Ijtimoiy tarmoqlarda Xorazm viloyatining Bog‘ot tumanidagi uylardan biriga osmondan tushgan jism, ehtimol, asteroid sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkinligi haqidagi video keng tarqaldi. Videolavhada hodisadan avval kuchli zarba ovozi eshitilgani, natijada uyning kirish qismi, ya’ni dahlizining shifti qulab tushib, teshilgani aniq ko‘rinadi.
Biroq Xorazm viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi bu xabarlarni rasman rad etdi. Boshqarma ma’lumotiga ko‘ra, voqea 12 may kuni soat 3:39 da Bog‘ot tumani Yuksalish mahallasida sodir bo‘lgan. Uyning dahlizidagi taxminan 10 kv metrlik tom qismi qulaganligi haqida xabar tushgan va zudlik bilan voqea joyiga Ichki ishlar boshqarmasi hamda Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining maxsus laboratoriya xizmatlari yetib borib, tekshiruv o‘tkazganlar.
O‘rganish ishlari natijasida hodisa joyida hech qanday fazo jismlari yoki portlovchi moddalarning qoldiqlari topilmagan. Shu bilan birga, xonadonda ikki dona propan gaz balloni mavjudligi ham aniqlangan. Bundan tashqari, dastlabki tekshiruv xulosalariga ko‘ra, uyda propan gaz ballonidan gaz sizib chiqishi va to‘planishi sababli chaqnash sodir bo‘lgan bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmatining bergan ma’lumotga ko‘ra, hozirda voqeaning aniq sabablarini aniqlash uchun maxsus ekspertiza tayinlangan. Vazirlik vakili, portlash turiga ko‘ra gazning sizib chiqib, xonaga to‘plangani va chaqnash natijasida shiftining yuqoriga qarab parchalangan bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Hodisa paytida uy egalari tashqarida uxlab yotganligi sababli tan jarohati olganlar yoki jabrlanganlar yo‘qligi xabar qilingan.
Shunday qilib, rasmiylar va mutaxassislar ushbu holatning asteroid yoki boshqa fazoviy obyekt bilan bog‘liq emasligini, balki uydagi gaz balloni bilan bog‘liq xavfsizlik talablariga amal qilinmaganligi ehtimoli borligini urg‘ulashmoqda. Bu holat yana bir bor aholiga gaz jihozlaridan foydalanishda maksimal darajada ehtiyotkor bo‘lish va xavfsizlik qoidalariga qat’iy amal qilish lozimligini eslatib o‘tdi.

В Хорезме опровергли сообщение о падении астероида на дом: в чем истинная причина происшествия?
В социальных сетях широко распространилось видео о том, что некий объект, возможно, астероид, упал на один из домов в Багатском районе Хорезмской области. На видеозаписи слышен сильный удар перед происшествием, в результате чего обрушилась крыша входной части дома, то есть коридора, и образовалась дыра.
Однако Главное управление по чрезвычайным ситуациям Хорезмской области официально опровергло эти сообщения. По данным управления, инцидент произошел 12 мая в 3:39 в махалле Юксалиш Багатского района. Поступила информация о том, что обрушилась крыша площадью около 10 квадратных метров в коридоре дома, и незамедлительно на место происшествия прибыли специальные лабораторные службы Министерства внутренних дел и Главного управления по чрезвычайным ситуациям для проведения проверки.
В результате исследований на месте происшествия не было найдено никаких остатков космических тел или взрывчатых веществ. В то же время было установлено, что в доме имеется два баллона с пропановым газом. Кроме того, согласно предварительным выводам проверки, возможно, взрыв произошел из-за утечки газа из пропанового баллона и его накопления в помещении.
По информации пресс-службы Министерства по чрезвычайным ситуациям, в настоящее время назначена специальная экспертиза для установления точных причин происшествия. Представитель министерства отметил, что в зависимости от типа взрыва газ мог утечь и накопиться в комнате, что могло привести к разрушению крыши.
Сообщается, что во время инцидента владельцы дома спали на улице, поэтому пострадавших или травмированных не было.
Таким образом, официальные лица и специалисты подчеркивают, что данный случай не связан с астероидом или другим космическим объектом, а скорее с возможным несоблюдением требований безопасности, связанных с газовым баллоном в доме. Этот случай еще раз напомнил населению о необходимости проявлять максимальную осторожность при использовании газового оборудования и строго соблюдать правила безопасности.