2026 yilda OTBning yillik yig'ilishi Samarqandda o'tkaziladi
2026 yil 3–6 may kunlari Samarqand shahrida Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) 59-yillik yig'ilishi bo'lib o'tadi, deb Kursiv.media xabar berdi. Bu O'zbekistonda ushbu nufuzli moliyaviy anjumanning ikkinchi marta o'tkazilishi bo'ladi — ilk bor 2010 yilda Toshkentda tashkil etilgan edi.
OTB prezidenti Masato Kanda yig'ilish Samarqandda o'tkazilishi mintaqaviy hamkorlik va barqaror rivojlanishni mustahkamlash uchun ilhom manbai bo'lishini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, Samarqand o'zining boy tarixi va madaniy merosi bilan Osiyo va Tinch okeani mintaqasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun ideal joy hisoblanadi.
O'zbekiston Bosh vaziri o'rinbosari Jamshid Xo'jayevning ta'kidlashicha, mamlakat so'nggi yillarda iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni jadal amalga oshirmoqda. Uning ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi to'rt yilda O'zbekistonda kambag'allik darajasi 23% dan 11% ga tushirilgan. 2025 yilda bu ko'rsatkichni 9% ga, 2030 yilgacha esa yarimgacha qisqartirish rejalashtirilgan.
OTB O'zbekistonning eng yirik rivojlanish hamkorlaridan biri bo'lib, so'nggi besh yilda mamlakat iqtisodiyotini qo'llab-quvvatlash uchun 5,4 milliard dollardan ortiq mablag' ajratgan. Bank O'zbekistonda yashil energetika, xususiy sektorni rivojlantirish va inson kapitaliga investitsiya kiritish sohalarida loyihalarni qo'llab-quvvatlaydi.
Davlat xizmatchilariga avtomobilsiz kunlar joriy etiladi
2026 yil 1 maydan boshlab har oyning 10 va 25 sanalarida “Avtomobilsiz kun” hamda “Avtomobilsiz hafta” tadbirlari muntazam ravishda o‘tkaziladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu tadbirlar
Oʻzbekiston Bugun, 20:27
Aprel oyida O‘zbekistonda beqaror ob-havo davom etadi
O‘zbekistonda aprel oyi odatdagidan farqli ravishda beqaror kechadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu yil ham ob-havo o‘zining o‘ziga xos xususiyatlarini namoyish etadi. “O‘zgidromet”ning
Oʻzbekiston Bugun, 19:38
Xalqaro Atom Energetikasi Agentligi (MAGATE) O‘zbekistonga yadroviy tibbiyot sohasini rivojlantirish va zamonaviy tibbiy texnologiyalarni joriy etishda yordam berishga tayyorligini rasmiy tarzda
Oʻzbekiston Bugun, 17:59
Aprel oyida O‘zbekistonda qisqa muddatli yomg‘irlar kutilmoqda
O‘zbekistonda aprel oyi odatda iliq quyoshli kunlar va qisqa muddatli yomg‘irlar bilan kechadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu oyda mamlakatning turli hududlarida mahalliy yomg‘irlar va
Oʻzbekiston Bugun, 17:40
Ochilgan yozning ilk kunlaridan biri bo'lgan 31 mart kuni O'zbekiston hududida ob-havo sharoitlari o'zgaruvchan bo'lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oʻzbekiston Bugun, 16:45
Bir apreldan boshlab O'zbekiston hududida haydovchilar uchun yangi avtomatik elektron balli jarima tizimi to'liq ishga tushiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu yangilik yo'l

Иран объявил об убийстве пилота США
С 3 по 6 мая 2026 года в городе Самарканд пройдет 59-я ежегодная встреча Азиатского банка развития (АБР), сообщает Kursiv.media. Это будет второй раз, когда данное престижное финансовое мероприятие проводится в Узбекистане — впервые оно было организовано в Ташкенте в 2010 году.
Президент АБР Масато Канда подчеркнул, что проведение встречи в Самарканде станет источником вдохновения для укрепления регионального сотрудничества и устойчивого развития. По его словам, Самарканд с его богатой историей и культурным наследием является идеальным местом для укрепления сотрудничества в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Ходжаев отметил, что страна в последние годы активно проводит экономические и социальные реформы. По его данным, за последние четыре года уровень бедности в Узбекистане снизился с 23% до 11%. В 2025 году планируется снизить этот показатель до 9%, а к 2030 году — вдвое.
АБР является одним из крупнейших партнеров Узбекистана в области развития и за последние пять лет выделил более 5,4 миллиарда долларов для поддержки экономики страны. Банк поддерживает проекты в области зеленой энергетики, развития частного сектора и инвестиций в человеческий капитал.
Государственным служащим вводятся дни без автомобилей
С 1 мая 2026 года 10-го и 25-го числа каждого месяца будут регулярно проводиться мероприятия «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля». Об этом сообщает Zamin.uz. В рамках этих мероприятий
Узбекистан Вчера, 20:27
В апреле в Узбекистане продолжится нестабильная погода
В Узбекистане апрель будет проходить нестабильно, что отличается от обычного. Об этом сообщает Zamin.uz. В этом году погода также проявит свои характерные особенности. По данным «Узгидромета», в
Узбекистан Вчера, 19:38
МАГАТЭ поможет развитию ядерной медицины в Узбекистане
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) официально подтвердило готовность помочь Узбекистану в развитии ядерной медицины и внедрении современных медицинских технологий. Об этом сообщает
В апреле в Узбекистане ожидаются кратковременные дожди
В Узбекистане апрель обычно проходит с теплыми солнечными днями и кратковременными дождями. Об этом сообщает Zamin.uz. В этом месяце в различных регионах страны могут наблюдаться местные дожди и
Узбекистан Вчера, 17:40
В первые дни лета в Узбекистане погода будет изменчивой
31 марта, один из первых дней наступившего лета, в Узбекистане ожидается переменчивая погода. Об этом сообщает Zamin.uz. В большинстве регионов страны днем будет комфортная и жаркая погода, а в
Узбекистан Вчера, 16:45
С 1 апреля вводится система электронных штрафов с баллами.
С 1 апреля на территории Узбекистана для водителей будет полностью запущена новая автоматизированная электронная система штрафных баллов. Об этом сообщает Zamin.uz. Это нововведение вводится с целью