O‘zbekistonda suv taqsimotidagi muammolar tahlil qilindi
Osiyo Taraqqiyot Banki (OTB) tomonidan tayyorlangan yangi tahliliy hisobotda O‘zbekistonda suv taqsimoti va undan foydalanish holati tahlil qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, sug‘oriladigan yerlarni kengaytirish natijasida Amudaryo havzasida gidrologik muvozanat jiddiy buzilgan. Mutaxassislar inson faoliyati daryoning tabiiy oqimini izdan chiqarganini va bu holat ekotizimlarga salbiy ta’sir ko‘rsatganini qayd etishgan.
Xususan, qurg‘oqchilik davrlarida suv resurslarini tiklash imkoniyatlari pasaygan. Bu haqda upl.uz xabar bermoqda.
Hisobotga ko‘ra, mamlakatdagi suv taqsimotining eng asosiy muammosi infratuzilma bilan bog‘liq. Suvning 70 foizga yaqini asosiy suv yo‘llaridan qishloq xo‘jaligi yerlari va fermer xo‘jaliklariga yetib borguncha yo‘qotilmoqda.
Shunga qaramay, so‘nggi 12 yil davomida respublikadagi suv ta’minoti tizimining umumiy bahosi o‘zgarmay, taxminan 5 ball atrofida qolgan. Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmanistonda ham suv ta’minoti barqarorligi o‘zgarishsiz qolayotgani kuzatilgan.
Biroq Tojikiston so‘nggi yillarda ijobiy ko‘rsatkichlarga erishgan. 2020–2025 yillar oralig‘ida mamlakatning suv ta’minoti reytingi 3 balldan 4 ballga ko‘tarilgan.
Mutaxassislar buni suv iste’moli tariflarini oshirish orqali resurslardan tejamkor foydalanishga qaratilgan choralar bilan bog‘lashadi. Toshkentning qishloq joylarida suv xavfsizligini yaxshilash borasidagi natijalari ham hisobotda alohida e’tirof etilgan.
2013 yilda qishloqlarda toza ichimlik suvidan foydalanish indeksi 6,4 ballni tashkil etgan bo‘lsa, 2025 yilga kelib bu ko‘rsatkich 8,2 ballga yetgan. Bu o‘zgarish qishloq aholisi salomatligiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatgan.
Masalan, qishloq aholisi salomatligi ko‘rsatkichi 12 yil ichida 7,6 balldan 9,2 ballga ko‘tarilgan. OTB vakillarining fikricha, O‘zbekistonda uzoq muddatli davlat investitsiyalari va tarmoqlararo muvofiqlashtirish orqali suv ta’minoti va gigiyena sohasida sezilarli yutuqlarga erishilgan.
Xalqaro ekspertlar iqlim o‘zgarishiga moslashuv choralarini oldindan ko‘rib chiqish mintaqadagi suv taqchilligi sharoitida hayot sifatini yaxshilashda muhim ahamiyat kasb etganini qayd etishmoqda. Amudaryo Markaziy Osiyodagi eng yirik daryolardan biri bo‘lsa-da, sug‘orish uchun haddan tashqari ko‘p suv olinishi natijasida u Orol dengizigacha yetib bormay qolgan.

В Узбекистане проанализированы проблемы распределения воды
В новом аналитическом отчёте, подготовленном Азиатским банком развития (АБР), проанализировано состояние распределения и использования воды в Узбекистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отчёте отмечается, что в результате расширения орошаемых земель в бассейне Амударьи серьёзно нарушен гидрологический баланс. Специалисты констатируют, что деятельность человека нарушила естественный поток реки, что негативно сказалось на экосистемах.
В частности, в периоды засухи возможности восстановления водных ресурсов снизились. Об этом сообщает upl.uz.
Согласно отчёту, главной проблемой распределения воды в стране является инфраструктура. Почти 70 процентов воды теряется до того, как она достигает сельскохозяйственных земель и фермерских хозяйств по основным водным путям.
Тем не менее, за последние 12 лет общая оценка системы водоснабжения в республике не изменилась и остаётся примерно на уровне 5 баллов. Аналогичная стабильность наблюдается в Казахстане, Кыргызстане и Туркменистане.
Однако Таджикистан в последние годы достиг положительных результатов. В период с 2020 по 2025 год рейтинг водоснабжения страны повысился с 3 до 4 баллов.
Специалисты связывают это с мерами по экономному использованию ресурсов, направленными на повышение тарифов на потребление воды. В отчёте также особо отмечены результаты по улучшению водной безопасности в сельских районах Ташкента.
В 2013 году индекс доступа к чистой питьевой воде в сельской местности составлял 6,4 балла, а к 2025 году этот показатель достиг 8,2 балла. Эти изменения положительно сказались на здоровье сельского населения.
Например, показатель здоровья сельского населения за 12 лет вырос с 7,6 до 9,2 баллов. По мнению представителей АБР, в Узбекистане благодаря долгосрочным государственным инвестициям и межотраслевой координации достигнуты значительные успехи в области водоснабжения и гигиены.
Международные эксперты отмечают, что предварительное рассмотрение мер адаптации к изменению климата имеет важное значение для улучшения качества жизни в условиях водного дефицита в регионе. Хотя Амударья является одной из крупнейших рек Центральной Азии, из-за чрезмерного забора воды для орошения она перестала доходить до Аральского моря.