Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov «G‘alaba kuni» bayrami oldidan maxsus xizmatlar Kreml va Qizil maydon hududida «terrorchilik hujumlari tahdidining oldini olganini» aytdi. Bu haqda u «Interfaks» bilan suhbatda ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, Vladimir Putin AQSH prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali suhbatda Ukraina Rossiyaga qarata yuzlab dron va «Storm Shadow» raketalarini uchirgani, ularning aksariyati urib tushirilganini aytgan.
«Prezidentimiz yaqinda nishonlangan buyuk G‘alaba yubileyi muhimligini ta’kidlab, Rossiya bayram arafasida uch kunlik sulh e’lon qilganini, shundan so‘ng 6 maydan 7 mayga o‘tar kechasi Ukraina Rossiya hududiga 524 ta dron uchirganini, shuningdek, Amerikaning «Storm Shadow» raketalarini uchirganini eslatdi. Ularning deyarli barchasi Moskvaga yo‘llandi, bir vaqtning o‘zida poytaxt markazida va Qizil maydonda teraktlar tahdidi oldi olindi», dedi Ushakov («Storm Shadow» aslida AQSH emas, balki Buyuk Britaniya va Fransiya tomonidan ishlab chiqariladi va yetkaziladi).
Ushakovning ta’kidlashicha, Putin «albatta, bu haqda Trampga tasodifan aytmagan, chunki ukrainaliklar bayram tadbirlaridagi chet ellik ishtirokchilarga to‘g‘ridan to‘g‘ri tahdid qilishgan», shuningdek, «xorijiy yetakchilarni qo‘rqitishga va ularning Moskvaga kelishiga to‘sqinlik qilishga» uringan. Rossiya tomoni «bu qo‘rqitish mualliflari natsist jinoyatchilarni hurmat qiladigan va militaristik qarashlarni targ‘ib qiluvchilar bo‘lganini» ta’kidlamoqchi edi.
Putinning yordamchisi «ikki prezidentning kechagi suhbatida bu mavzu yetarlicha batafsil muhokama qilindi va buni alohida ta’kidlash joiz», dedi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, prezidentlar «Ikkinchi jahon urushi davrida mamlakatlarimiz ittifoqchi bo‘lib, fashistlar Germaniyasi va militaristik Yaponiyaga qarshi birgalikda kurashgani haqida uzoq va iliq so‘zlashgan».
6 va 7 may kunlari Moskva va Rossiyaning boshqa hududlaridagi aeroportlar Ukraina dronlarining hujumlari tufayli ish faoliyatini to‘xtatdi. 8 may kuni tushdan keyin Rosaviatsiya Moskva viloyati aeroportlarida vaziyat barqarorlashgani haqida xabar berdi.

Путин поговорил с Трампом о предотвращении терактов рядом с Кремлем 9 мая
Помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что перед праздником «День Победы» спецслужбы предотвратили «угрозу террористических атак» в районе Кремля и Красной площади. Об этом он сообщил в интервью «Интерфаксу».
По его словам, Владимир Путин в телефонном разговоре с президентом США Дональдом Трампом отметил, что Украина запустила сотни дронов и ракеты «Storm Shadow» по России, большинство из которых были сбиты.
«Наш президент недавно подчеркнул важность отмечаемого великого юбилея Победы, сообщил, что Россия объявила трехдневное перемирие накануне праздника, после чего в ночь с 6 на 7 мая Украина запустила 524 дрона на территорию России, а также ракеты американского производства «Storm Shadow». Почти все они были направлены на Москву, и одновременно была предотвращена угроза терактов в центре столицы и на Красной площади», — сказал Ушаков (на самом деле «Storm Shadow» разрабатывается и поставляется не США, а Великобританией и Францией).
По словам Ушакова, Путин «определенно не упомянул это случайно Трампу, поскольку украинцы угрожали иностранным участникам праздничных мероприятий», а также «пытались запугать иностранных лидеров и помешать им приехать в Москву». Российская сторона хотела подчеркнуть, что «авторы этих угроз были теми, кто уважает нацистских преступников и пропагандирует милитаристские взгляды».
Помощник Путина отметил, что «в ходе вчерашнего разговора двух президентов эта тема была достаточно подробно обсуждена, и это следует особо подчеркнуть».
Он добавил, что президенты «долго и тепло говорили о том, как во время Второй мировой войны наши страны были союзниками и вместе боролись против фашистской Германии и милитаристской Японии».
6 и 7 мая аэропорты Москвы и других регионов России приостановили свою работу из-за атак украинских дронов. 8 мая после обеда Росавиация сообщила о стабилизации ситуации в аэропортах Московской области.