Onlayn platforma Kinopoisk «Kruṭaya peremena» serialining ikkinchi mavsumini ishlab chiqarishni e’lon qildi va loyihaning birinchi teaser-treylerini taqdim etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, syujetning asosiy joyi O‘zbekiston bo‘ladi, chunki bosh qahramon xizmat vazifasidan kelib chiqib ushbu mamlakatga yo‘naltiriladi. Loyiha rejissyori va showraneri birinchi mavsumda ham ishlagan Karen Oganesyan bo‘lib qoladi.
Markaziy qahramon, rus tili va adabiyotidan maktab o‘qituvchisi Andrey Larionov, aktyor Nikita Yefremov tomonidan ijro etiladi. U yangi lavozimga tayinlanadi va rus-uzbek qo‘shma ta’lim muassasasini ishga tushirishni nazorat qiladi.
Uning vazifalariga nafaqat dars o‘qitish, balki mahalliy o‘qituvchilarning rus tilini bilish darajasini va kasbiy malakasini baholash ham kiradi. Asosiy rol ijrochisi Nikita Yefremov matbuotga bergan intervyusida yangi syujet chizig‘ining madaniy jihatiga e’tibor qaratdi.
U shunday dedi: «Bu hikoya O‘zbekistonda ochilayotgan rus-uzbek maktabi haqida. Bu yerda barcha o‘qituvchilar rus tilini bilishi shart.
Mening qahramonim u yerga ularning kasbiy malakasini tekshirish uchun yuboriladi va u nafaqat hazilomuz vaziyatlarga, balki Sharqning o‘ziga xosliklariga ham duch keladi». Aktyor ta’kidlashicha, uning qahramoni yangi va notanish muhitga chuqur kirib boradi.
Loyihaning aktyorlar tarkibiga yangi yuzlar qo‘shiladi. Xususan, O‘zbekistonda qurilayotgan maktab direktori rolini Ivan Dobronravov ijro etishi tasdiqlandi.
Bu esa aktyorlar tarkibini kengaytirib, hikoyaga yangi muhim shaxsni kiritadi. Davomini yaratish qarori birinchi mavsumning katta tijoriy muvaffaqiyatidan so‘ng qabul qilindi.
Birinchi mavsum 2023-yil sentyabrda tomoshabinlarga taqdim etilgan va tezda katta qiziqish uyg‘otgan. Platformada uning umumiy ko‘rilishlari 20 milliondan oshdi.
Ikkinchi mavsumning premyerasi 2025-yil kuziga rejalashtirilgan bo‘lib, voqealar Markaziy Osiyoda sodir bo‘ladi.

Kinopoisk объявил второй сезон «Крутая перемена»
Онлайн-платформа Kinopoisk объявила о производстве второго сезона сериала «Крутая перемена» и представила первый тизер-трейлер проекта. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно предоставленной информации, основное действие сюжета будет происходить в Узбекистане, так как главный герой по служебной необходимости направляется в эту страну. Режиссером и шоураннером проекта останется Карен Оганесян, который работал и над первым сезоном.
Главного героя, учителя русского языка и литературы Андрея Ларионова, сыграет актер Никита Ефремов. Он назначается на новую должность и контролирует запуск российско-узбекского совместного образовательного учреждения.
В его обязанности входит не только преподавание, но и оценка уровня владения русским языком и профессиональной квалификации местных учителей. В интервью прессе исполнитель главной роли Никита Ефремов обратил внимание на культурный аспект новой сюжетной линии.
Он сказал: «Это история о российско-узбекской школе, которая открывается в Узбекистане. Все учителя там должны знать русский язык.
Мой герой направляется туда, чтобы проверить их профессиональную квалификацию, и сталкивается не только с забавными ситуациями, но и с особенностями Востока». По словам актера, его персонаж глубоко погружается в новую и незнакомую среду.
В актерский состав проекта добавятся новые лица. В частности, подтверждена роль директора школы, строящейся в Узбекистане, которую исполнит Иван Добронравов.
Это расширит состав актеров и введет в сюжет нового важного персонажа. Решение о продолжении было принято после большого коммерческого успеха первого сезона.
Первый сезон был представлен зрителям в сентябре 2023 года и быстро вызвал большой интерес. На платформе его просмотры превысили 20 миллионов.
Премьера второго сезона запланирована на осень 2025 года, события которого будут происходить в Центральной Азии.