O‘zbekistonda muzeylarga 4,8 million sayyoh tashrif buyurdi
2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda jami 138 ta muzey, jumladan ularning filiallari mavjudligi davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra tasdiqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mamlakatimizning boy madaniy merosi nafaqat mahalliy aholining, balki xorijiy sayyohlarning ham e’tiborini tortmoqda. 2024 yilda mamlakatimiz muzeylarini jami 4,8 million kishi ziyorat qilgan.
Shu jumladan, 1,4 milliondan ortiq tashrif buyurganlar xorijiy sayyohlar bo‘lib, bu O‘zbekiston tarixiga va madaniyatiga xalqaro darajada qiziqish ortayotganini ko‘rsatadi. Eng ko‘p tashrif buyurilgan beshta muzey quyidagilardir: Samarqand davlat muzey-qorovulxonasi, 1 035 325 nafar mehmon bilan; Registon ansambli direksiyasi, 908 225 nafar; Shon-sharaf davlat muzeyi, 656 355 nafar; Buxoro davlat muzey-qorovulxonasi, 489 208 nafar va Ichon-Qala davlat muzey-qorovulxonasi, 456 917 nafar tashrifchi bilan.
Ushbu raqamlar mamlakatimiz madaniy merosining xalqaro va mahalliy ahamiyatini yanada kuchaytirayotganini ko‘rsatadi.

В Узбекистане музеи посетили 4,8 миллиона туристов
По состоянию на 1 января 2025 года в Узбекистане насчитывается всего 138 музеев, включая их филиалы, что подтверждается данными Государственного комитета статистики. Об этом сообщает Upl.uz.
Богатое культурное наследие нашей страны привлекает внимание не только местного населения, но и иностранных туристов. В 2024 году музеи страны посетили в общей сложности 4,8 миллиона человек.
В том числе более 1,4 миллиона посетителей составили иностранные туристы, что свидетельствует о растущем международном интересе к истории и культуре Узбекистана. Пять самых посещаемых музеев следующие: Самаркандский государственный музей-заповедник с 1 035 325 гостями; дирекция ансамбля Регистан — 908 225 посетителей; Государственный музей славы — 656 355 посетителей; Бухарский государственный музей-заповедник — 489 208 посетителей и Государственный музей-заповедник Ичан-Кала — 456 917 посетителей.
Эти цифры показывают, что культурное наследие нашей страны приобретает всё большее международное и местное значение.