O‘zbekistonda tibbiyotda norasmiy to‘lovlar keng tarqalmoqda
Yuksalish milliy harakati tomonidan o‘tkazilgan yangi tadqiqot O‘zbekistonning birlamchi tibbiy yordam sohasidagi korrupsiya xavflarining murakkab va ko‘p qirrali muammosiga yorug‘lik berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tadqiqotda ishtirok etgan deyarli besh ming fuqaro o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari bemorlar va tibbiyot xodimlarining rasmiy pozitsiyasi o‘rtasida sezilarli tafovut mavjudligini ko‘rsatmoqda. Har yettinchi bemor norasmiy to‘lovlar mavjudligini tan olsa, so‘rovda ishtirok etgan tibbiyot xodimlarining aksariyati, ya’ni 56 foizi sohada korrupsiya yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Tadqiqot doirasida mamlakat bo‘ylab 4800 respondent so‘rovga jalb qilindi. Ulardan 1968 nafari potensial bemorlar, 2900 nafari esa tibbiyot muassasalari xodimlari hisoblanadi.
Yuksalish ekspertlari ta’kidlaganidek, tibbiyotdagi korrupsiya nafaqat sog‘liqni saqlash tizimiga bo‘lgan ishonchni zaiflashtiradi, balki fuqarolarning sifatli va arzon tibbiy yordam olish huquqining amalga oshishiga to‘siq bo‘ladi. Bu muammo respublika uchun dolzarb masalalardan biridir.
Bemorlar o‘rtasida so‘rov ishtirokchilari shaharliklar va qishloqliklar o‘rtasida teng taqsimlangan bo‘lib, 49 foizi shaharlik, 51 foizi qishloq joylaridan ekanligi ma’lumotlarning mamlakat bo‘yicha vakilliligini ta’minlaydi. Javoblar tahlili shuni ko‘rsatadiki, 65 foiz fuqarolar poliklinika va oilaviy shifokor punktlariga murojaat qilganda norasmiy to‘lovlar yoki sovg‘alar berilmaydi, deb hisoblaydi.
Shu bilan birga, 15 foiz so‘rov qatnashchilari qonunan bepul bo‘lishi kerak bo‘lgan xizmatlar uchun tibbiyot xodimlariga pul to‘lashi haqida ma’lumot berdi. 14 foiz qatnashchilar to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob berishdan bosh tortdi, 6 foizi esa bu savolni umuman e’tiborsiz qoldirdi.
Norasmiy to‘lovlarni tasdiqlaganlar orasida 152 kishi buni o‘z tashabbusi bilan “minnatdorchilik” sifatida qilganini, 93 kishi tibbiyot xodimlaridan to‘g‘ridan-to‘g‘ri talab bo‘lganini, 49 holatda esa tomonlarning o‘zaro roziligi mavjudligini ko‘rsatdi. Bu esa norasmiy qoidalar tizimining shakllanganidan dalolat beradi.
Shaxsiy tajribaga qaramay, jamiyatda tibbiyotda korrupsiya tarqalganligi haqidagi fikrlar turlicha. Faqat 17 foiz bu holat keng tarqalgan deb hisoblaydi, 39 foiz voqealar “vaqt-vaqti bilan” sodir bo‘ladi, 23 foiz “deyarli uchramaydi”, 20 foiz esa “hech qachon bo‘lmaydi” deb javob berdi.
Fuqarolar korrupsiya namunalari sifatida asosan tug‘ruqxonalar xizmatlari uchun norasmiy to‘lovlar, ayrim farmatsevtika kompaniyalari dori-darmonlarini retsept bilan yozish, davlat byudjeti hisobidan moliyalashtiriladigan operatsiyalar uchun pul “minnatdorchiliklari”ni ko‘rsatdi. Noto‘g‘ri talablar bilan duch kelganda qanday choralar ko‘rish haqida so‘ralganda, 37 foiz tegishli organlarga murojaat qilishga tayyorligini bildirgan, 34 foiz korrupsiya haqida xabar berishni ma’qul ko‘rgan, 13 foiz hech qaerga murojaat qilmasligini aytgan, 16 foiz esa aniq javob bera olmadi.
Bemorlar tibbiyot xodimlarini noqonuniy harakatlarga undovchi asosiy sabab sifatida past maosh, jamiyatda shakllangan shifokorga “minnatdorchilik bildirish” odati, axborot yetishmovchiligi va raqamlashtirish darajasining pastligini ko‘rsatmoqda. Tibbiyot muassasalari xodimlari o‘rtasida ish sharoitlaridan qoniqish darajasi aralash ko‘rinish hosil qilmoqda: 36 foiz to‘liq qoniqadi, 40 foiz qisman mamnun, 15 foiz to‘liq norozilik bildirgan, 9 foiz baho bera olmadi.
Eng qiziqarli natija shundaki, tibbiyot xodimlarining 56 foizi o‘z sohasida korrupsiya mavjud emas deb hisoblaydi, 29 foizi “bilmayman” deb javob bergan

В Узбекистане неформальные платежи в медицине становятся все более распространенными
Новое исследование, проведенное Национальным движением «Юксалиш», пролило свет на сложную и многогранную проблему коррупционных рисков в сфере первичной медицинской помощи в Узбекистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Результаты опроса, проведенного среди почти пяти тысяч граждан, показывают значительное расхождение между официальной позицией пациентов и медицинских работников. Каждый седьмой пациент признает наличие неофициальных платежей, в то время как большинство участников опроса среди медицинских работников, а именно 56 процентов, утверждают, что коррупции в этой сфере нет.
В рамках исследования по всей стране было опрошено 4800 респондентов. Из них 1968 человек являются потенциальными пациентами, а 2900 — сотрудниками медицинских учреждений.
Как подчеркивают эксперты «Юксалиш», коррупция в медицине не только подрывает доверие к системе здравоохранения, но и становится препятствием для реализации права граждан на получение качественной и доступной медицинской помощи. Эта проблема является одной из актуальных для республики.
Участники опроса среди пациентов были равномерно распределены между городскими и сельскими жителями: 49 процентов из городов и 51 процент из сельских мест, что обеспечивает репрезентативность данных по стране. Анализ ответов показывает, что 65 процентов граждан считают, что при обращении в поликлиники и семейные врачебные пункты не требуют неофициальных платежей или подарков.
В то же время 15 процентов участников опроса сообщили, что платят медицинским работникам за услуги, которые должны быть бесплатными по закону. 14 процентов участников отказались давать прямые ответы, 6 процентов вообще проигнорировали этот вопрос.
Среди тех, кто подтвердил наличие неофициальных платежей, 152 человека сделали это по собственной инициативе как «благодарность», 93 человека сообщили, что это было требование со стороны медицинских работников, а в 49 случаях имелось взаимное согласие сторон. Это свидетельствует о формировании системы неофициальных правил.
Несмотря на личный опыт, мнения в обществе о распространенности коррупции в медицине различаются. Только 17 процентов считают, что эта проблема широко распространена, 39 процентов считают, что такие случаи происходят «время от времени», 23 процента — «почти не встречаются», а 20 процентов ответили, что «никогда не происходит».
Граждане в качестве примеров коррупции в основном указывают на неофициальные платежи за услуги родильных домов, на взятки за выписывание рецептов на лекарства от некоторых фармацевтических компаний, а также на «благодарности» за операции, финансируемые из государственного бюджета. Когда их спрашивали, какие меры они готовы предпринять при столкновении с неправомерными требованиями, 37 процентов заявили о готовности обратиться в соответствующие органы, 34 процента предпочли бы сообщить о коррупции, 13 процентов сказали, что никуда не будут обращаться, а 16 процентов не смогли дать четкий ответ.
Пациенты указывают на низкие зарплаты, сложившуюся в обществе практику «благодарности» врачам, нехватку информации и низкий уровень цифровизации как основные причины, побуждающие медицинских работников к незаконным действиям. Уровень удовлетворенности условиями труда среди сотрудников медицинских учреждений имеет смешанную картину: 36 процентов полностью удовлетворены, 40 процентов частично довольны, 15 процентов полностью недовольны, 9 процентов не смогли оценить.
Самый интересный результат заключается в том, что 56 процентов медицинских работников считают, что коррупции в их сфере нет, 29 процентов ответили «не знаю»