Joriy yilning birinchi yarmida uch milliondan ortiq shaxs daromadli mehnat faoliyatiga jalb qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
1 iyul holatiga ko‘ra, mamlakatdagi qashshoqlik darajasi 6,8 foizga kamaydi. Bu ijobiy o‘zgarishlar aholining bandligini oshirish va kasb-hunar ta’limi tizimini isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilgan sa’y-harakatlar natijasidir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25 iyul kuni bandlik va kasb-hunar ta’limi sohasidagi yangi yondashuvlar taqdimoti bilan tanishdi. Tadbirda bandlikni yanada oshirishda kasbiy tayyorgarlik sifatining muhim omil ekani ta’kidlandi.
Buning uchun ish beruvchilar bilan hamkorlikni kuchaytirish, ta’lim dasturlarini takomillashtirish va xususiy sektorni faol jalb etish zarur. Kasbga talab yuqori bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlashda asosiy muammo ta’lim dasturlarining mehnat bozori talablariga to‘g‘ri kelmasligidir.
Taqdimotda shuningdek, mehnat munosabatlari sohasidagi ayrim amaldagi qoidalar tadbirkorlar, xususan kichik korxonalarga ortiqcha qiyinchiliklar tug‘dirayotgani qayd etildi. Xususan, kadrlarni ishga qabul qilishda raqamli texnologiyalardan to‘liq foydalanilmayotgani aytildi.
Amaldagi qoidalar ish beruvchilarni bo‘sh ish o‘rinlarini ochiq e’lon qilishga rag‘batlantirmaydi, bu esa mehnat bozori statistikasi noto‘g‘ri bo‘lishiga va kadrlar tayyorlash yo‘nalishlarini aniq belgilashga to‘siq bo‘lmoqda. Ushbu muammolarga javoban yangi tashabbuslar va chora-tadbirlar taqdim etildi.
Taklif etilgan yondashuvlarga ko‘ra, bandlik organlari nazorat organidan ko‘ra ish beruvchilarga xizmat ko‘rsatadigan hamkor tashkilotlarga aylanishi lozim. Masalan, bo‘sh ish o‘rinlari haqida ma’lumot bermaganlik yoki yuborilgan nomzodlarni qabul qilmaganlik uchun jarimalar bekor qilinadi.
Bu bandlik organlariga ishonchli ma’lumotlarni yig‘ish va ish qidiruvchilarni mos ish o‘rinlariga yo‘naltirish imkonini beradi, yakuniy ishga qabul qilish qarori esa ish beruvchida qoladi. Yangi modelni amalga oshirish uchun maxsus elektron platforma ishlab chiqiladi.
Boshlang‘ich bosqichda u Toshkentda sinov tariqasida ishga tushiriladi, keyinchalik butun O‘zbekiston bo‘ylab kengaytiriladi. Mutaxassislar yetishmovchiligi kuzatilayotgan bo‘sh ish o‘rinlari ustuvor kasbiy ta’lim yo‘nalishlariga kiritiladi va zarur kadrlarni tayyorlash maqsadida aniq ishlar tashkil etiladi.
Kasb-hunar ta’limi sifatini oshirish maqsadida xususiy sektor vakillarini Kasbiy ko‘nikmalar markazlari faoliyatiga jalb qilish, shuningdek, ayrim markazlarni aniq tarmoqlarga ixtisoslashtirish rejalashtirilmoqda. Mas’ul shaxslarga uch bosqichli kasb-hunar ta’limi tizimiga o‘tish vazifasi yuklatildi.
Bu tizim bepul videokurslarni internetda joriy etishni, shuningdek, ishlayotgan fuqarolarga kasbiy qayta tayyorlash yoki malakasini oshirish uchun «kasbiy vaucherlar»dan foydalanish imkoniyatini yaratishni nazarda tutadi.

Занятость увеличена, профессиональное образование будет реформировано
В первой половине текущего года более трех миллионов человек были привлечены к доходной трудовой деятельности. Об этом сообщает Upl.uz.
По состоянию на 1 июля уровень бедности в стране снизился на 6,8 процента. Эти положительные изменения являются результатом усилий, направленных на повышение занятости населения и реформирование системы профессионального образования.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 июля ознакомился с презентацией новых подходов в области занятости и профессионального образования. На мероприятии было подчеркнуто, что качество профессиональной подготовки является важным фактором для дальнейшего увеличения занятости.
Для этого необходимо усилить сотрудничество с работодателями, улучшить образовательные программы и активно привлекать частный сектор. Основной проблемой при подготовке специалистов с высоким спросом на профессию является несоответствие образовательных программ требованиям рынка труда.
На презентации также было отмечено, что некоторые действующие правила в области трудовых отношений создают избыточные трудности для предпринимателей, особенно для малых предприятий. В частности, было сказано, что цифровые технологии не используются в полной мере при приеме на работу.
Действующие правила не стимулируют работодателей открыто объявлять о вакансиях, что приводит к искажению статистики рынка труда и препятствует четкому определению направлений подготовки кадров. В ответ на эти проблемы были предложены новые инициативы и меры.
Согласно предложенным подходам, органы занятости должны стать партнерскими организациями, которые обслуживают работодателей, а не контролирующими органами. Например, штрафы за непредоставление информации о вакансиях или за отказ в приеме отправленных кандидатов будут отменены.
Это позволит органам занятости собирать достоверные данные и направлять соискателей на соответствующие вакансии, а окончательное решение о приеме на работу останется за работодателем. Для реализации новой модели будет разработана специальная электронная платформа.
На начальном этапе она будет запущена в Ташкенте в тестовом режиме, а затем будет расширена по всей территории Узбекистана. Вакансии, по которым наблюдается нехватка специалистов, будут включены в приоритетные направления профессионального образования, и будут организованы конкретные мероприятия для подготовки необходимых кадров.
С целью повышения качества профессионального образования планируется привлечь представителей частного сектора к деятельности Центров профессиональных навыков, а также специализированные некоторые центры по конкретным отраслям. Ответственным лицам была поставлена задача перейти на трехуровневую систему профессионального образования.
Эта система предполагает внедрение бесплатных видеокурсов в интернете, а также создание возможности для работающих граждан использовать «профессиональные ваучеры» для профессиональной переподготовки или повышения квалификации.