Prezident Mirziyoyevning Fransiyaga davlat tashrifi: strategik sheriklik va oliy mukofot
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 11-13 mart kunlari Fransiyaga amalga oshirgan davlat tashrifi juda iliq qabul qilindi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron O‘zbekiston rahbarini eng oliy mukofot – Faxriy legion ordeni bilan taqdirladi.
O‘zaro munosabatlarda yangi bosqich
Mirziyoyevning Fransiyaga uchinchi rasmiy tashrifi Yevropada Ukraina urushi bilan bog‘liq vaziyat murakkablashgan davrda amalga oshdi. Prezident Makron Yevropa xavfsizligini mustaqil ta’minlash masalasiga katta e’tibor qaratgan va O‘zbekiston bilan munosabatlarni mustahkamlashga harakat qilmoqda. Shuningdek, tashrif davomida ikki davlat o‘rtasida strategik sheriklikka oid qo‘shma deklaratsiya imzolandi.
Iqtisodiy va energetik hamkorlik
Tashrif chog‘ida asosiy e’tibor iqtisodiy hamkorlik va energetika sohasiga qaratildi. Fransiyadagi mashhur nashrlar – Le Figaro va Radio France – tashrifni keng yoritib, O‘zbekiston Fransiyaga uran yetkazib berayotgan asosiy davlatlardan biriga aylanganini ta’kidladi. Shuningdek, Fransiya bilan nodir va strategik metallar sohasida hamkorlik muhokama qilindi. Euronews ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekiston 2030 yilga qadar uran ishlab chiqarish hajmini 7 ming tonnaga yetkazishni rejalashtirmoqda.
Rasmiy uchrashuvlar va madaniy muloqotlar
Prezident Mirziyoyev Fransiyaga yetib kelganida uni bosh vazir, hozirgi ta’lim vaziri Elizabet Born kutib oldi. U tashrif davomida YUNЕSKO bosh direktori Odri Azule bilan uchrashib, shu yil kuzida Samarqandda o‘tkaziladigan xalqaro tadbir haqida suhbatlashdi. Shuningdek, Parijda Yelizey saroyida prezident Makron Mirziyoyev sharafiga rasmiy qabul marosimi uyushtirdi. Marosimda ikki davlat hukumat a’zolari, san’at, madaniyat va biznes vakillari ishtirok etishdi.
Fransiya va O‘zbekiston – strategik sheriklar
Tashrif doirasida O‘zbekistonning strategik sheriklari soni yana bittaga ortdi. Fransiya bilan strategik sheriklik mudofaa, ta’lim, sog‘liqni saqlash, investitsiya va bank sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirishni nazarda tutadi.
Prezident Makron tashrif haqida o‘zining Instagram sahifasida ham xabar berib, O‘zbekiston haqida 4 ta post joyladi. Ulardan birida Mirziyoyevga XIX asr oxirida fransuz fotografi tomonidan tasvirga olingan O‘zbekiston manzarasi aks etgan surat sovg‘a qilingani qayd etildi.
Fransiyaning eng oliy mukofoti – Faxriy legion ordeni bilan taqdirlangan shaxslar orasida Uinston Cherchill, Nelson Mandela, Angela Merkel, Vladimir Zelenskiy, Vladimir Putin va Ilhom Aliyevning rafiqasi Mehribon Aliyeva kabi taniqli siyosatchilar bor.
Bu tashrif nafaqat Fransiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqdi, balki Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlarni yaratdi.

Президент Мирзиёев의 государственный визит во Францию: стратегическое партнерство и высшая награда
Государственный визит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию с 11 по 13 марта был встречен очень тепло. Президент Франции Эммануэль Макрон наградил узбекского лидера высшей наградой – орденом Почётного легиона.
Новая стадия в двусторонних отношениях
Третий официальный визит Мирзиёева во Францию состоялся в сложный период, связанный с ситуацией в Европе из-за войны в Украине. Президент Макрон уделил большое внимание вопросу независимого обеспечения безопасности Европы и стремится укрепить отношения с Узбекистаном. Также в ходе визита была подписана совместная декларация о стратегическом партнерстве между двумя государствами.
Экономическое и энергетическое сотрудничество
Во время визита основное внимание было уделено экономическому сотрудничеству и энергетической сфере. Известные французские издания – Le Figaro и Radio France – широко освещали визит, отметив, что Узбекистан стал одним из основных государств, поставляющих уран во Францию. Также обсуждалось сотрудничество с Францией в области редких и стратегических металлов. По данным Euronews, Узбекистан планирует увеличить объем производства урана до 7 тысяч тонн к 2030 году.
Официальные встречи и культурные обмены
Когда президент Мирзиёев прибыл во Францию, его встретила премьер-министр, нынешний министр образования Элизабет Борн. В ходе визита он встретился с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле и обсудил международное мероприятие, которое пройдет в Самарканде этой осенью. Также в Елисейском дворце в Париже президент Макрон организовал официальный прием в честь Мирзиёева. В церемонии приняли участие члены правительств двух стран, представители искусства, культуры и бизнеса.
Франция и Узбекистан – стратегические партнёры
В рамках визита количество стратегических партнёров Узбекистана увеличилось на одну страну. Стратегическое партнёрство с Францией подразумевает дальнейшее развитие сотрудничества в области обороны, образования, здравоохранения, инвестиций и банковского дела.
Президент Макрон также сообщил о визите на своей странице в Instagram, опубликовав 4 поста об Узбекистане. В одном из них упоминалось, что Мирзиёеву был подарен снимок пейзажа Узбекистана, сделанный французским фотографом в конце XIX века.
Среди людей, награждённых высшей наградой Франции – орденом Почётного легиона, есть такие известные политики, как Уинстон Черчилль, Нельсон Мандела, Ангела Меркель, Владимир Зеленский, Владимир Путин и супруга Ильхома Алиева Мехрибан Алиева.
Этот визит не только вывел отношения между Францией и Узбекистаном на новый уровень, но и создал новые возможности для дальнейшего укрепления сотрудничества между Европой и Азией.