Toshkentda ko‘p qavatli uyda yong‘in sodir bo‘ldi: jabrlanganlar yo‘q, holat sabablari o‘rganilmoqda
Kecha, 5 may kuni poytaxtimizning Uchtepa tumanida joylashgan ko‘p qavatli turar joylardan birida yong‘in yuz berdi. Bu haqda Toshkent shahar favqulodda vaziyatlar boshqarmasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, soat 19:25 da Uchtepa tumani, Chilonzor 31-dahasidagi ko‘p qavatli uylarning biridagi xonadondan tutun chiqayotgani haqida xabar kelib tushgan. Darhol yong‘in sodir bo‘lgan joyga Toshkent shahar FVB yong‘in-qutqaruv xizmatining maxsus texnikalari va shaxsiy tarkibi jo‘natilgan.
Yong‘in-qutqaruv guruhlari soat 19:32 da hodisa joyiga yetib kelishgan va vaziyatni zudlik bilan nazorat ostiga olishga kirishgan. Ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida yong‘in qisqa vaqt ichida, ya’ni soat 19:48 da bartaraf etilgan.
Qayd etilishicha, voqea natijasida biror kishi jabrlanmagan va fuqarolarning salomatligi hamda hayotiga zarar yetmagan. Ammo yong‘in sabab uydagi ayrim jihozlarga zarar yetgan va moddiy zarar keltirilgan bo‘lishi mumkin. Hozirda bu zararning aniq miqdori mutaxassislar tomonidan o‘rganilmoqda.
Hozirgi kunda hodisa sabablari va unga olib kelgan omillarni aniqlash bo‘yicha surishtiruv ishlari davom etmoqda. Mutaxassislar yong‘in elektr qurilmalaridan foydalanishdagi ehtiyotsizlik, gaz jihozlaridan noqonuniy foydalanish yoki boshqa sabablarga ko‘ra kelib chiqqan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishmoqda.
Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi aholidan, ayniqsa ko‘p qavatli uylarda yashovchi fuqarolardan turmushda xavfsizlik qoidalariga qat’iy amal qilishni va ehtiyotkorlikni saqlashni yana bir bor so‘rab qoldi.
Hodisa tafsilotlari bo‘yicha qo‘shimcha ma’lumotlar surishtiruv ishlaridan so‘ng taqdim etiladi. Zamin.uz saytini kuzatib boring va muhim xabarlarni o‘tkazib yubormang!

В Ташкенте произошел пожар в многоэтажном доме: пострадавших нет, причины происшествия изучаются
Вчера, 5 мая, в нашем столичном районе Училда произошел пожар в одном из многоэтажных жилых домов. Об этом сообщила пресс-служба управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента.
По имеющимся данным, в 19:25 поступило сообщение о том, что из одной из квартир многоэтажного дома по адресу Чилонзор 31 в районе Училда идет дым. Немедленно на место происшествия были направлены специальные техники и личный состав пожарно-спасательной службы города Ташкента.
Пожарно-спасательные группы прибыли на место происшествия в 19:32 и приступили к немедленному контролю ситуации. В результате принятых мер пожар был ликвидирован в короткие сроки, а именно в 19:48.
По имеющимся данным, в результате происшествия никто не пострадал, здоровье и жизнь граждан не были под угрозой. Однако из-за пожара некоторые устройства в квартире могли быть повреждены, и возможен материальный ущерб. В настоящее время точный размер этого ущерба изучается специалистами.
В настоящее время продолжаются следственные действия по установлению причин происшествия и факторов, его вызвавших. Специалисты предполагают, что пожар мог возникнуть из-за неосторожного обращения с электрическими приборами, незаконного использования газового оборудования или по другим причинам.
Управление по чрезвычайным ситуациям еще раз призывает население, особенно граждан, проживающих в многоэтажных домах, строго соблюдать правила безопасности в быту и сохранять осторожность.
Дополнительная информация о деталях происшествия будет предоставлена после завершения следственных действий. Следите за сайтом Zamin.uz и не пропустите важные новости!