Imtiyozli kreditlar 10 daqiqada rasmiylashtirilmoqda
O'zbekistonda raqamlashtirish tufayli imtiyozli kreditlarni rasmiylashtirish muddati 3 kundan 10 daqiqagacha qisqartirildi, deb kursiv.media sayti xabar berdi.
Bank sektori vakillari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlariga hujjatlarni avtomatik tekshirish va onlayn xizmatlarning rivojlanishi hisobiga kredit berish jarayoni shaffoflashgani, korrupsiya imkoniyatlari esa kamayganini ta'kidladilar.
Shu bilan birga, deputatlar hujjatlarni soxtalashtirish, imtiyozli kreditlarni o'zlashtirish va maqsadsiz sarflash, noqonuniy talab va to'lovlar yuzasidan holatlarni qayd etdilar. Bu muammoli kreditlar ulushining oshishiga olib kelmoqda.
2024 yilda Hisob palatasi 6 ta tijorat bankini tekshirgan. 858 mlrd so'mlik imtiyozli kreditlardan 140 mlrd so'm muammoli deb topilgan. Shuningdek, 176 mlrd so'm mablag' korxonalar hisobiga tushirilmagan.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlaridagi muammoli kreditlar hajmi 1,7 trln so'mga yetgan. Bundan tashqari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan 127 mlrd so'mlik talon-toroj holatlari aniqlangan.
Deputatlar banklarni raqamlashtirishni davom ettirishga, moliyachilarni esa korrupsiyaga qarshi xalqaro tajribani o'rganib, sun'iy intellektni joriy etishga chaqirdilar.

Привилегированные кредиты оформляются за 10 минут
В Узбекистане благодаря цифровизации срок оформления льготных кредитов сокращен с 3 дней до 10 минут, сообщает сайт kursiv.media.
Представители банковского сектора отметили депутатам Законодательной палаты Олий Мажлиса, что благодаря автоматической проверке документов и развитию онлайн-сервисов процесс кредитования стал более прозрачным, а возможности коррупции уменьшились.
В то же время депутаты зафиксировали случаи подделки документов, освоения льготных кредитов и нецелевого расходования, а также незаконных требований и платежей. Это приводит к увеличению доли проблемных кредитов.
В 2024 году Счетная палата проверила 6 коммерческих банков. Из 858 млрд сумм льготных кредитов 140 млрд сумм были признаны проблемными. Также 176 млрд сумм средств не поступили на счета предприятий.
Объем проблемных кредитов в программах семейного предпринимательства достиг 1,7 трлн сумм. Кроме того, правоохранительными органами выявлены случаи хищения на сумму 127 млрд сумм.
Депутаты призвали продолжать цифровизацию банков, а финансистов изучать международный опыт борьбы с коррупцией и внедрять искусственный интеллект.