariyati Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi va Xalqaro dengiz tashkilotiga rasmiy yozma xabar
Dunyo Bugun, 22:17
Amerika Qo'shma Shtatlari Yaqin Sharqdagi uzoq davom etgan mojarolarni va qonli urushni yakunlash maqsadida Eronga keng ko'lamli tinchlik rejasini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Bugun, 21:49
Isroil Livanda besh muhim ko'prikni yo'q qildi
Yaqin Sharq mintaqasidagi geosiyosiy vaziyat so'nggi kunlarda misli ko'rilmagan darajada keskinlashib, yangi bosqichga o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil mudofaa kuchlari
Dunyo Bugun, 21:22
AQSh Eron rahbariyatiga qirqta shartdan iborat taklif yo'lladi
Qo'shma Shtatlar Yaqin Sharqdagi jangovar harakatlarni to'xtatish va mintaqadagi taranglikni pasaytirish maqsadida muhim diplomatik qadam tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Nyu-York
Dunyo Bugun, 20:39
Amerika Qo'shma Shtatlari vakillari va xalqaro vositachilar hozirda Eron tomoni bilan yuqori darajadagi muhim muzokaralar o'tkazish masalasini faol muhokama qilmoqdalar. Bu haqda Zamin.uz

Германия предоставила Украине широкомасштабную военную помощь: от ракет до роботов
Правительство Германии передало Украине очередной пакет широкомасштабной военной помощи. В рамках этой помощи предусмотрены современные ракеты для систем противовоздушной обороны, артиллерийские боеприпасы, высокотехнологичные дроны, инженерные средства, бронетехника и другое важное оборудование.
Этот раз военная помощь в основном включает ракеты для современных зенитно-ракетных систем IRIS-T SLM. Также были переданы боеприпасы для современных боевых танков Leopard 2, 27 тысяч артиллерийских снарядов калибра 155 мм и тысяча артиллерийских боеприпасов калибра 122 мм.
Кроме того, Германия передала 70 дронов типа Vector, способных выполнять разведывательные задачи на высоком уровне, 150 вооруженных боевых дронов HF-1 и 20 современных роботизированных платформ.
Что касается бронетехники, то были предоставлены шесть эвакуационных машин Bergepanzer 2 вместе с запасными частями и четыре специализированных инженерных машины WISENT 1, предназначенные для эффективной разминирования.
Также были переданы два инженерных плуга, необходимые для разминирования, 41 современная радиолокационная станция для наблюдения за земной поверхностью, лазерные дальномеры, инфракрасные бинокли, специальные автомобили для пограничников и подводные скутеры для операций под водой.
Кроме того, были переданы современные гранатометы RGW 90 против танков, а также высококачественные винтовки G3 и MK 556 для нужд украинских войск.
Правительство Германии объявило о планах значительно расширить военную помощь Украине в этом году. Поэтому ожидается, что в ближайшее время будут переданы новые партии систем противовоздушной обороны, современных танков и высокомощных гаубиц.
Стоит отметить, что в марте Германия начала отправлять Украине три новых зенитных установки Gepard и дополнительные партии ракет для систем IRIS-T. Согласно закону, подписанному президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, выделено 3 миллиарда евро на военную помощь Украине.
Также новый канцлер Германии Фридрих Мерц заявил о своей твердой поддержке поставок Украине современных крылатых ракет Taurus. Однако он подчеркнул, что это решение будет реализовано только в согласии с союзниками по Европейскому Союзу.
Таким образом, эта широкомасштабная военная помощь, предоставляемая Германией, значительно укрепит оборонный потенциал Украины и сыграет важную роль в дальнейшем укреплении оборонительных возможностей страны.
В Бразилии обнаружен самый старый человек в возрасте 118 лет
В одном из домов престарелых в Бразилии случайно нашли самого старого человека в мире. Об этом сообщил Zamin.uz. Это 118-летний Луис Карлос дос Сантос. Он действует смело и самостоятельно, несмотря
Турция пытается предотвратить крупномасштабную войну на Ближнем Востоке
По последним данным информационного агентства Bloomberg, Турция начала активные дипломатические усилия на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. Ведутся переговоры с
Мир Вчера, 22:53
Иран разрешил прохождение судов через Ормузский пролив
По данным международных информационных агентств, руководство Ирана направило официальное письменное уведомление в Совет Безопасности Организации Объединённых Наций и Международную морскую
Мир Вчера, 22:17
Соединённые Штаты Америки представили масштабный план мира для Ирана с целью завершения длительных конфликтов и кровопролитной войны на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот важный
Мир Вчера, 21:49
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни обострилась до невиданного ранее уровня и перешла на новую стадию. Об этом сообщает Zamin.uz. Вооруженные силы обороны Израиля начали
Соединённые Штаты сделали важный дипломатический шаг с целью остановить боевые действия на Ближнем Востоке и снизить напряжённость в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz. По информации газеты New York