O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 9 may kuni Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi.
Qizil maydonda G‘alaba paradi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Xitoy raisi Si Jinping, Braziliya prezidenti Lula da Silva, Misr prezidenti Abdulfattoh as-Sisiy, belaruslik Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon, Turkmaniston prezidenti Sardor Berdimuhamedov, Mo‘g‘uliston prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux, Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va boshqalar ham qatnashdi.
Paradda o‘zbekistonlik harbiylar guruhi ham saf tortib o‘tdi.
«Ikkinchi jahon urushidagi g‘alaba millionlab insonlarning jasorati, matonati va fidoyiligi natijasidir. Bu ulug‘ maqsadga erishishda ko‘p millatli O‘zbekiston xalqining ham salmoqli hissasi bor.
Urush boshlangan paytda respublikamiz aholisi 6 million nafardan ziyod edi. Urush yillarida ikki millionga yaqin o‘zbekistonlik frontga jo‘natildi. 538 mingdan ziyod kishi jang maydonlarida halok bo‘ldi, 158 mingdan ortig‘i bedarak yo‘qoldi.
Ko‘rsatgan mardligi va jasorati uchun O‘zbekistondan 214 mingdan ziyod askar va ofitser jangovar orden va medallar bilan taqdirlandi. Vatandoshlarimizdan 301 kishi Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoniga sazovor bo‘ldi, yana 70 kishi «Shuhrat» ordenining barcha darajalari sohibi bo‘ldi.
O‘zbek xalqi mehnat borasida ham ulkan jasorat ko‘rsatdi. Mamlakatimiz frontning ishonchli tayanchiga aylandi: bu yerdan oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon, qurol-yarog‘ va boshqa zarur resurslar uzluksiz jo‘natib turildi. Qisqa muddatda O‘zbekiston hududida 170 dan ortiq evakuatsiya qilingan korxonalar joylashtirilgani mudofaa sanoatining uzilishlarsiz ishlashini ta’minladi.
O‘sha og‘ir yillarda O‘zbekiston xalqi yuksak insonparvarlik namunasini ko‘rsatib, frontoldi hududlaridan evakuatsiya qilingan 1,5 milliondan ortiq kishini, jumladan, 250 mingdan ziyod yetim bolalarni qabul qildi», deyiladi O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabarida.
O‘zbek xalqining urush yillaridagi jasorati xalqaro hamjamiyatda keng e’tirof etilmoqda.
Mamlakatimizda ham urush va mehnat fronti qatnashchilarining xotirasini abadiylashtirish, faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Toshkentda ulug‘vor «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasi barpo etildi.
G‘alaba paradi yakunida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev RF prezidenti Vladimir Putin va boshqa davlat rahbarlari bilan birgalikda Aleksandr bog‘idagi Noma’lum askar qabriga gul qo‘ydi.
Ushbu yodgorlik g‘alaba yo‘lida mislsiz jasorat ko‘rsatgan va jon fido qilgan millionlab jangchilar, jumladan, O‘zbekiston farzandlari xotirasiga o‘rnatilgan.
Marosim bir daqiqalik sukut hamda faxriy qorovul va harbiy orkestrning tantanali yurishi bilan yakunlandi.

Шавкат Мирзиёев принял участие в военном параде в Москве (фото)
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Российской Федерации Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях, посвящённых 80-летию Победы во Второй мировой войне.
На Красной площади прошёл Парад Победы. В мероприятии также приняли участие председатель Китая Си Цзиньпин, президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, президент Египта Абд аль-Фаттах ас-Сиси, белорус Александр Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, президент Кубы Мигель Диас-Канель, президент Венесуэлы Николас Мадуро и другие.
На параде также прошла группа узбекских военнослужащих.
«Победа во Второй мировой войне — это результат мужества, стойкости и самоотверженности миллионов людей. В этом великом деле есть и значительный вклад многонационального народа Узбекистана.
На момент начала войны население нашей республики превышало 6 миллионов человек. В годы войны почти два миллиона узбеков были отправлены на фронт. Более 538 тысяч человек погибли на полях сражений, более 158 тысяч пропали без вести.
За проявленное мужество и героизм более 214 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана были награждены боевыми орденами и медалями. 301 наш соотечественник был удостоен звания Героя Советского Союза, ещё 70 человек стали обладателями всех степеней ордена «Шухрат»
Узбекский народ проявил огромную смелость и в труде. Наша страна стала надежной базой для фронта: оттуда постоянно отправлялись продукты питания, одежда, лекарства, оружие и другие необходимые ресурсы. В короткие сроки на территории Узбекистана было размещено более 170 эвакуированных предприятий, что обеспечивало бесперебойную работу оборонной промышленности.
В те тяжелые годы узбекский народ продемонстрировал высокий пример гуманности, приняв более 1,5 миллиона человек, эвакуированных из прифронтовых районов, в том числе более 250 тысяч сирот», говорится в сообщении пресс-службы президента Узбекистана.
Героизм узбекского народа в годы войны широко признаётся международным сообществом.
В нашей стране также уделяется особое внимание увековечению памяти участников войны и трудового фронта, социальной поддержке ветеранов. В Ташкенте был возведён величественный мемориальный комплекс «Сад Победы»
В конце Парада Победы президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вместе с президентом РФ Владимиром Путиным и другими главами государств возложил цветы к могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Этот памятник установлен в память о миллионах бойцов, проявивших беспримерное мужество и отдавших свои жизни за Победу, в том числе о детях Узбекистана.
Церемония завершилась минутой молчания и торжественным маршем почётного караула и военного оркестра.