2025–2035 yillarga mo‘ljallangan saraton kasalligiga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy strategiyani shakllantirish borasida jiddiy ishlar boshlandi. 28–30 aprel kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan yig‘ilishda onkologlar, tahlilchilar, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) va boshqa xalqaro tashkilotlar, strategik markazlar vakillari ushbu hujjatning dastlabki loyihasi ustida kelishib oldi.
Harakatlar rejasiga start berildi
Ta’kidlanishicha, bu tashabbus “O‘zbekiston Respublikasida onkologik xizmatlarni rivojlantirish” loyihasining ikkinchi bosqichi doirasida, Islom taraqqiyot bankining ko‘magida amalga oshirilmoqda. Yig‘ilish doirasida Harakatlar rejasini shakllantirishga ham rasman start berildi.
Mazkur strategik hujjat nafaqat tibbiy, balki ijtimoiy, iqtisodiy va ma’naviy yechimlarni qamrab olgan holda tayyorlanmoqda.
Sonlardan ko‘ra inson hayoti muhim
BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi ma’lum qilishicha, hozirgi kunda mamlakatda 100 mingdan ortiq saratonga chalingan bemor qayd etilgan. Har yili 20 mingdan ziyod yangi holat aniqlanadi. Ularning katta qismi erta aniqlansa va o‘z vaqtida davolansa, to‘liq sog‘ayish imkoni mavjud.
“Ammo buning iloji tizimli yondashuvsiz imkonsiz. Har bir reja, har bir qadam — asbob-uskunalar, kadrlar, jamoatchilik ongi va ishonchgacha — barchasi inobatga olinmoqda. Bu faqat statistikani pasaytirish emas, balki hayotni saqlab qolish haqidadir”, — deyiladi xalqaro tashkilot bayonotida.
Qarorlar ilm-fan, tajriba va odamlarga asoslanadi
Yig‘ilishda ta’kidlandiki, strategiya insonni markazga qo‘ygan yondashuvni taqozo etadi. Bu nafaqat klinik tashxis va davolashni, balki axborot-kommunikatsiya faoliyati, aholining xabardorligi, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini ham qamrab oladi.
Hozirda mas’ul organlar tomonidan dasturning huquqiy, moliyaviy va amaliy mexanizmlari ustida ish olib borilmoqda. Yaqin oylarda saratonga qarshi kurashish strategiyasining yakuniy varianti jamoatchilikka taqdim etilishi kutilmoqda.
Zamin.uz tahririyati ushbu strategiyani mamlakatda sog‘liqni saqlash sohasidagi eng muhim va insoniy tashabbuslardan biri deb hisoblaydi. Chunki saraton — raqamlar emas, hayot haqidadir. Va har bir hayot — e’tiborga loyiq.

В Узбекистане разрабатывается национальная стратегия борьбы с раком — основная цель сохранить жизнь
С 2025 по 2035 годы начата серьезная работа по формированию Национальной стратегии борьбы с раковыми заболеваниями. На встрече, проведенной в Ташкенте с 28 по 30 апреля, онкологи, аналитики, представители Министерства здравоохранения, Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и других международных организаций, стратегических центров согласовали предварительный проект этого документа.
Запущен план действий
Подчеркивается, что эта инициатива реализуется в рамках второго этапа проекта "Развитие онкологической службы в Республике Узбекистан" при поддержке Исламского банка развития. В рамках встречи также официально стартовал процесс формирования Плана действий.
Данный стратегический документ разрабатывается с учетом не только медицинских, но и социальных, экономических и духовных решений.
Жизнь человека важнее цифр
По данным представительства ООН в Узбекистане, в настоящее время в стране зарегистрировано более 100 тысяч пациентов с раком. Каждый год выявляется более 20 тысяч новых случаев. Большая часть из них имеет возможность полного выздоровления, если будет своевременно диагностирована и лечена.
“Однако это невозможно без системного подхода. Каждый план, каждый шаг — от оборудования, кадров, общественного сознания и доверия — все это учитывается. Это не только снижение статистики, но и сохранение жизни”, — говорится в заявлении международной организации.
Решения основаны на науке, опыте и людях
На встрече было отмечено, что стратегия требует подхода, ориентированного на человека. Это включает не только клиническую диагностику и лечение, но также информационно-коммуникационную деятельность, осведомленность населения и пропаганду здорового образа жизни.
В настоящее время ответственные органы работают над правовыми, финансовыми и практическими механизмами программы. В ближайшие месяцы ожидается представление окончательного варианта стратегии борьбы с раком общественности.
Редакция Zamin.uz считает эту стратегию одной из самых важных и гуманитарных инициатив в области здравоохранения в стране. Потому что рак — это не цифры, а жизнь. И каждая жизнь — достойна внимания.