O‘zbekiston hukumati radarlar qayd etgan ko‘rsatkichdan chegirib tashlanadigan 5 km/soat tezlikni 10 km/soatgacha oshirishga qaror qildi. Vazirlar Mahkamasi bu haqdagi qonun loyihasini parlamentga kiritgan.
Qonunchilik palatasi, bu qonun loyihasi endigina kelib tushgani va hali ko‘rib chiqilmaganiga qaramay, “endi qayd etilgan tezlikdan 10 km/soat chegirib tashlanadi”, deya xabar tarqatdi.
“Qonun loyihasi bilan tezlik bilan bog‘liq qoidabuzarliklar bo‘yicha radar va spidometrlar ko‘rsatkichlari xatolaridan kelib chiqib, qayd etilgan tezlikdan 10 km/soat chegirib tashlangan holda ma’muriy jazo qo‘llanilishi nazarda tutilmoqda”, – deyiladi palata axborotida.
Qonunchilik palatasi Telegram-kanalidan skrinshot
Bu qonun qabul qilinib, kuchga kirsa, tezlik 60 km/soat bilan cheklangan joyda haydovchilarga hozirgidek 65 km/soat tezlikdan boshlab emas, 70 km/soat tezlikdan boshlab jarima qo‘llanadi.
Avvalroq bunday yangilikni joriy etish haqida o‘tgan yili iyulda bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov ko‘rsatma bergani ma’lum bo‘lgandi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda 2023 yilda boshlab shaharlar hududida yengil mashinalarning maksimal tezligi 70 km/soatdan 60 km/soatga tushirilgandi. Bu yangilikdan keyin kamera o‘rnatilgan joylarda YTHlar sezilarli kamaygan.
O‘zbekistonda har yili 2200 dan ortiq odam YTHlar qurboni bo‘ladi. Yana minglab odamlar avtohalokat tufayli mayib-majruh bo‘lib qolmoqda.

Ожидается, что скорость, зафиксированная радарами, будет уменьшена на 10 км/ч
Правительство Узбекистана решило увеличить скорость, которая будет уменьшена на 5 км/ч от показателя, зафиксированного радарами, до 10 км/ч. Кабинет министров представил законопроект по этому вопросу в парламент.
Хотя Законодательная палата сообщила, что этот законопроект только что поступил и еще не рассмотрен, она заявила: «Теперь скорость будет уменьшена на 10 км/ч от зафиксированной».
«Законопроект предполагает применение административного наказания с учетом ошибок показаний радаров и спидометров по нарушениям, связанным со скоростью, при условии, что скорость будет уменьшена на 10 км/ч от зафиксированной», – говорится в информации палаты.
Скриншот из Telegram-канала Законодательной палаты
Если этот закон будет принят и вступит в силу, то на участках, где скорость ограничена 60 км/ч, водителям будут штрафовать не начиная с 65 км/ч, как сейчас, а начиная с 70 км/ч.
Ранее сообщалось, что в июле прошлого года заместитель премьер-министра Очилбой Раматов дал указание о внедрении такой новшества.
Напоминаем, что в Узбекистане с 2023 года максимальная скорость для легковых автомобилей в городах была снижена с 70 км/ч до 60 км/ч. После этой новшества количество ДТП в местах установки камер значительно уменьшилось.
В Узбекистане ежегодно более 2200 человек становятся жертвами ДТП. Тысячи людей остаются инвалидами из-за автомобильных аварий.