Sog‘likni saqlash vazirining ikki o‘rinbosari ishdan olindi
Yig‘ilishda tibbiy sug‘urtani joriy qilish surunkali surilib kelayotgani keskin tanqid qilindi. Toshkent shahrida o‘tgan yili, Qoraqalpog‘iston, Navoiy, Samarqand, Farg‘ona, Surxondaryo va Xorazmda bu yili ushbu tizim ishga tushishi kerak edi. Sug‘urta jamg‘armasi faqat tayyor pulni taqsimlovchiga aylanib qolgani ko‘rsatib o‘tildi.
«Belgilangan islohotlarimiz qanchalik to‘g‘ri bo‘lmasin, tizim raqamlashmasa, kutilgan natijaga erisha olmaymiz», - dedi Prezident.
Lekin mutasaddilar tizimni to‘liq raqamlashtirish u yerda tursin, oddiy «elektron retsept»ni ham ishga tushira olmagani tanqid qilindi. «Elektron poliklinika», «Elektron shifoxona»ni joriy etishda ham jiddiy oqsoqliklar bor.
«Vazirlik rahbarlari dunyoqarashini o‘zgartirib, fidoyi bo‘lmasa, mas’uliyatni his qilib, so‘rovni kuchaytirmasa, islohotlar mahallagacha yetib bormaydi», - dedi davlat rahbari.
Shu bois, yo‘l qo‘yilgan kamchilik va xatolar uchun sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosarlari D.Sultanov, F.Sharipov lavozimidan ozod etildi, vazir o‘rinbosari O.Omonov 6 oyda raqamlashtirishda o‘zgarish qilmasa, ishdan olinishi haqida ogohlantirildi.

Заместители министра здравоохранения были уволены
На заседании была резко раскритикована затянутость внедрения медицинского страхования. В Ташкенте в прошлом году, в Каракалпакстане, Навоийской, Самаркандской, Ферганской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях в этом году должна была заработать эта система. Было отмечено, что страховой фонд стал лишь распределителем готовых денег.
«Как бы правильно ни были запланированы наши реформы, если система не будет цифровой, мы не сможем достичь ожидаемых результатов», - сказал Президент.
Однако чиновники были раскритикованы за то, что не смогли запустить даже простой «электронный рецепт», не говоря уже о полной цифровизации системы. Также имеются серьезные недостатки в внедрении «Электронной поликлиники» и «Электронной больницы».
«Если руководители министерства не изменят свое мировоззрение, не будут преданными, не почувствуют ответственность и не усилят запрос, реформы не дойдут до мест», - сказал глава государства.
По этой причине за допущенные недостатки и ошибки заместители министра здравоохранения Д.Султанов и Ф.Шарипов были освобождены от занимаемых должностей, а заместитель министра О.Омонов был предупрежден о том, что если за 6 месяцев не будет изменений в цифровизации, он будет уволен.