Keyingi haftada ob-havo keskin o‘zgarishi kutilmoqda
23–25 mart kunlari respublika bo‘yicha ob-havo keskin o‘zgarishi kutilmoqda, O‘zbekistonga nam va nisbatan salqin havo massalari kirib keladi, deya xabar bermoqda O‘zgidromet agentligi.
Respublika bo‘yicha yomg‘ir yog‘adi, ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi, momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Respublikaning tog‘li hududlarida yomg‘ir qorga aylanish ehtimoli bor.
23–24 mart kunlari shamol tezligi ba’zi joylarda 13–18 metr/soniyagacha kuchayadi, ayrim joylarda ba’zida 20 metr/soniyagacha kuchayishi mumkin.
Kunduzgi havo harorati asta-sekin +12…+17 darajagacha pasayadi.
Shuningdek, 23–27 mart kunlari kutilayotgan yomg‘irlar yog‘ishi sababli, respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida, jumladan:
Qashqadaryo viloyati: Yakkabog‘, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Qamashi, G‘uzor tumanlarida;
Surxondaryo viloyati: Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on, Muzrobod tumanlarida;
Samarqand viloyati: Urgut, Samarqand, Bulung‘ur, Nurobod, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Payariq, Jomboy, Ishtixon tumanlarida;
Navoiy viloyati: Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimex, Karmana tumanlarida;
Jizzax viloyati: Zomin, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Forish, Yangiobod tumanlarida;
Toshkent viloyati: Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Pskent, O‘rta Chirchiq, Yuqori Chirchiq tumanlarida va Angren, Olmaliq shaharlarida;
Namangan viloyati: Pop, Kosonsoy, Chortoq, Chust, Namangan, Yangiqo‘rg‘on tumanlarida;
Farg‘ona viloyati: So‘x, Shohimardon, Farg‘ona, Beshariq tumanlarida;
Andijon viloyati: Andijon, Asaka, Jalaquduq, Qo‘rg‘ontepa, Paxtaobod, Izboskan, Xo‘jaobod, Marhamat tumanlarida va Xonobod shahrida sel-suvtoshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.
«Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda istiqomat qiluvchi fuqarolarni, dam oluvchilarni hamda tog‘li xududlarda harakatlanuvchi haydovchilarni ehtiyotkorlik choralarini ko‘rishlarini so‘raymiz», deyiladi xabarda.
Respublika hududi bo‘yicha yomg‘ir suvlari to‘planishi ehtimoli bor, bu esa hududlarni suv bosishiga olib kelishi mumkin.

На следующей неделе ожидается резкое изменение погоды
С 23 по 25 марта по республике ожидается резкое изменение погоды, в Узбекистан будут поступать влажные и относительно прохладные воздушные массы, сообщает агентство Узгидромет.
По республике ожидаются дожди, в некоторых местах сильные, возможны грозы. В горных районах республики существует вероятность перехода дождя в снег.
С 23 по 24 марта скорость ветра в некоторых местах усилится до 13–18 метров в секунду, в отдельных местах может достигать 20 метров в секунду.
Дневная температура воздуха постепенно снизится до +12…+17 градусов.
Также, в связи с ожидаемыми дождями с 23 по 27 марта, в предгорьях и горных районах республики, в том числе:
Кашкадарьинская область: Якабаг, Дехканабад, Чирокчи, Китоб, Шахрисабз, Камаши, Гузар;
Сурхандарьинская область: Сариосио, Узун, Олотинсой, Денов, Бойсун, Шерабад, Шорчи, Кумкурган, Музробод;
Самаркандская область: Ургут, Самарканд, Булунгур, Нуробод, Кошрабат, Каттакурган, Паярик, Джомбой, Иштихон;
Навоийская область: Хатирчи, Навбахор, Нурота, Конимек, Кармана;
Джизакская область: Зомин, Бахмал, Галаорол, Шараф Рашидов, Фориш, Янгиобод;
Ташкентская область: Охангарон, Бостонлик, Паркент, Пскент, Средний Чирчик, Верхний Чирчик и города Ангрен, Олмалиқ;
Наманганская область: Поп, Косонсой, Чарток, Чуст, Наманган, Янгикурагон;
Ферганская область: Сох, Шохимардон, Фергана, Бешарык;
Андижанская область: Андижан, Асаке, Джалақудуқ, Қўрғонтепа, Пахтаобод, Избоскан, Хўжаобод, Марҳамат и в городе Хонобод могут возникнуть случаи селевых наводнений.
«Просим граждан, проживающих в предгорьях и горных районах, отдыхающих, а также водителей, передвигающихся в горных районах, принять меры предосторожности», - говорится в сообщении.
Существует вероятность накопления дождевых вод по территории республики, что может привести к затоплению участков.
Из-за обострения ситуации на Ближнем Востоке и введённых ограничений в воздушном пространстве ряд авиарейсов был приостановлен. Об этом сообщает Zamin.uz. В связи с этим, организуемые Советом
Узбекистан Сегодня, 07:51
Еженедельный прогноз погоды в Узбекистане: ожидаются дожди и прохлада
В Узбекистане в течение недели с 2 по 8 марта погода будет преимущественно дождливой. Об этом сообщает Zamin.uz. В большинстве дней недели ожидаются дожди, поэтому зонт и теплая одежда будут иметь
Узбекистан Сегодня, 07:40
В Узбекистане 2 марта погода будет разной
По данным Центра гидрометеорологии Республики Узбекистан, 2 марта в нашей стране ожидаются различные погодные условия. Об этом сообщает Zamin.uz. В некоторых регионах ожидаются осадки, в то время