Tramp davrida AQSHning obro‘si tushib ketdi: Xitoy va Rossiya pozitsiyasini mustahkamlamoqda
Ushbu tadqiqot 100 dan ortiq mamlakatdan 110 mingdan ziyod insonlar ishtirokida o‘tkazilgan bo‘lib, ular demokratiya, global siyosat, geosiyosiy vaziyat va yetakchi davlatlar ta’sirini qanday idrok etishlarini baholaganlar.
So‘rov natijalariga ko‘ra, dunyo aholisining ko‘pchilik qismi AQSH haqida salbiy fikrga ega ekanini bildirdi. Bunda, ayniqsa, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari aholisi orasida AQSHga nisbatan salbiy munosabat keskin oshib ketgani kuzatildi.
NATO sobiq bosh kotibi va tadqiqot mualliflaridan biri Anders Fog Rasmussen bu boradagi vaziyatdan hayratda emasligini alohida qayd etdi:
«Qo‘shma Shtatlarga nisbatan dunyodagi tasavvurlarning bunday keskin pasayishi kutilmagan hodisa emas. So‘nggi yillarda AQSHning tashqi siyosati, diplomatik munosabatlar va xalqaro kelishuvlardagi pozitsiyalari boshqa mamlakatlarda ko‘plab savollarni tug‘dirmoqda», — deydi Rasmussen.
Tadqiqotning yana bir qiziqarli natijasi — Xitoy birinchi marta global miqyosdagi obro‘ bo‘yicha AQSHdan o‘zib ketgani bo‘ldi. Respondentlarning javoblariga ko‘ra, XXR xalqaro munosabatlarda ishonchli hamkor va barqaror siyosat yurituvchi davlat sifatida qabul qilina boshlagan.
Shu bilan birga, Rossiya ham o‘z xalqaro pozitsiyasini mustahkamlashda davom etmoqda. Bu mamlakat prezidenti Vladimir Putinning siyosatini tadqiqot qatnashchilarining 32 foizi ijobiy baholadi. Ta’kidlash joizki, bu ko‘rsatkich Xitoy rahbari Si Szinpinni qo‘llab-quvvatlash darajasi bilan tenglashgan.
Shu o‘rinda Donald Trampning siyosatini ijobiy baholaganlar soni bor-yo‘g‘i 27 foizni tashkil etdi va bu AQSH rahbarining obro‘si pasayib ketayotganini yana bir bor tasdiqlamoqda.
Xalqaro siyosatdagi ekspertlar fikricha, AQSHning obro‘sining tushib ketishiga Trampning tashqi siyosatdagi keskin bayonotlari, bir qator xalqaro shartnomalardan chiqib ketishi va diplomatik muloqotlardagi ziddiyatli pozitsiyasi sabab bo‘lmoqda.
Zamin.uz tahririyati global siyosiy vaziyatni diqqat bilan kuzatib borib, muhim yangiliklar haqida tezkor ma’lumot berishda davom etadi. Biz bilan qoling!

В эпоху Трампа репутация США упала: Китай и Россия укрепляют свои позиции
С тех пор как Дональд Трамп занял пост президента США, международный статус страны значительно снизился. Об этом сообщает издание Politico, ссылаясь на результаты проведенного в 2025 году «Индекса восприятия демократии» (DPI).
Это исследование было проведено с участием более 110 тысяч человек из более чем 100 стран, которые оценили, как они воспринимают демократию, глобальную политику, геополитическую ситуацию и влияние ведущих государств.
Согласно результатам опроса, большинство населения мира высказало негативное мнение о США. При этом особенно резко возросло негативное отношение к США среди населения стран Европейского Союза.
Бывший генеральный секретарь НАТО и один из авторов исследования Андерс Фог Расмуссен отметил, что он не удивлен сложившейся ситуацией:
«Резкое снижение восприятия США в мире не является неожиданным событием. В последние годы внешняя политика США, дипломатические отношения и позиции в международных соглашениях вызывают множество вопросов в других странах», — говорит Расмуссен.
Еще одним интересным результатом исследования стало то, что Китай впервые обошел США по международному имиджу. По ответам респондентов, КНР начинает восприниматься как надежный партнер и государство, проводящее стабильную политику в международных отношениях.
При этом Россия также продолжает укреплять свои международные позиции. Политика президента этой страны Владимира Путина была положительно оценена 32% участников исследования. Следует отметить, что этот показатель равен уровню поддержки лидера Китая Си Цзиньпина.
В то же время число тех, кто положительно оценил политику Дональда Трампа, составило всего 27%, что еще раз подтверждает снижение его международного имиджа.
По мнению экспертов в области международной политики, падение имиджа США связано с резкими заявлениями Трампа в области внешней политики, выходом из ряда международных соглашений и противоречивыми позициями в дипломатических переговорах.
Редакция Zamin.uz продолжает внимательно следить за глобальной политической ситуацией и оперативно информировать о важных новостях. Оставайтесь с нами!