Mirziyoyev va Tokayev Almati shahrida uchrashdi
Mirziyoyev va Tokayev Almati shahrida norasmiy uchrashuv o‘tkazdi, deb Nova24.uz xabar berdi. 2025-yil 29-mart kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev Almati shahrida norasmiy uchrashuv o‘tkazdilar.
Muloqot an’anaviy do‘stona va ishchan ruhda o‘tdi. Davlat rahbarlari qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilikka asoslangan ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
Prezidentlar Navro‘z va yaqinlashayotgan Ramazon hayiti bilan bir-birlarini va xalqlarini tabrikladilar.
Tomonlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik bugungi kunda yuqori darajaga chiqqanini alohida qayd etdilar. Barcha darajadagi aloqalar faollashgan, tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan beri 14 foizga oshgan, umumiy qiymati 4 milliard dollardan ziyod bo‘lgan sarmoya loyihalari portfeli shakllangan. Hududlararo aloqalar, madaniy va gumanitar hamkorlik ham kengaymoqda.
Bosh vazir o‘rinbosarlari o‘zaro savdoni kengaytirish, mashinasozlik, elektrotexnika, neft-gaz, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar yuzasidan axborot berdilar.
Prezidentlar sanoat kooperatsiyasiga doir uzoq muddatli dastur ishlab chiqish, mintaqaviy infratuzilma loyihalarini tezlashtirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdilar. Joriy yilda Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini ishga tushirish va qo‘shma tashqi savdo kompaniyasi faoliyatini kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, tomonlar mintaqaviy kun tartibini, jumladan, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo sammitlariga tayyorgarlik masalasini muhokama qildilar. Bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar jadvali ham ko‘rib chiqildi.
Prezident matbuot xizmatiga ko‘ra, uchrashuv do‘stona va konstruktiv muhitda o‘tdi.
Qatar havo hududi yopildi, 48 o‘zbekistonlik Doha aeroportida qoldi
O‘zbekistonning Qatardagi elchixonasi ma’lum qilishicha, Qatar havo hududi vaqtincha yopilgani sababli Toshkentga qaytishi kerak bo‘lgan 48 nafar fuqaro Doha shahridagi Hamad xalqaro aeroportida
Oʻzbekiston Bugun, 13:57
O‘zbekiston fuqarolariga Yaqin Sharqqa safarni kechiktirish tavsiya etildi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi fuqarolarga Yaqin Sharq yo‘nalishidagi ziyorat, tijorat, dam olish va boshqa xorijiy safarlarni vaqtincha kechiktirishni tavsiya etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Oʻzbekiston Bugun, 13:34
Prezident Mirziyoyev Surxondaryoda Suv Tejash Loyihalarini Ko‘zdan Kechirdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifi davomida Termiz tumanidagi "Tomorqa maktabi" faoliyati bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu tashrif
Oʻzbekiston Bugun, 12:45
O‘zbekiston umra ziyoratchilarini qaytarish uchun maxsus reyslar yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekiston fuqarolarining umra ziyoratidan vatanga qaytarilishi uchun maxsus parvozlar tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Uzbekistan Airways matbuot xizmati rasmiy xabar
Oʻzbekiston Bugun, 12:28
Prezident Mirziyoyev "Yangi O‘zbekiston" massivini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatining Jarqo‘rg‘on tumanida qurilayotgan "Yangi O‘zbekiston" massivini borib ko‘rdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu loyiha
Oʻzbekiston Bugun, 12:01
Samarqand, Buxoro va Xiva Osiyoning eng go'zal shaharlari safida
O‘zbekistonning uch shahri — Samarqand, Buxoro va Xiva — xalqaro miqyosda e'tirofga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Polshada chop etiladigan “National Geographic Traveler”

Мирзиёев и Токаев встретились в городе Алматы
Мирзиёев и Токаев провели неформальную встречу в Алматы, сообщает Nova24.uz. 29 марта 2025 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провели неформальную встречу в Алматы.
Обсуждение прошло в традиционно дружеской и деловой атмосфере. Государственные лидеры обсудили вопросы углубления двусторонних отношений, основанных на соседстве, стратегическом партнерстве и союзничестве.
Президентам поздравили друг друга и свои народы с Наврузом и приближающимся праздником Рамазан.
Стороны особо отметили, что многостороннее сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном достигло высокого уровня. Связи на всех уровнях активизировались, объем товарооборота с начала года увеличился на 14 процентов, сформирован портфель инвестиционных проектов общей стоимостью более 4 миллиардов долларов. Межрегиональные связи, культурное и гуманитарное сотрудничество также расширяются.
Заместители премьер-министров предоставили информацию о принимаемых мерах по расширению взаимной торговли, продвижению кооперационных проектов в приоритетных отраслях, таких как машиностроение, электротехника, нефтегаз, текстиль, сельское хозяйство и других.
Президентам были даны конкретные поручения по разработке долгосрочной программы промышленной кооперации, ускорению региональных инфраструктурных проектов. В этом году было подчеркнуто, что необходимо запустить Центр международной промышленной кооперации и расширить деятельность совместной внешнеэкономической компании.
Кроме того, стороны обсудили региональную повестку дня, включая подготовку к саммитам Центральной Азии, которые пройдут в Узбекистане. Также был рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.
По информации пресс-службы президента, встреча прошла в дружеской и конструктивной обстановке.
Самарканд, Бухара и Хива в числе самых красивых городов Азии
Три города Узбекистана — Самарканд, Бухара и Хива — получили международное признание. Об этом сообщает Zamin.uz. Журнал «National Geographic Traveler», издаваемый в Польше, включил эти города в
Узбекистан Сегодня, 11:33
В Узбекистане 27 февраля ожидается туман
Центр гидрометеорологической службы Республики Узбекистан, "Узгидромет", представил данные о погоде в нашей стране на пятницу, 27 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz. В Ташкенте погода
Узбекистан Сегодня, 10:59
Из-за кризиса в Иране рейсы на Умру приостановлены
Из-за военных действий, начавшихся на территории Ирана, в регионе Ближнего Востока были ограничены авиарейсы. Об этом сообщает Zamin.uz. В частности, из-за напряжённой ситуации в Иране временно
Узбекистан Сегодня, 09:19
В Узбекистане выросли цены на газ: введены новые тарифы
Сегодня в Узбекистане начали действовать новые тарифы на природный газ. Об этом сообщает Zamin.uz. Погода еще холодная, многие дома включили отопление, поэтому платежи за газ могут значительно
Узбекистан Сегодня, 08:57
Из-за обострения ситуации на Ближнем Востоке и введённых ограничений в воздушном пространстве ряд авиарейсов был приостановлен. Об этом сообщает Zamin.uz. В связи с этим, организуемые Советом
Узбекистан Сегодня, 07:51
Еженедельный прогноз погоды в Узбекистане: ожидаются дожди и прохлада
В Узбекистане в течение недели с 2 по 8 марта погода будет преимущественно дождливой. Об этом сообщает Zamin.uz. В большинстве дней недели ожидаются дожди, поэтому зонт и теплая одежда будут иметь