Germaniyada “soxta qirol” hibsga olindi: ekstremistlar parallel davlat qurmoqchi bo‘lgan
Germaniya Federativ Respublikasida “Germaniya Qirolligi” nomli ayirmachi ekstremistik tashkilot faoliyati taqiqlanib, uning rahbari — o‘zini monarx deb e’lon qilgan Peter Fitzek qo‘lga olindi. Bu haqda Politico nashri Germaniya ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindtga tayanib xabar tarqatdi.
Vazirning ma’lum qilishicha, mazkur tashkilot a’zolari Germaniya hududida o‘zlarining alohida parallel davlatini tashkil qilib, noqonuniy moliyaviy amaliyotlar bilan shug‘ullangan. Germaniya huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan olib borilgan maxsus reyd natijasida tashkilotning to‘rt nafar asosiy yetakchisi qo‘lga olingan. Ular orasida o‘zini “qirol Peter I” sifatida tanishtirgan soxta monarx Peter Fitzek ham bor.
Aleksandr Dobrindt aytishicha, ushbu guruh o‘zining hokimiyatga bo‘lgan da’volarini antisemitik fitna nazariyalari bilan asoslagan va mamlakatning konstitutsion tuzumiga qarshi chiqib kelgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Peter Fitzek 2012 yilda ushbu tashkilotni asos solgan bo‘lib, o‘zi avval oshpaz va karate murabbiyi sifatida faoliyat yuritgan. Hozirgi kunda “Germaniya Qirolligi” harakati 6 ming nafarga yaqin tarafdorga ega bo‘lib, reyxsbyurgerlar orasida eng yirik guruh hisoblanadi.
Germaniyaning reyxsbyurger harakati taxminan 20 ming nafar a’zodan iborat bo‘lib, ular zamonaviy Germaniya Federativ Respublikasining qonuniyligini tan olmaydi. Ular o‘zlarini tarixiy “nemis reyxi”ning fuqarolari deb hisoblaydi va monarxistik, ksenofobik hamda antisemitik g‘oyalarga amal qiladi.
Ekspertlarning fikricha, bunday ekstremistik harakatlar mamlakat xavfsizligi uchun jiddiy tahdid sanaladi. Shu bois, Germaniya hukumati reyxsbyurgerlarning faoliyatini doimiy kuzatib, ekstremistik guruhlarga qarshi keskin chora-tadbirlarni amalga oshirib kelmoqda.
Hozirgi vaqtda ushbu holat yuzasidan tergov ishlari davom etmoqda va qo‘shimcha ma’lumotlar tez orada e’lon qilinishi kutilmoqda.

В Германии арестован "фальшивый король": экстремисты хотели построить параллельное государство
В Федеративной Республике Германия была запрещена деятельность сепаратистской экстремистской организации под названием «Королевство Германия», а ее лидер — самопровозглашенный монарх Петер Фитцек — был арестован. Об этом сообщает издание Politico со ссылкой на министра внутренних дел Германии Александра Добриндта.
По словам министра, члены данной организации пытались создать свое собственное параллельное государство на территории Германии и занимались незаконными финансовыми операциями. В результате специальной операции, проведенной правоохранительными органами Германии, были арестованы четыре основных лидера организации. Среди них есть и самозваный монарх Петер Фитцек, который представляется как «король Петр I».
Александр Добриндт заявил, что эта группа обосновывала свои притязания на власть антисемитскими теориями заговора и выступала против конституционного строя страны.
Согласно данным, Петер Фитцек основал эту организацию в 2012 году, ранее работая поваром и тренером по карате. В настоящее время движение «Королевство Германия» насчитывает около 6 тысяч сторонников и является крупнейшей группой среди рейхсбюргеров.
Движение рейхсбюргеров в Германии насчитывает примерно 20 тысяч членов, которые не признают легитимность современной Федеративной Республики Германия. Они считают себя гражданами исторического «немецкого рейха» и придерживаются монархических, ксенофобских и антисемитских идей.
По мнению экспертов, такие экстремистские движения представляют серьезную угрозу для безопасности страны. Поэтому правительство Германии постоянно следит за деятельностью рейхсбюргеров и принимает жесткие меры против экстремистских групп.
В настоящее время продолжается расследование по данному делу, и ожидается, что дополнительные сведения будут опубликованы в ближайшее время.