Rossiya terma jamoasining sobiq himoyachisi Yuri Jirkov Rossiya Premer-ligasidagi legionerlar soni bo‘yicha belgilangan limit va uning kuchaytirilishi mumkinligi haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U, hozirgi vaqtda jamoalar hech qayerda o‘yin o‘tkazmayotgan paytda yosh futbolchilarga ustunlik berish kerakligini ta’kidladi. Agar chempionat va Chempionlar ligasidagi natijalar bosim qilmasa, yosh rus futbolchilariga ko‘proq imkoniyat berish maqsadga muvofiq ekanini aytdi.
Jirkovning so‘zlariga ko‘ra, 18 iyul kuni o‘tkazilgan Dinamo va Baltika o‘rtasidagi o‘yinda Rossiya pasportiga ega iste’dodli yosh futbolchilar borligi aniqlandi va ularga e’tibor qaratish zarur. Premer-liga qoidalariga ko‘ra, har bir klub mavsum davomida ro‘yxatda maksimal 13 ta xorijiy futbolchini kiritishi mumkin.
Shu bilan birga, o‘yinda maydonda bir vaqtning o‘zida faqat sakkiz nafar legioner bo‘lishi mumkin. Bu qoidalar mahalliy yosh futbolchilarni rivojlantirish va jamoalarning milliy tarkibini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuning uchun yosh rus futbolchilariga ko‘proq imkoniyat berish, liganing sifatini oshirishda muhim omil hisoblanadi.

Жирков высказал мнение о необходимости увеличения лимита легионеров
Бывший защитник сборной России Юрий Жирков высказал свои мысли о лимите на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге и о возможности его увеличения. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что в настоящее время, когда команды не проводят игры, необходимо отдавать предпочтение молодым футболистам. Если результаты чемпионата и Лиги чемпионов не оказывают давления, то целесообразно предоставить больше возможностей молодым российским футболистам.
По словам Жиркова, в игре, состоявшейся 18 июля между Динамо и Балтикой, были выявлены талантливые молодые футболисты с российским паспортом, и на них необходимо обратить внимание. Согласно правилам Премьер-Лиги, каждый клуб может включить в заявку максимум 13 иностранных футболистов в течение сезона.
При этом на поле одновременно может находиться только восемь легионеров. Эти правила способствуют развитию местных молодых футболистов и укреплению национального состава команд.
Поэтому предоставление большего количества возможностей молодым российским футболистам является важным фактором в повышении качества лиги.