2030 yilga qadar barcha mahalla yo‘llari asfaltlanadi
O‘zbekistonda 2030 yilga qadar barcha asfaltlanmagan ichki mahalla yo‘llari tartibga keltiriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida o‘tkazilgan "Hukumat soati"da Transport vaziri Ilhom Mahkamov ma’lum qildi. Vazirning chiqishi deputatlar tomonidan mahalliy yo‘llarning holatiga oid tanqidlarga javob bo‘ldi.
Deputatlar yo‘llarning sifati ayniqsa kuz-qish mavsumida yomonlashishini, tuproq yo‘llar deyarli yurish uchun yaroqsiz holga kelishini ta’kidladilar. Shuningdek, mahalla aholisining "Open Budget" dasturida ishtirok eta olmasligi va infratuzilma loyihalariga ovoz berish imkoniyatining yo‘qligi haqida gapirishdi.
Deputatlar mahalliy yo‘llarni saqlash uchun ajratilgan mablag‘lar yetarliligi borasida savollar qo‘ydilar. Ular hokimliklarga yo‘llar balansiga o‘tkazilganiga va mablag‘lar ajratilganiga qaramay, aniq hisob-kitoblar o‘tkazilganini va mablag‘lar yetarliligini tekshirish zarurligini ta’kidlashdi.
Fuqarolarning maktab va bog‘chalarga axloqsiz yo‘llar orqali borayotgani haqida shikoyatlari eslatildi. Deputatlar aholining asosli talablariga munosib javob berilishi, mas’uliyatni faqat mahalliy hokimiyatlarga yuklash noto‘g‘ri ekanini bildirishdi.
Ilhom Mahkamov o‘z hisobotida mahalliy yo‘llarni yaxshilash dasturi haqida ma’lumot berilmaganini tan olib, ammo bunday dastur mavjudligi va faol amalga oshirilayotganini ta’kidladi. U yo‘llar hokimlik balansiga o‘tkazilgan bo‘lsa-da, umumiy siyosat Transport vazirligi tomonidan boshqarilishini ma’lum qildi.
Hokimliklarga yo‘llarni ta’mirlash uchun byudjetga muvofiq maxsus mablag‘lar ajratiladi, shuningdek, ularning o‘z jamg‘armalaridan qolgan mablag‘larni yo‘llarni ta’mirlashga yo‘naltirish imkoniyati mavjud. Vazir 5 yil ichida mahallalardagi asfaltlanmagan yo‘llar muammosi to‘liq hal etilishini ishonch bilan bildirdi.
Hozirda 70 foiz tuproq yo‘llar g‘ovak yoki asfalt qoplamaga o‘tkazilgan, qolgan 30 foiz yo‘llar esa ikki yil ichida to‘liq g‘ovak qoplamaga aylantiriladi. Mahkamov 2030 yilga kelib O‘zbekistonda yo‘llar bo‘yicha o‘tib bo‘lmaydigan biror qishloq yoki mahalla qolmasligini ta’kidladi.
U dastur katta maqsadli ko‘rinishi mumkinligini aytdi, ammo uni Iqtisodiyot va moliya vazirliklari bilan hamkorlikda qabul qilganliklari va amalga oshirilayotganligini tasdiqladi.

К 2030 году все улицы в населенных пунктах будут асфальтированы
В Узбекистане до 2030 года будут приведены в порядок все неасфальтированные внутренние улицы. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщил министр транспорта Илхом Махкамов на "Часе правительства", проведенном в Законодательной палате Олий Мажлиса. Выступление министра стало ответом на критику депутатов по поводу состояния местных дорог.
Депутаты отметили, что качество дорог особенно ухудшается в осенне-зимний период, а грунтовые дороги становятся практически непригодными для передвижения. Также они говорили о том, что жители кварталов не могут участвовать в программе "Открытый бюджет" и не имеют возможности голосовать за инфраструктурные проекты.
Депутаты задали вопросы о достаточности выделенных средств на содержание местных дорог. Они подчеркнули необходимость проверки, несмотря на то, что дороги были переданы на баланс местных властей и средства были выделены, были ли проведены точные расчеты и достаточны ли средства.
Напоминались жалобы граждан на то, что они добираются до школ и детских садов по грязным дорогам. Депутаты заявили, что на обоснованные требования населения необходимо давать адекватные ответы, и что неправильно перекладывать ответственность только на местные власти.
Илхом Махкамов признал, что в его отчете не было информации о программе улучшения местных дорог, однако подчеркнул, что такая программа существует и активно реализуется. Он сообщил, что хотя дороги и были переданы на баланс местных властей, общая политика управляется Министерством транспорта.
Для ремонта дорог местным властям будут выделены специальные средства согласно бюджету, а также у них есть возможность направить оставшиеся средства из своих фондов на ремонт дорог. Министр с уверенностью заявил, что проблема неасфальтированных дорог в кварталах будет полностью решена в течение 5 лет.
В настоящее время 70 процентов грунтовых дорог переведены в гравийное или асфальтное покрытие, а оставшиеся 30 процентов дорог будут полностью переведены в гравийное покрытие в течение двух лет. Махкамов подчеркнул, что к 2030 году в Узбекистане не останется ни одной деревни или квартала, где дороги были бы непроходимыми.
Он отметил, что программа может показаться амбициозной, однако подтвердил, что она была принята в сотрудничестве с Министерствами экономики и финансов и реализуется.