Kattaqo‘rg‘onda AYOQSHda sodir bo‘lgan yong‘in ikki inson hayotiga zomin bo‘ldi
7 may kuni Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanida joylashgan avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasida mudhish yong‘in sodir bo‘ldi. Bu haqda Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi rasman ma’lum qildi.
Hodisa Qushtepa mahallasida joylashgan AYOQSH hovlisida, soat taxminan 15:06 da qayd etilgan. Yonilg‘i saqlanadigan 10 kub metrli ikki rezervuardan birida “ZIL” rusumli yuk mashinasiga solyarka quyilayotgan paytda chaqnash sodir bo‘lgan. Kutilmagan yong‘in shiddati bilan tez tarqalgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu falokat oqibatida ikki nafar fuqaro halok bo‘lgan. Yana bir kishi og‘ir jarohatlar bilan shifoxonaga yetkazilgan va ayni paytda tibbiy nazorat ostida.
Hodisa joyida tegishli idoralar, yong‘in o‘chiruvchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar ish olib borishdi. So‘ngida yoqilg‘i saqlanuvchi sisternalar, texnik uskunalar va ayrim avtomashinalarga zarar yetgani qayd etilmoqda.
Hozirda sodir bo‘lgan yong‘inning aniq sabablari va mas’ul shaxslar yuzasidan tergov harakatlari boshlangan.
Bunday voqealar aholi orasida xavfsizlik madaniyatini oshirish va AYOQSHlardagi texnik nazoratni kuchaytirish zarurligini yana bir bor eslatadi.
Zamin.uz tahririyati ushbu fojeada halok bo‘lganlarning yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiradi va jarohat olganlarga tez fursatda shifo tilaydi.

В Ката-Кургане в АЁКШ произошел пожар, который стал причиной смерти двух человек
7 мая в районе Катакаурган, расположенном в Самаркандской области, произошел ужасный пожар на автозаправочной станции. Об этом официально сообщила Комиссия по промышленности, радиационной и ядерной безопасности.
Инцидент был зафиксирован во дворе АYOQSH, расположенного в махалле Куштепа, примерно в 15:06. Во время заправки грузовика марки "ЗИЛ" из одного из двух резервуаров объемом 10 кубометров, в которых хранится топливо, произошла искра. Неожиданный пожар быстро распространился.
По предварительным данным, в результате этой катастрофы погибли два гражданина. Еще один человек был доставлен в больницу с тяжелыми травмами и в настоящее время находится под медицинским наблюдением.
На месте происшествия работали соответствующие органы, пожарные и правоохранительные органы. В результате повреждены топливные резервуары, техническое оборудование и некоторые автомобили.
В настоящее время начаты следственные действия по установлению точных причин произошедшего пожара и ответственных лиц.
Такие события еще раз напоминают о необходимости повышения культуры безопасности среди населения и усиления технического контроля на АYOQSH.
Редакция Zamin.uz выражает глубокие соболезнования близким погибших в этой трагедии и желает скорейшего выздоровления пострадавшим.