Konstantinovka uchun jang: nega bu shahar rossiyaliklarning asosiy nishoni bo‘lishi mumkin?
O‘tgan haftalar davomida Donetsk oblasti shimolida joylashgan Konstantinovka shahri atrofidagi vaziyat ancha murakkablashdi. Rossiya armiyasi ushbu shahardan g‘arbda ukrainlar mudofaasini yorib o‘tib, uni qurshab olish rejasini amalga oshirishga kirishdi.
Konstantinovka – Slovyansk, Kramatorsk va Drujkovka shaharlarini ham o‘z ichiga oluvchi ulkan aglomeratsiyaning bir qismidir. Donbassning Ukraina nazoratida qolgan qismining sanoat va ma’muriy markazi vazifasini o‘taydigan ushbu shaharni rossiyaliklar bosqinning ilk oylaridayoq egallab olishga uringandi. O‘shanda rossiyaliklar bu yerga shimoldan, Liman va Izyum orqali kirib kelishga uringan, ammo ukrainlarning 2022 yil kuzidagi muvaffaqiyatli qarshi hujumi bu rejani chippakka chiqargandi.
Endilikda rossiyaliklar janub, g‘arb va sharqdan janglar bilan asta-sekin aglomeratsiyaga kirib kelmoqda. Ukraina qurolli kuchlari bosh shtabining har kungi svodkalari aynan shu yerda – Pokrovsk, Toretsk va Kramatorsk yo‘nalishlarida – so‘nggi haftalarda eng ko‘p to‘qnashuvlar bo‘lib o‘tayotganini ko‘rsatmoqda.
May oyi oxiriga kelib RF armiyasi o‘z yo‘lidagi so‘nggi yirik to‘siq – Kleban-Bik suv omboriga yaqinlashgan. Undan bir necha kilometrdan keyin esa Konstantinovkaning chekka hududlari boshlanadi va Kremlning yozgi harbiy kampaniyadagi asosiy maqsadi aynan mazkur shaharni egallash bo‘lishi mumkin.
Bu yurish nimadan boshlandi va qanday rivojlandi? BBC Ukraina xizmati ushbu shahar atrofida yuzaga kelgan vaziyatni tahlil qildi.
Mudofaadagi bo‘shliq va uch tomonlama hujum
Konstantinovka temiryo‘l va avtomobil tuguni sifatida Ukraina qurolli kuchlari uchun logistik hab va mustahkamlangan hududi sifatida muhim rol o‘ynaydi.
Keng ko‘lamli urushning dastlabki haftalaridan boshlab u bir necha bor Rossiya aviatsiyasi va uzoq masofali raketalar zarbalari ostida qolgan. Bahorda front chizig‘i yaqinlashishi bilan shahar chekkalari ruslarning FPV-dronlari va artilleriyasi yetib boradigan hudud bo‘lib qoldi.
May oyi boshida Ukraina qurolli kuchlarining «Xolodniy Yar» nomli 93-alohida mexanizatsiyalashgan brigadasi matbuot xizmati Rossiya optik tolali dronlari allaqachon Konstantinovkaning o‘zida harbiy va fuqarolik transportiga hujum qilayotgani haqida yozgan edi.
«Dushman operatorlari makkorona taktikaga murojaat qilmoqda: dronlarni yo‘llarga o‘rnatib, texnika yoki avtomobillar o‘tishini kutmoqda. Keyin esa dronni yuqori ko‘tarib, transportga zarba berishadi yoki yo‘q qilishadi», – deya tafsilotlarni bayon qiladi brigada.
Konstantinovka rasmiylari shaharning qariyb uchdan bir qismi vayron bo‘lganini aytadi. Foto: EPA
Rasmiylar Konstantinovkadagi uylarning 20-30 foizi allaqachon vayron bo‘lgani, ammo shaharda hali ham 9 minggacha tinch aholi qolganini aytmoqda (urushdan oldin bu yerda 70 mingga yaqin odam yashagan). Mahalliy harbiy ma’muriyat rahbari Sergey Gorbunovning ishontirishicha, bolalarning barchasi olib ketilgan.
2023-2024 yillarda Konstantinovka nisbatan frontorti shahri hisoblangan, front chizig‘i bu yerdan 30-40 km uzoqlikda edi. Bu esa shahardan Baxmut va Toretsk yo‘nalishlarida jang olib borgan Ukraina guruhlarining qurol-yarog‘lari va logistikasini joylashtirish uchun baza sifatida foydalanish imkonini bergan.
Ammo o‘tgan yilg bahorida Rossiya qo‘shinlari Baxmut tomondan Chasiv Yar yo‘nalishida hujum boshladi – bu Konstantinovkaning sharqiy qanotidagi mudofaaning asosiy tepaligi va so‘nggi «qo‘rg‘oni». Ruslar bu shaharni tezda egallay olmagan bo‘lsa-da, ular Ukraina mudofaasini asta-sekin yorib o‘tmoqda va allaqachon Chasiv Yarning g‘arbiy chekkalariga yaqinlashgan. Bu yerdan Konstantinovkadagi binolargacha taxminan 10 kilometr chiqadi.
O‘tgan yil iyunida RF armiyasi janubiy qanotda hujumga o‘tib, Toretskka hujum qildi. Rossiya mudofaa vazirligining shahar to‘liq nazorat qilinayotgani haqidagi bayonotlariga qaramay, amalda Toretsk atrofida Ukraina qurolli kuchlarining qarshilik o‘choqlari hali ham saqlanib qolmoqda. Bu hozirda shaharning qanotlarida, Shcherbinovka va Diliyevka qishloqlari yaqinida bo‘shliq topishga urinayotgan rus qo‘shinlarining harakatini sezilarli darajada sekinlashtiradi.
Bu yerdan Konstantinovkagacha taxminan 12-13 kilometr.
Bahorda ruslar Ukraina mudofaasini yorib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Bu Konstantinovkaning janubi-g‘arbida, Pokrovskka olib boradigan yo‘l yaqinida ro‘y berdi. Uzoq vaqt davomida rossiyaliklar bu yo‘lda mustahkam o‘rnashib ololmadi, ukrainlar dushmanga muvaffaqiyatli qarshi hujumlar uyushtirib, pozitsiyalardan surib chiqardi.
Ammo may oyi boshida Rossiya armiyasi yo‘lni kesib qo‘yib, uning janubida ham, shimolida ham bir qator qishloqlarni egallab olishga muvaffaq bo‘ldi. Gap Tarasovka, Malinovka, Novaya Poltavka, Aleksandropol va Novoolenevka kabi aholi yashash manzillari haqida bormoqda. Bundan tashqari, Rossiya qurolli kuchlari shimolroqqa yorib o‘tishga va Konstantinovkaning g‘arbiy yo‘nalishdagi logistikasini butunlay kesib tashlashga qattiq harakat qilmoqda.
Vaziyat bir vaqtning o‘zida Rossiya qo‘shinlari qarama-qarshi tomonga – Mirnograd-Pokrovsk aglomeratsiyasiga hujum qilayotgani tufayli ham murakkablashmoqda. Bu Ukraina qurolli kuchlari bosh shtabiga qo‘shimcha kuchlarni bir uchastkaga to‘plash, ularni bir necha yo‘nalishlarga tarqatish imkonini bermaydi.
To‘g‘ri, Ukraina qo‘mondonligi Kremlning birinchi navbatdagi vazifasi aynan Konstantinovkani qo‘lga olish deb hisoblaydi.
«Dushman birinchi navbatda Konstantinovka shahriga xavf tug‘dirishdan manfaatdor. Aynan shu maqsadda u Pokrovsk-Konstantinovka trassasidan shimolga yorib o‘tishga va bir vaqtning o‘zida Chasiv Yar tomondan aylanib o‘tishga harakat qilmoqda. Bizning asosiy sa’y-harakatlarimiz uning bunday qilishiga yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan», – dedi Ukraina telemarafoni efirida «Xortitsa» qo‘shinlari operativ-strategik guruhi spikeri Viktor Tregubov.
Buyog‘iga Konstantinovka bilan nima bo‘ladi?
Rossiyalik harbiy blogerlar Konstantinovka yaqinidagi vaziyatni allaqachon «Rossiya armiyasining strategik yutug‘i» deb atamoqda. Kamida rossiyalik mashhur harbiy sharhlovchilardan biri Yuriy Podolyak (telegramda 3,1 million obunachisi bor) shunday deb hisoblaydi.
«Endi hech qanday shubha yo‘qki, bu uchastkada biz ushbu urush davomida birinchi marta dushman mudofaasini klassik tarzda chuqur yorib o‘tishiga erishdik. Ha, harakat tezligi Ulug‘ Vatan urushidagidek emas, lekin u paytda bizning ham, dushmanning ham har qanday harakatini cheklaydigan va bizga tezroq harakatlanishga imkon bermaydigan dronlar yo‘q edi», – deb yozdi u 21 may kuni.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya armiyasi allaqachon Popov Yar – Poltavka – Rusin Yar – Stepanovka qishloqlari chegarasiga yaqinlashgan. Ushbu mudofaa chizig‘ini yorib o‘tish Dobropole – Kramatorsk asosiy tayanch yo‘liga yaqinlashish va u bo‘ylab, xususan, FPV-dronlari bilan faolroq zarba yo‘llash imkonini beradi.
O‘z o‘zidan, bu Ukraina qurolli kuchlarining mazkur yo‘nalishdagi logistikasini falaj holatga keltirishi mumkin.
Konstantinovka o‘qqa tutilishi oqibatlari, 16 may. Foto: EPA
Ukrainadagi «Axboriy qarshilik» guruhi harbiy tahlilchisi, Ukraina qurolli kuchlari zaxiradagi polkovnigi Konstantin Mashoves Rossiya armiyasining frontning bu uchastkasidagi muvaffaqiyatlarini «taktik chuqurlikka yorib kirish» deb atagan. U Konstantinovkaga yurishni RF armiyasining birdaniga ikkita umumqo‘shin armiyalari: 8-armiya va 51-armiya olib borayotganini ma’lum qilgan.
Chap qanotda yorib o‘tishni 8-armiya bo‘linmalari amalga oshirgan, ular bu yo‘nalishga mart oyida tashlangandi. Ular Ukraina qurolli kuchlarining mudofaa saflari ichkarisiga deyarli 9 km masofada kirib kelishga muvaffaq bo‘lgan va bu «xanjar»ni kengaytirishda davom etmoqda.
«Taktik muvaffaqiyat yaqqol ko‘rinib turibdi. Piyoda askarlar soni ko‘pligi, shuningdek, buning evaziga katta yo‘qotishlarga uchrayotgan oldingi qismlar va bo‘linmalarni doimiy ravishda shaxsiy tarkib bilan to‘ldirish imkoniyati tufayli dushman hozircha hujum/shturm harakatlari intensivligini juda yuqori darajada ushlab turishga muvaffaq bo‘lmoqda», – deb qayd etadi Mashoves.
Konstantinovkaga kirishdagi mudofaa inshootlari. Foto: EPA
VVS'ning Ukraina qurolli kuchlari qo‘mondonlik tarkibidagi manbasi bu yo‘nalishdagi vaziyat so‘nggi haftalarda tezlik bilan og‘irlashganini tan olgan.
Uning fikricha, Rossiya qo‘shinlarining yaqin kelajakdagi vazifasi Konstantinovkani yarim qurshov holatini yuzaga keltirish va mudofaa kuchlari logistikasini olov nazorati ostiga olish hisoblanadi.
Agar ular buni uddalay olsa, yaqin orada ukrain bo‘linmalari Toretsk yaqinidagi «karman»dan (atrofi raqib egallab olgan hududlar bilan o‘ralgan platsdarm) shimolroqqa – Bichok va Kazenniy Tores daryolari hamda Kleban-Bik suv ombori bo‘ylab o‘tgan mudofaa chizig‘iga ketishiga to‘g‘ri keladi. Agar bu marrani ushlab qolishning imkoni bo‘lmasa, yozda Rossiya Konstantinovka-Kramatorsk aglomeratsiyasini shturm qilishni boshlashi ehtimoli ortib ketadi.
Tomonlar ushbu jang uchun yetarlicha tayyorgarlik ko‘rgan zaxiralarga egami, degan savol ochiq qolmoqda.
Qozog'iston yangi Konstitutsiya uchun tarixiy referendum o'tkazmoqda
Qozog'iston siyosiy tarixida juda muhim va tarixiy burilish pallasi kelib yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat kelajak yo'nalishini belgilovchi yangi Bosh qonun loyihasi
Eron Rossiya va boshqa do‘st davlatlardan insonparvarlik yordami so‘rab murojaat qilgan va yordam yetkazish ishlari allaqachon boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Rossiya Tashqi

Битва за Константиновку: почему этот город может стать главной целью россиян?
В последние недели ситуация вокруг города Константиновка, расположенного на севере Донецкой области, значительно осложнилась. Российская армия начала реализовывать план окружения, пробивая украинскую оборону на западе этого города.
Константиновка является частью огромной агломерации, включающей города Славянск, Краматорск и Дружковка. Этот город, выполняющий функции промышленного и административного центра оставшейся под контролем Украины части Донбасса, россияне пытались захватить уже в первые месяцы вторжения. Тогда они пытались войти сюда с севера, через Лиман и Изюм, но успешное контрнаступление украинцев осенью 2022 года разрушило эти планы.
Теперь россияне постепенно входят в агломерацию с юга, запада и востока, ведя бои. Ежедневные сводки Генштаба Украины показывают, что именно здесь – на направлениях Покровск, Торецк и Краматорск – в последние недели происходило наибольшее количество столкновений.
К концу мая российская армия приблизилась к последнему крупному препятствию на своем пути – водохранилищу Клебан-Бык. Через несколько километров начинаются окраины Константиновки, и именно этот город может стать основной целью летней военной кампании Кремля.
С чего началось это наступление и как оно развивалось? BBC Украина проанализировала ситуацию вокруг этого города.
Пробелы в обороне и тройное наступление
Константиновка играет важную роль как логистический хаб и укрепленный район для украинских вооруженных сил в качестве железнодорожного и автомобильного узла.
С первых недель полномасштабной войны она несколько раз подвергалась ударам российской авиации и дальнобойных ракет. С приближением фронта весной окраины города стали зоной, куда доходили FPV-дроны и артиллерия россиян.
В начале мая пресс-служба 93-й отдельной механизированной бригады «Холодный Яр» сообщила, что российские оптические волоконные дроны уже атакуют военный и гражданский транспорт в самой Константиновке.
«Враги прибегают к хитрой тактике: устанавливают дроны на дорогах и ждут, когда пройдет техника или автомобили. Затем поднимают дрон и наносят удар по транспорту или уничтожают его», – уточняет бригада.
Официальные лица Константиновки сообщают, что почти треть города разрушена. Фото: EPA
Официальные лица утверждают, что 20-30% домов в Константиновке уже разрушены, однако в городе все еще остается до 9 тысяч мирных жителей (до войны здесь проживало около 70 тысяч человек). Глава местной военной администрации Сергей Горбунов уверяет, что все дети были эвакуированы.
В 2023-2024 годах Константиновка считалась относительно фронтовым городом, линия фронта находилась в 30-40 км от него. Это позволяло использовать город в качестве базы для размещения вооружений и логистики украинских групп, которые вели бои в направлении Бахмута и Торецка.
Однако весной прошлого года российские войска начали наступление в направлении Часов Яра с Бахмута – это основной холм обороны на восточном фланге Константиновки и последняя «крепость». Хотя россияне не смогли быстро захватить этот город, они постепенно пробивают украинскую оборону и уже приблизились к западным окраинам Часова Яра. Отсюда до зданий Константиновки примерно 10 километров.
В июне прошлого года российская армия перешла в наступление на южном фланге, атаковав Торецк. Несмотря на заявления Министерства обороны России о полном контроле над городом, на самом деле вокруг Торецка все еще сохраняются очаги сопротивления украинских вооруженных сил. Это значительно замедляет действия российских войск, которые пытаются найти пробелы на флангах города, вблизи сел Щербиновка и Дилиевка.
Расстояние оттуда до Константиновки составляет примерно 12-13 километров.
Весной россияне смогли пробить украинскую оборону. Это произошло на юго-западе Константиновки, недалеко от дороги, ведущей в Покровск. Долгое время россияне не могли закрепиться на этой дороге, украинцы успешно проводили контрнаступления, вытесняя врага с позиций.
Однако в начале мая российская армия перекрыла дорогу и смогла захватить ряд сел как на юге, так и на севере. Речь идет о населенных пунктах Тарасовка, Малиновка, Новая Полтавка, Александрополь и Новооленевка. Кроме того, российские вооруженные силы активно пытаются прорваться на северо-восток и полностью перекрыть логистику Константиновки на западном направлении.
Ситуация осложняется тем, что одновременно российские войска атакуют в противоположном направлении – на агломерацию Мирноград-Покровск. Это не позволяет Генштабу Украины сосредоточить дополнительные силы на одном участке и распределить их по нескольким направлениям.
Тем не менее, украинское командование считает, что основной задачей Кремля является именно захват Константиновки.
«Враг прежде всего заинтересован в угрозе городу Константиновка. Именно с этой целью он пытается прорваться на север от трассы Покровск-Константиновка и одновременно обойти Часов Яр. Наши основные усилия направлены на недопущение этого», – заявил спикер оперативно-стратегической группы «Хортица» Виктор Трегубов в эфире украинского телемарафона.
Что будет дальше с Константиновкой?
Российские военные блогеры уже называют ситуацию вблизи Константиновки «стратегической победой российской армии». По крайней мере, один из известных российских военных аналитиков Юрий Подоляк (в телеграмме 3,1 миллиона подписчиков) так считает.
«Теперь нет никаких сомнений, что на этом участке мы впервые за время этой войны достигли классического глубокого прорыва в обороне врага. Да, скорость продвижения не такая, как во время Великой Отечественной войны, но тогда у нас и у врага не было дронов, которые ограничивали бы любые действия и не позволяли нам двигаться быстрее», – написал он 21 мая.
По его словам, российская армия уже приблизилась к границе сел Попов Яр – Полтавка – Русин Яр – Степановка. Прорыв этой линии обороны позволит приблизиться к главной опорной дороге Доброполье – Краматорск и активнее наносить удары по ней, в частности, с помощью FPV-дронов.
Это, в свою очередь, может парализовать логистику украинских вооруженных сил в этом направлении.
Последствия обстрела Константиновки, 16 мая. Фото: EPA
Военный аналитик группы «Информационное сопротивление» в Украине, полковник запаса ВСУ Константин Машовец назвал успехи российской армии на этом участке фронта «тактическим прорывом». Он сообщил, что наступление на Константиновку ведут сразу две общевойсковые армии РФ: 8-я армия и 51-я армия.
Прорыв на левом фланге осуществляют подразделения 8-й армии, которые были брошены на это направление в марте. Им удалось войти почти на 9 км в глубь оборонительных порядков украинских вооруженных сил и они продолжают расширять этот «клин».
«Тактический успех очевиден. Благодаря большому количеству пехоты, а также возможности постоянно пополнять передовые части и подразделения, которые несут большие потери, враг пока удается удерживать интенсивность своих атак/штурмов на очень высоком уровне», – отмечает Машовец.
Оборонительные сооружения на подходах к Константиновке. Фото: EPA
Источник в командовании ВВС Украины признал, что ситуация в этом направлении быстро ухудшилась в последние недели.
По его мнению, ближайшей задачей российских войск является создание полукольца вокруг Константиновки и захват под контроль логистики оборонительных сил.
Если им удастся это сделать, украинским подразделениям придется отступить на север от «кармана» (плацдарма, окруженного территориями, захваченными противником) в районе Торецка – к оборонительной линии, проходящей вдоль рек Бичок и Казенный Торец и водохранилища Клебан-Бык. Если не удастся удержать эту позицию, вероятность того, что летом Россия начнет штурмовать агломерацию Константиновка-Краматорск, возрастет.
Остается открытым вопрос, есть ли у сторон достаточно подготовленных резервов для этой битвы.
В политической истории Казахстана наступил очень важный и исторический переломный момент. Об этом сообщает Zamin.uz. В стране активно продолжается процесс всеобщего голосования по проекту нового