Makron, Mers, Tusk va Tramp qanday reaksiya qilishdi?
Germaniya kansleri, Fransiya va Ukraina prezidentlari, shuningdek, Buyuk Britaniya va Polsha bosh vazirlari shanba kuni Kiyevdagi uchrashuv vaqtida. Foto: EPA
Yakshanba kuni Ukrainaning yevropalik ittifoqchilari deyarli bir xil bayonot berib, sulh tuzish talabini qo‘yishlarini ta’kidladi.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron Rossiya prezidentining taklifini «birinchi qadam, ammo yetarli emas» deb atadi. «Muzokaralardan oldin o‘t ochishni so‘zsiz to‘xtatish bo‘lmaydi. Putin yo‘l qidirmoqda, lekin vaqtdan yutmoqchi», – dedi u jurnalistlarga Polshaning Pshemisl shahrida Kiyevdan uyga qaytayotganda.
Yakshanba kuni ertalab Makron muzokaralar harbiy harakatlar bilan parallel ravishda olib borilishi mumkin emasligi haqida yozdi.
«Kiyevda va prezident Tramp bilan birgalikda biz aniq taklif bildirdik: dushanba kunidan hech qanday shartlarsiz 30 kunlik sulh. Prezident Zelenskiy bunga rozi bo‘ldi va hech qanday shartini qo‘ymadi. Hozirda biz Rossiyadan ham shunday aniq javob kutmoqdamiz, — deya yozgan Makron X ijtimoiy tarmog‘ida. – Zambaraklar tilga kirib turganida muzokara qilib bo‘lmaydi. Tinch aholi vakillari bombalab turilganida muzokara qilib bo‘lmaydi. Muzokaralar boshlanishi uchun hozirning o‘zida yarashuv kerak. Tinchlik uchun».
Germaniya kansleri Fridrix Mers ham xuddi Makron va Zelenskiy kabi Putinning so‘zlarini «yaxshi belgi» deb atadi, ammo «bu hali keragidan ancha uzoqdaligi»ni ta’kidladi.
«Biz Moskva haqiqiy muzokaralarni ta’minlaydigan sulhga rozi bo‘lishini kutmoqdamiz. Avval qurollar tinishi kerak, keyin esa munozaralar boshlanishi mumkin», – deyiladi Mersning bayonotida.
«Rossiyaliklar bizning chaqirig‘imizga javoban 15 maydan boshlab tinchlik muzokaralarini taklif qilishdi. Ammo dunyo zudlik bilan va hech qanday shartlarsiz sulh tuzish bo‘yicha aniq qarorni kutmoqda. Ukraina tayyor. Shuncha qurbonlar yetar!» – deb yozdi Polsha bosh vaziri Donald Tusk.
AQSH prezidenti Donald Tramp hozircha so‘nggi voqealarga umumiy izoh berish bilan cheklandi va ularni Rossiya va Ukraina uchun «ehtimoliy buyuk kun» deb atadi.
«O‘ylab ko‘ring, bu „qonli hammom“ tugasa, necha yuz minglab odamlar hayoti saqlab qolinadi. Bu avvalgisidan ancha yaxshi bo‘lgan yangi dunyo bo‘ladi. Men bunga erishish uchun ikkala tomon bilan ishlashda davom etaman», – deb yozdi u o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida.
Biroq, Amerika prezidentining postidan uni nima umidlantirgani haqida aniq xulosa chiqarib bo‘lmaydi: Ukraina ittifoqchilarining 30 kunlik sulh haqidagi jamoaviy talabimi yoki Vladimir Putinning otashkesimdan bosh tortish bilan birga to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarga qaytish bo‘yicha taklifmi.

Макрон, Мерс, Туск и Трамп как отреагировали?
Канцлер Германии, президенты Франции и Украины, а также премьер-министры Великобритании и Польши во время встречи в Киеве в субботу. Фото: EPA
В воскресенье европейские союзники Украины почти единогласно заявили о необходимости заключения мира.
Президент Франции Эммануэль Макрон назвал предложение президента России «первым шагом, но недостаточным». «Перед переговорами огонь должен быть безусловно прекращен. Путин ищет пути, но хочет выиграть время», – сказал он журналистам в Пшемысле, возвращаясь из Киева.
В воскресенье утром Макрон написал, что переговоры не могут проводиться параллельно с военными действиями.
«В Киеве и вместе с президентом Трампом мы сделали четкое предложение: с понедельника без каких-либо условий 30-дневное перемирие. Президент Зеленский согласился и не выдвинул никаких условий. В настоящее время мы ожидаем такого же четкого ответа от России», – написал Макрон в социальной сети X. – «Нельзя вести переговоры, когда снаряды летят. Нельзя вести переговоры, когда мирные жители подвергаются бомбежкам. Для начала переговоров сейчас необходимо примирение. Для мира».
Канцлер Германии Фридрих Мерц также, как и Макрон и Зеленский, назвал слова Путина «хорошим знаком», но подчеркнул, что «это все еще далеко от необходимого».
«Мы ожидаем, что Москва согласится на мир, который обеспечит настоящие переговоры. Сначала должно быть прекращение огня, а затем могут начаться обсуждения», – говорится в заявлении Мерца.
«Россияне предложили начать мирные переговоры с 15 мая в ответ на наш призыв. Однако мир ожидается от мира безусловно и немедленно. Украина готова. Хватит жертв!» – написал премьер-министр Польши Дональд Туск.
Президент США Дональд Трамп пока ограничился общим комментарием по последним событиям и назвал их «возможным великим днем» для России и Украины.
«Представьте, если этот „кровавый бойня“ закончится, сколько сотен тысяч жизней будет спасено. Это будет новый мир, который будет гораздо лучше прежнего. Я продолжу работать с обеими сторонами, чтобы этого добиться», – написал он в своей социальной сети Truth Social.
Однако из поста американского президента нельзя сделать четкий вывод о том, что его вдохновило: коллективный призыв союзников Украины к 30-дневному перемирию или предложение Владимира Путина вернуться к прямым переговорам вместе с отказом от огня.