Rim-katolik cherkovi o‘zining yangi rahbarini tanladi. Konklav natijasiga ko‘ra, AQSHlik kardinal Robert Prevo Vatikanning navbatdagi papasi etib saylandi. U o‘zining pontifiklik davrida «Lev XIV» ismini qabul qildi.
Bu tarixiy voqea bir qator jihatlari bilan e’tiborga molik: Prevo Rim-katolik cherkovi rahbarligiga saylangan birinchi Amerika Qo‘shma Shtatlari fuqarosi sifatida tarixga kirdi.
Robert Prevoning saylanishi Sikstin kapellasidan chiqqan oq tutun orqali e’lon qilindi. Bu jahon katolik jamoasi uchun umid, yangi yo‘nalish va ma’naviy yetakchilik davri boshlanganini anglatadi.
Prevo dunyodagi eng ko‘p mo‘taqidlarga ega bo‘lgan diniy tashkilotga boshchilik qilmoqda. Uning oldidagi vazifalar — cherkovning global muammolarga munosabati, yosh avlod bilan muloqotni kuchaytirish, zamonaviy dunyodagi axloqiy qadriyatlarni saqlab qolish va, albatta, tinchlik, bag‘rikenglikni targ‘ib etishdan iborat.
Yangi saylangan pontifik ilgari turli kontinentlarda xizmat qilgan, Markaziy va Janubiy Amerikadagi faoliyati davomida katolik jamoalari orasida katta obro‘ to‘plagan. Uning insonparvarlik faoliyati, xususan, kam ta’minlangan aholi bilan ishlashdagi tajribasi ham yetarlicha yuqori baholangan.
Prevoning Lev XI nomi bilan chiqishini tahlilchilar ramziy qadam sifatida baholashmoqda. Avvalgi Lev XI 1605 yilda juda qisqa pontifiklik qilgan edi. Demak, yangi Lev XIV endi o‘sha tarixiy nomga yangi mazmun baxshida etishi kutilmoqda.
Dunyo katoliklari va keng jamoatchilik Robert Prevoning papa sifatidagi ilk murojaatini va siyosiy-diniy yo‘nalishlarini katta qiziqish bilan kutishmoqda.

В Римско-католической церкви избран новый Римский папа
Римско-католическая церковь выбрала своего нового руководителя. По результатам конклава, кардинал Роберт Прево из США был избран следующим папой Ватикана. Он принял имя «Лев XIV» в период своего понтификата.
Это историческое событие заслуживает внимания по ряду причин: Прево вошел в историю как первый гражданин Соединенных Штатов, избранный на пост главы Римско-католической церкви.
Избрание Роберта Прево было объявлено через белый дым, вышедший из Сикстинской капеллы. Это означает, что для всемирной католической общины началась новая эпоха надежды, нового направления и духовного лидерства.
Прево возглавляет религиозную организацию с самым большим количеством последователей в мире. Его задачи включают отношение церкви к глобальным проблемам, укрепление общения с молодым поколением, сохранение моральных ценностей в современном мире и, конечно, пропаганду мира и терпимости.
Новый избранный понтифик ранее служил на различных континентах и за время своей деятельности в Центральной и Южной Америке завоевал большую репутацию среди католических общин. Его гуманитарная деятельность, в частности, опыт работы с малообеспеченными слоями населения, также была высоко оценена.
Аналитики рассматривают выход Прево под именем Лев XI как символический шаг. Предыдущий Лев XI занимал папский престол в 1605 году и очень недолго. Таким образом, от нового Льва XIV ожидается, что он придаст новому смыслу это историческое имя.
Католики всего мира и широкая общественность с большим интересом ожидают первого обращения Роберта Прево в качестве папы и его политико-религиозных направлений.